Taurin vücutta doğal olarak bulunan, sülfür türevi bir amino asittir. Taurinin diğer amino asitlerden farkı, protein üretiminde kullanılmamasıdır. Taurin vücutta çok çeşitli ve önemli fonksiyonlara sahiptir. Bu amino asitin görevleri beyin, gözler, kaslar ve kalp üzerinde yoğunlaşmaktadır. En önemli görevi hücrelerdeki sıvı dengesini sağlamasıdır. Taurin hücre içi serbest kalsiyum yoğunlaşmasının düzenlenmesinde rol oynar. Protein üretiminde kullanılmamasına rağmen beyindeki, kas dokusundaki, retinadaki ve organlardaki en bol amino asitlerden biridir. Taurin stresle ilişkili nöron hasarına karşı da koruyucu görev üstlenmektedir. (Ç)

Taurinin vücuttaki görev dağılımı incelendiğinde eksikliğinin de birçok sıkıntıya yol açacağı söylenebilir. Taurin eksikliği kardiyomiyopati, böbrek fonksiyon bozukluğu, gelişimsel anormallikler, retinal nöronlardaki hasar ile ilişkilendirilir. (Ç) Diyabetli insanların daha düşük taurin seviyelerine sahip olma eğilimi bilinmektedir. (Ç) Bu da düşük taurin seviyelerinin diyabet üzerinde doğrudan ya da dolaylı şekilde etkisi olduğunun göstergesi olabilir. Araştırmalar taurinin diyabetik sıçanlarda açlık kan şekerini düşürdüğünü göstermiştir. (Ç)

Danimarka Kopenhag Üniversitesinde yapılan hayvan araştırmalarında yüksek protein, yüksek glisin, yüksek miktarda taurin içeren diyetlerin obeziteye karşı koruduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçlar da sağlıklı bir metabolizma için taurinin oldukça önemli olduğuna işaret etmektedir.

TAURİNİN TESTOSTERONA ETKİSİ

Sıçanlar üzerinde yapılan deneylerde düşük taurin konsantrasyonunun (0.1-100 mikrog / ml) testosteron salgısını artırdığı açıkça görülmüştür. Sıçanlara verilen doz insanlar için yaklaşık 7 grama denk gelir.(Ç)

Bir başka araştırma da taurinin yaşlı erkek sıçanlarda cinsel tepki ve çiftleşme yeteneğini geliştirdiği sonucuna ulaşmıştır. (Ç)

Taurinin testosteron salgılanmasını uyarabildiği, bazı testis enzimlerini artırabildiği, sperm kalitesini yükselttiği sonucuna ulaşan araştırmalar da mevcuttur. Araştırmanın sonuçları taurinin yaşlı hayvanlarda erkek üreme fonksiyonuna önemli katkıları olduğunu göstermektedir.(Ç)

Sonuç olarak taurin önemli bir amino asittir fakat yüksek dozlarda alımı prolaktin seviyelerini yükseltebilir günlük ideal doz 1-3 gram arasıdır.

100 gramda en fazla taurin içeren besinler:

Ahtapot 390 mg

Dil balığı 256 mg

Dana ciğeri 42 mg

İri karides 143 mg

Sazan 90 mg

Az pişmiş kuzu eti 310 mg

Karides 115 mg

Yengeç 278 mg

Pişmiş kuzu eti 171 mg

Ton balığı 332 mg

Dana eti 50-100 mg

Tavuk 378 mg

Write A Comment