EVDE ANTRENMAN YAPMAK NEDEN DAHA VERİMLİ OLAMASIN?

Konu antrenman olduğu zaman görüşler bir ağacın kökleri gibi onlarca farklı yöne doğru uzansa da fikirlerin çıkış noktası ve de gittiği yer hep aynıdır!

Bu makale herkese bir fikir olması açısından bir tecrübe yazısı olmakla beraber, daha çok temas için evde antrenmanın birçok varyasyonunu içeren örneklerle çalışmalarınıza yön verecek bir serinin tanıtım bölümüdür!

Bu makaleyi yazan kişi hakkında da fikir sahibi olmak isterseniz diye çok kısa kendimden de bahsetmeyi uygun görüyorum. Adım Cem Sarpay , 37 yaşında 20 senedir aktif fitness ve vücut geliştirme üzerine çalışan ve yaklaşık 30 senedir de aktif spor yapan bir antrenörüm. Türkiye dereceleri aldığım yarışmalarım ve yarışmacılarım olduğu bir dönemden sonra, daha çok fitness, sağlıklı yaşam ve doğal yollarla sağlık için yapılan sporu kendime daha yakın bulduğumdan hem kendim için hem de öğrencilerim için bu vizyon çerçevesinde spor hayatıma devam etmekteyim. Ve ayrıca 20 senede kabaca ortalama 6 bin fitness antrenmanı yapmış olduğumu kabul etsek bunun bin tanesine yakını ev antrenmanı olmuştur! Şu anda da pandemi şartlarında ev antrenmanlarıma uzun süredir devam ediyorum ve çok verim alıyorum… peki gelelim şimdi sizlere!

KAS GELİŞİMİ YA DA KİLO VERMEK İÇİN GERÇEKTE GEREKEN NE?

Birçok alanda olduğu gibi vücut geliştirme ve yağ yakma konularında da malesef ticari amaçla çokça sömürü uygulanmakta ve yanlış yönlendirilmeler yapılmaktadır. Söylemler; steroid almadan kas yapamazsından başlayıp her konuyu içine alabiliyor: antrenman teknikleri, diyet ilaçları, özel prensipler, salonda ekipmanlar vs. Bu arada birçok doğru da arada yanlış kullanım ile sömürülüyor! Ancak aslında sonuç almanız için gerekenler bunlar değil! Bunlar yalnızca sonuca ulaşmak için kullanabileceğimiz bazı faktörler ve hiçbiri olmazsa olmaz değil!

Olmazsa olmaz ne peki? Benim gördüğüm tek ve en etkili olmaz ise olmaz motivasyon! İşte ihtiyacınız olan tek şey bu ! Uzun yıllar kişiye özel antrenman hocalığı yapmış ve bu konuda çok iyi antrenörler ile tanışma ve çalışma fırsatı yakalamış şanslı bir antrenör olarak diyebilirim ki, farklı ortamlarda farklı ekipmanlar ve farklı tekniklerin işe yarayıp yaramadığını belirleyen tek bir yol ayrımı var! O da doğru zihin yapısında saklı! İyi bir antrenör antre ettiği kişi ile doğru bir iletişim içinde olduğunda ve kişi onda yeterli gücü hissettiğinde her şartta sonuçlar muhteşem oluyor!

Hayatımızda da bir itici güç olduğunda birçok işi başarı ile yaparız ya da konfor alanımız bozulduğunda! İşte biraları alıp evde vakit geçirmek ya da o gücü yakalamak ve antrenmana kanalize etmek arasındaki seçim burada ilk motivasyon gücümüzdür! Doğru ve sizi uzun vadede daha iyi hissettirecek seçimi yapmak istediğinizde, zaten ilk sonucu aldığınızı garanti ederim! Peki simdi sizi biraz daha motive edelim! Sonra kendi uyguladığım bazı teknikler ile fikir sahibi olmanız için küçük notlar ile makalenin bu ilk bölümünü sonlandıracağım!

MOTİVASYON VE ZİHİN GÜCÜ!

Bu yazıyı okuyan kadın, erkek, genç, yaşlı, sağlık sorunları olan ya da sakatlıkları, yeni spora başlamış ya da uzun yıllar spor yapan biri olabilir! O yüzden şöyle yapın diyebileceğim bir yöntem vermek yerine herkesin içinde kendisinden küçük bir parça bulacağını tahmin ettiğim kendi spor hayatımdan mevcut dönemi anlatacağım.

