Yorucu bir antrenmandan sonra bazen gecikmeli de olsa kas ağrılarımız kendini hissettirmeye başlar.Antrenmanın bu nahoş sonucunu azaltmanın bir yolunu bulmak hem profesyonel hem de amatör sporcular için bir nimet olacaktır.

Bir İspanyol araştırmacı ekibi, bu tür rahatsızlıkları azaltan bir kokteyl keşfettiğine inanıyor. Formülleri sitrülin ve ellagitanninler ile zenginleştirilmiş karpuz ve nar suyunun bir kombinasyonudur.Ekibin bu içerikleri seçmelerinin nedeni faydalı metabolik etkiler ve performans geliştirme ile bağlantılı olmaları.

Örneğin, karpuzda bulunan esansiyel olmayan bir amino asit olan sitrülin, kas yorgunluğunun önemli bir nedeni olan laktik asit birikimini azaltmaya yardımcı olur. Sitrülin ayrıca kan akışını artıran ve kas performansını artırdığına inanılan bir kimyasal olan nitrik okside dönüştürülür. Narlar antioksidanlar ve ellagitanninler içerir; antioksidanlar, nitrik oksidin bozulmaya karşı korunmasına yardımcı olur ve ellagitanninler, kuvvet kazanımına yardımcı olur.

Bilim adamları direnç antrenmanı konusunda yeterli deneyime sahip 18 ila 30 yaşları arasındaki 19 genç erkeği çift kör, randomize bir çaprazlama çalışmasına dahil etti. Dört farklı içeceği test ettiler: Karpuz suyu (WJ), sitrülinle (CWJ) zenginleştirilmiş karpuz suyu, citrulline ve ellagitannins (CWPJ) ile zenginleştirilmiş karpuz ve nar suyu ve plasebo (pembe renklendirmeli şekerli su).

Her erkek rastgele içeceklerden birinin 200 mL’sini tüketti ve sonra fiziksel olarak yoğun bir squat egzersizi yaptı. Araştırmacılar daha sonra kan örnekleri topladılar ve gönüllülerden bacaklarının kas ağrısını 1 ila 5 arasında derecelendirmelerini istedi. Gönüllüler bir hafta dinlendikten sonra, rastgele seçilen farklı bir içecekle deneyi tekrarladılar. Bu prosedür, her gönüllünün dört içeceğin hepsini de tüketmesine kadar devam etti.

Squat egzersizinden (1 saat, 24 saat ve 48 saat) sonra üç zaman noktasında karpuz / nar kokteyli (cwpj) plaseboya kıyasla Kas ağrısının azalması ile önemli ölçüde ilişkiliydi. Aslında, 48 saat sonunda, sporcular hiç kas ağrısı bildirmedi.

Ayrıca, gönüllüler plasebo içtiğinde, kan testleri, CWPJ içtiklerinden daha yüksek bir miyoglobin konsantrasyonu (Kas hasarının biomarkeri) ortaya çıkardı.Buradan hareketle kokteylin kas hasarını azaltmada etkili olduğu ortaya çıktı.

Sınırlamalar

Genel çalışma tasarımı mükemmel olsa da, araştırmacılar daha fazla içecek, özellikle tek başına nar suyu ve sitrulin ve ellagitanninler ile takviye edilmiş şekerli su içermeliydi. Bu içecekleri içermediklerinden, egzersiz artırma faydalarından CWPJ’deki hangi bileşenlerin sorumlu olduğu tam olarak belli değil.Yine de bu sonuçlar ileri araştırmalar için bilimsel bir gerekçe sunmaktadır.

Son olarak sizler de antrenman sonrası içecek karışımlarınıza sitrülin koyarak ve nar tüketerek etkilerini kendi üzerinizde gözlemleyebilirsiniz.

Kaynak : Ascensión Martínez-Sánchez, et al. “Consumption of Watermelon Juice Enriched in l-Citrulline and Pomegranate Ellagitannins Enhanced Metabolism during Physical Exercise.” J Agric Food Chem. Published online: 17-May-2017. DOI: 10.1021/acs.jafc.7b00586
https://www.acsh.org/

Write A Comment