Egzersiz, Müzik ve Testosteron İlişkisi

Sporu evinizde yapmıyorsanız büyük ihtimalle müzik eşliğinde spor yapıyorsunuz. Günümüzde yüksek sesli müzikler spor salonlarının vazgeçilmezi durumunda.Peki 1960’larda ve 1970’lerde vücut geliştirmenin  “Altın Çağı”nda işler nasıldı?  Mümkünse müziksiz antrenman mı yapılmalı? O zaman da vücut geliştiriciler karışık görüşlere sahipti.

En Sevdiğiniz Şarkılara Ulaşın

Bazıları için, müzikle yapılan ağırlık çalışması motivasyonunuzu artırmanın ve birkaç fazla tekrar pompalamanın kolay bir yoluydu. Modern Vücut Geliştirme Ansiklopedisi’nde  Arnold Schwarzenegger, antrenmana geldiğinde Rock and Roll müziğine olan sevgisinden bahseder.

Boş zamanlarında müzisyenlik yapan Frank Zane, yedi müzik aleti çalıyordu ve bir zamanlar “In Zane” adlı bir gruba sahipti! Şarkılarının çoğunda Arnold’un kendisi hakkında bir şarkı da dahil olmak üzere bir vücut geliştirme teması vardı! Zane’in bir grubu olduğunu biliyor muydunuz? Bestelerinden birini hiç duydunuz mu? Müziğin kendisi ve diğerlerinin eğitimi üzerindeki etkisi ile yakından ilgilendi. Hatta egzersiz sırasında dinlenecek egzersiz kasetleri bile vardı. Ric Drasin’in fantastik YouTube Kanalı, 1980’lerde müziğin Gold’s Gym’de çalındığını ortaya koyuyor.O zamanlar, Birleşik Devletler’in büyük bölgelerindeki spor salonlarında müzik kullanımı vardı. Ancak bu herkes için geçerli değildi.

 

Müzik Yok, Sorun Yok

Müziksiz antrenmanın en ünlü savunuculardan biri Demir Guru Vince Gironda idi . Eğitim kariyeri boyunca Gironda, müzikle yapılan ağırlık çalışmasının kullanılan kaslara tam olarak konsantre olma yeteneğini engellediğine olan inancına sadık kaldı. Vince’in spor salonunda ön kapıda şu yazıyordu:

Havuz yok,Krom yok, Müzik yok Sadece Demir.

Zihnini kaslarla birleştirmelisin. “Bugün çocukların kulaklarında müzik nasıl antrenman yapabildiklerini bilmiyorum. Hem vücudunuzu hem de müziğinizi aynı anda dinleyemezsiniz. Anlayamıyorlar!” “İnsanlar spor salonunda çok yaklaşılabilir olmadığımı düşünüyordu. Çalışırken çok odaklanırdım ve çok sosyal değildim. Bugün eğlenmek için oradayım.” 2001’de Japon endokrinolog Hajime Fukui tarafından yapılan bir çalışma Vince Gironda’ya destek verir nitelikte. Nara Eğitim Üniversitesinde çalışan Fukui, 19-25 yaş arası yetmiş öğrenciyle bir deney yaptı. Öğrencilerin yarısı kadın, yarısı erkekti. Fukui hepsine 30 dakika boyunca müzik dinletti. 10 öğrenci en sevdikleri müziklerini dinledi, 10’u Gregoryen rahipler tarafından söylenen kantatları dinledi, 10’u o sırada popüler olan müzikleri, 10 ‘u Mozart Sonata in D Major, KV448, 10’u caz ve 20 tanesi hiç müzik dinlemedi. Grupların her biri eşit sayıda kadın ve erkekten oluşuyordu. Fukui, müziği dinlemeden önce ve sonra her bir denekten tükürük örneği aldı ve tükürükteki testosteron konsantrasyonunu ölçtü. Müzik dinlemenin kadınlarda testosteron konsantrasyonunu arttırdığını ancak erkeklerde testosteron konsantrasyonunu düşürdüğünü keşfetti. Tükürükteki testosteron konsantrasyonu, kandaki testosteron konsantrasyonunun bir göstergesidir.

Ne yapmalısın?

Spor salonunda müziğe maruz kalıyorsan yapacak pek bir şey yok. Ancak antrenman yaparken müzik dinleyip dinlemeyeceğinizi seçecek kadar şanslı bir konumdaysanız, arada bir sessizlikte antrenman yapmanızı öneririm.

İlk olarak, Gironda’nın inandığı gibi, müzikten ziyade kaslara odaklanmanıza yardımcı olur.Benzer şekilde müziksiz çalışma, antrenman yaparken sizi düşüncelerinizin farkında olmaya zorlar. Her ne kadar bu durum fitness endüstrisinde nadiren konuşulsa da düşünce kalıplarımız eğitimimizin yoğunluğuna katkıda bulunur. Ya sen? Antrenman yaparken müzik dinliyor musun? Yorumlarda bize bildirin!

Write A Comment