16 mart 2020 de pandemi kuralları gereği Dalyan’daki spor salonum kapandığında 99 kiloydum ve yağlı bir vücudum vardı ruh halim ve zihin yapım bozulmuştu. Her anlamda bir karar alınması gereken son noktayı neredeyse geçmiştim. Antrenmanlarımı yapmak zorundayım düşüncesi ile mutsuz bir zihin ve beden formundaydım. 14 gün evde oturup salonumda antrenman yaptıktan sonra zihnimde bir farkındalık aniden parladı! ben antrenman yapmak zorunda değildim! Bunu sevdiğim için yapıyordum, istiyordum ve bu çıkış noktamı kaybetmiştim.! Bir erkek tek başına herkesten bağımsız bir karar alıp bunu her şartta kendine güvenerek uyguladığında vücudundaki tüm gerekli hormonlar ona yardım için kırmızı alarm verip tavan yapmaya hazırdır!

Ancak bu çok daha uzun bir makale konusu olduğundan burada değinmeyeceğim! Velhasıl öyle de oldu, 2 dumbell 1 kettlebell ve barfiks demirimi alıp Akyaka’daki evime gittim ve burada sadece kendimle kalmak kararı içimdeki fitili ateşledi! Kendimi bulmak için antrenman yapıyordum ve salonda eksik kalan her şeyi yapmaya başladım ayrıca çok da zevk aldım! Salonda ağır bir göğüs antrenmanı sonrası mide çalışmazdım ve hemen bitiminde yemek yemem gerek diye çok kalori alırdım. Şimdi ise özgürdüm! istersem istediğim kadar yerim fikri bana diyet oldu (tabi belirtmek gerek ki burada +20 senelik bir beslenme tecrübesi ile yemek..) istediğim kadar çalışırım fikri antrenmanları daha verimli yapmıştı.. ve toplamda 7-8 ay içinde 82 kiloya kadar düştüm ki bu yarışma kilomdu ve o dönem çok zorlanarak düştüğüm bu kilo kendiliğinden geldi.

Şimdi 84 kiloyum , tek başıma mutlu yaşıyorum ve antrenman bağımlısı olmadan bu işi severek yapıyorum! Son 10 ay evde antrenman yapıyorum şubat ve mart 2 ay kadar genç bir arkadaşım ile salona da gittik , O yeni başlamıştı ve aynı programı yaptık yine verim aldım! Ekipmanlar, ortam bu işi sadece bana daha konforlu kılıyor. Partnerle çalışmak, salon ortamı, makineler hepsinin birçok artısı var ama temelde ihtiyacımız olan bu değil! İhtiyacımız olan içimizde ve buna sahibiz! Sizlerde umarım bir ışık görüp esin alırsınız! Benim sloganım şu! Ben yaptıysam sen daha iyisini yapabilirsin! Ama yapıp yapmamak sana kalmış!

EV ANTRENMANLARINDA UYGULADIĞIM BAZI YÖNTEMLER

Benim spor tarzım eski sistem o yüzden akıllı saat kullanmak yerine kağıt kalem kullanıyorum saatle zamana bakıp, bileğimden nabzımı kontrol ediyorum, siz de size uygun yöntem ile kendi takibinizi yapabilirsiniz.

Benim bir çalışma öncesi yöntemim

1. adım
*mevcut durumunu belirle ve tarihiyle not al( kilo, bel çevresi, sakatlıklar.. kişisel şeyler..)
*spor için mevcut imkanlarını ve dış faktörleri belirle ve not al ( dışarısı, ev, salon.. evde ise ekipman neler, komşu rahatsız oluyor mu, evde hasta var rahatsız oluyor mu vb vb tüm şartlar)

2.adım
*Olmak istediğin durumu belirle ve not al (belli bir hedef zihinde görüntü olarak canlanmalı)
*takip sistemi kur! (ben A4 kağıdı kareler halinde bölüp buzdolabına asıyorum her kare bir tarih ve orada o gün süresi ile ne spor yaptım, kilom, belim ve birçok kendime göre bilgi var tüm ayı 10 saniye içinde analiz yapabiliyorum tabi siz burada teknolojiyi de kullanabilirsiniz.)
*mevcut imkanlarını optimal seviyede kullan! Şuan bu yazıyı pandemi şartlarında 17 günlük bir kapanma döneminde yazıyorum ve evde havlu ile bile antrenman yapılabilir! o zaman sen de bak bakalım havlu ile ne yapılıyor! Önemli olan elindekini nasıl değerlendirdiğin!
Tebrikler… Bu adımları yaptıysan zaten bir şey yapmak istiyorsun ve yapmaya çoktan başladın!
Buradan sonra bir hoca ile ya da kendin çalışabilirsin. Hepinize bol şans diliyorum yazının bir sonraki bölümünde bazı örnek durumlar ve bazı şartlar için örnek antrenmanları genel bakış ile incelemek üzere görüşmek dileğiyle..

Cem Sarpay

Write A Comment