Kreatin Testosteron Artırır Mı?

Kreatin en çok araştırılan takviyelerden biridir ve tüm bu çalışmalara göre oldukça güvenlidir. Kreatin egzersizlerinizde size daha fazla güç verir, daha fazla egzersiz yapabilirsiniz, kaslarınız kreatin ile daha da büyüyecektir.Aslında kreatin vücudumuzda doğal bir maddedir. Et ve balık yiyorsanız, diyetiniz aracılığıyla kreatin zaten alıyorsunuz.Peki bunca şeyin yanında kreatin testosteron da artırabilir mi?

2006 yılında yapılan bir araştırmada, araştırmacılar kreatin ve kreatin artı popüler bir kas güçlendirici olan beta-alaninin güç, kuvvet, vücut kompozisyonu ve hormon düzeylerine ilişkin etkilerini ölçtüler. Bilim adamları toplam 33 erkeği rastgele üç gruptan birine koydu. İlk grup, kreatin, ikinci grup kreatin artı beta-alanin ve üçüncü grup ise bir plasebo tüketmiştir. Her üç gruptan da düzenli direnç eğitimine katılmaları istendi.

Kreatin+beta alanin grubunda ve kreatin grubunda plasebo grubuna kıyasla önemli derecede daha fazla kuvvet artışı  görülmüştür ve yine, bizim için ilginç olan kreatin grubunda testosteron konsantrasyonları yükseldi . Öte yandan, başka önemli endokrin değişiklikler kaydedilmedi.Sadece kreatin takviyesi alan deneklerde, testosteron konsantrasyonları 20.0 nmol / L’den 24.4 nmol / L’ye yükselmiştir. Bu, 577 ng / dL ila 704 ng / dL eşdeğerdir. Bu değişim istatistiksel olarak anlamlıdır ve % 22’lik bir artışı temsil eder. 

 

Araştırmalar, kreatin takviyesinin kas gücünü arttırdığını ileri sürdüğü için, bilim adamları düzenli kreatin takviyesinin dihidrotestosteron (DHT, biyolojik olarak daha aktif androjen) oranını artırabileceğine inanıyorlardı.

Bir çalışmada yedi günlük kreatin yüklemesi veya 14 günlük düzenli doz kreatin takviyesinden sonra, bu hastalarda testosteron seviyeleri değişmedi. Bununla birlikte, testosteronun daha aktif olan formu  olan DHT seviyeleri, kreatin yüklemesinin 7. gününden sonra % 56 artmış ve 14 günlük normal dozdan sonra taban çizgisinin% 40 üzerinde kalmıştır.Ayrıca, DHT: Testosteron oranı bir hafta kreatin desteği sonrasında % 36 artmış ve normal dozdan sonra % 22 artmıştır.Araştırmacılar kreatin takviyesinin, kısmen, testosteronun DHT’ye dönüşümünü artırarak hareket edebileceğini belirtmiştir. Bu nedenle, kreatin testosteron seviyelerinde ölçülebilir bir artışa yol açmayabilir, bunun yerine testosteronu daha aktif bir formata dönüştürerek etkilerini gösterebilir.

Sonuç : Testosteron ve kreatin desteği arasındaki bağlantı çelişkilidir. Bazıları kreatinin testosteron seviyelerini arttırdığını söylerken, bazıları kreatinin DHT denilen daha aktif bir testosteron formunu artırdığını göstermektedir. Kreatinin farklı testosteron formları üzerindeki etkisini değerlendirmek için daha titiz araştırmalar yapılmalıdır.

Kaynaklar:

1. Hoffman, Jay R., et al. “Effect of Creatine and β‐Alanine Supplementation on Performance and Endocrine Responses in Strength/Power Athletes: 1120: 9: 45 AM–10: 00 AM.” Medicine & Science in Sports & Exercise 38.5 (2006): S126.

2. Van der Merwe, Johann, Naomi E. Brooks, and Kathryn H. Myburgh. “Three weeks of creatine monohydrate supplementation affects dihydrotestosterone to testosterone ratio in college-aged rugby players.” Clinical Journal of Sport Medicine 19.5 (2009): 399-404.

 

Write A Comment