Hepimiz sağlıklı bir yaşam sürebilmek için egzersiz yapıyoruz (En azından ben öyle düşünmek istiyorum.) Yaptığımız egzersizin kapsamına ve amacına göre değişkenlik gösterse de egzersiz yapan kişilerin kas kütlesinde artış söz konusudur. Bu artışın bir çok dinamiği olmakla beraber (yeterli beslenme, yeterli dinlenme, egzersiz programı, vs) bizi ilgilendiren dinamiği ise tahmin edebileceğiniz gibi testosteron hormonudur. Bununla beraber protein sentezinin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi de doğrudan kas kütlesinde artışla ilintilidir. Bu yazımızda testosteron hormonunun kas kütlesi ve protein sentezi aşamasındaki kilit rolünü inceleyeceğiz.

Rochaster Üniversitesi Klinik Araştırma Merkezi tarafından yürütülen araştırmada, 9 kişilik tıbbi rahatsızlık geçmişi olmayan 19-40 yaşları arasında gönüllü bir denek grubu bulunmaktadır. Bu gruba araştırma öncesi 12 haftalık süreçte 3mg/kg testosteron enanthate verilmiştir. Yani bu şu anlama gelmektedir; her bir vücut ağırlığı kilogram başına 3 mg testosterone takviye edilmiştir. Bunun yanı sıra denek grubunun beslenme makroları protein: 1,1.5 gr ve karbonhidrat 250-300 gr olarak verilmiştir. Yağ alımında ise alınan günlük toplam kalorinin %30-%35 gibi bir düzeyine tekabül ettiği makalede sunulmuştur.
Yaklaşık üç aylık bu sürecin sonunda, denekler araştırma merkezine gelmeden üç gün önce et ürünlerini tüketmeyi bırakıp protein kaynaklarını değiştirmişlerdir. (Süt, yumurta ve bitkisel bazlı kaynaklar tüketilmiştir.) Araştırma sonucunda hepinizin tahmin edebileceği gibi testosteron takviyesi yapılan deneklerde kas kütlesinin ve protein sentezinin anlamlı bir şekilde artışı gözlemlenmiştir. Bunun yanı sıra, creatin salınımı, creatin kinaz ve toplam vücut potasyumundaki değişimlerde araştırmaya konu olmuştur. Testosterontr ailesi olarak sizlere yüksek testosteronlu günler diliyoruz, esen kalın.

Kaynak:ROBERT C.GRIGGS,WILLIAM KINIGSTON,RALPH F.JOSEFOWICZ,BARABARA E. HERR,GILBERT FORBES AND DAVID HALLIDAY, Effect of Testosterone on muscle mass and muscle protein synthesis,Journal of Applied Physiology ,66(1) S:498-503, (1989)
American Physiology Society -https://www.physiology.org/journal/jappl -Erişim Tarihi (24.11.2018)

Düzenleyen: Alper Çıkıkcı

Write A Comment