Yapılan bir araştırmaya göre egzersizden sonra sporcular hem karbonhidrat hem de kafein aldığında glikojen depoları daha hızlı yenileniyor. Çalışmaya göre, karbonhidrat ile birlikte kafein alan sporcular yoğun, glikojen tüketen bir egzersizi bitirdikten dört saat sonra kaslarında% 66 daha fazla glikojene sahipti.

Kafein karbonhidrat alımına yardımcı olur

Egzersizden önce ve egzersiz sırasında karbonhidrat ve kafein tüketmenin çeşitli atletik performansları iyileştirdiği zaten bilinmektedir. Bu, egzersizi takiben karbonhidratlarla birleştirilen kafeinin kasın daha hızlı doldurulmasına yardımcı olabileceğini gösteren ilk çalışmadır.

Çalışmanın kıdemli yazarı Dr. Hawley’e göre: “Ertesi günün antrenmanı veya yarışması için % 66 daha fazla yakıtınız varsa daha hızlı gelişmemek için bir neden yok.”

Kafein;kahve, çay, çikolata ve kolalı içecekler de dahil olmak üzere yaygın yiyecek ve içeceklerde bulunur.

Çalışma, 4 seansa katılan 7 iyi eğitimli dayanıklılık bisikletçisi üzerinde gerçekleştirildi. Katılımcılar önce tükenene kadar bir bisiklet sürdüler ve daha sonra eve gitmeden önce düşük karbonhidratlı bir akşam yemeği yediler. Bu egzersiz, ertesi gün deney denemesinden önce sporcuların kas glikojen depolarını azaltmak için tasarlanmıştır.

Sporcular ertesi gün ikinci seans için tükenene kadar tekrar bisiklet sürdüler ve laboratuvara dönünceye kadar tekrar yemek yemediler. Daha sonra tek başına karbonhidrat veya karbonhidrat+kafein içeren bir içecek aldılar ve laboratuvarda dört saat dinlendiler. Egzersiz sonrası bu dinlenme süresi boyunca araştırmacılar, kasta yenilenen glikojen miktarını ölçmek için birkaç kas biyopsisi ve çoklu kan numuneleri aldılar, bunun yanı sıra glikoz ve insülin de dahil olmak üzere kandaki glikoz düzenleyici metabolitlerin ve hormonların konsantrasyonlarına da bakıldı.

İki seansın tamamı 7-10 gün sonra tekrarlandı. Tek fark, bu sefer sporcuların önceki denemede tüketmedikleri içeceği içtikleri idi. (Yani, ilk denemede sadece karbonhidrat içmişlerse, ikinci denemede karbonhidrat+kafeini içtiler ve tersi.)

İçeceklerin kokusu ve tadı aynıydı ve her ikisi de aynı miktarda karbonhidrat içeriyordu. Ne araştırmacılar ne de bisikletçiler hangi formülü aldıklarını bilmiyorlardı, bu da deneyi çift kör, plasebo kontrollü bir deney haline getirdi.

Araştırmacılar şunları buldu:

Egzersizden 1 saat sonra, sporcu karbonhidrat+kafein veya sadece karbonhidrat içeren içecek içsin kas glikojen seviyeleri aynı ölçüde yenilenmiştir.Egzersizden 4 saat sonra ise kafein+karbonhidrat içeren içecek, sadece karbonhidrat içeceğine kıyasla% 66 daha yüksek glikojen seviyeleri ile sonuçlandı.Dört saatlik iyileşme süresi boyunca kafeinli içecek, daha yüksek seviyelerde kan şekeri ve plazma insülini ile sonuçlandı.Sporcular sadece karbonhidrat içeceğine kıyasla, karbonhidrat + kafein içeceği aldıktan sonra kas içine glikoz taşınmasında rol oynadığına inanılan birkaç sinyal proteini daha yüksek bir oranda artmıştır.

Hawley, kafeinin kandan kaslara glikoz alımını kolaylaştırmaya nasıl yardımcı olduğunu henüz netleştirmediğini söyledi. Bununla birlikte, dolaşımdaki daha yüksek kan şekeri ve plazma insülin seviyeleri bir faktör olabilir. Ek olarak kafein, egzersiz sırasında ve sonrasında kas glukozu alımında rol oynayan kalsiyuma bağlı protein kinaz ve protein kinaz B dahil olmak üzere birçok sinyal enziminin aktivitesini artırabilir.

Bu çalışmada araştırmacılar, kasların yutulan karbonhidratları glikojene daha hızlı dönüştürmesine yardımcı olabileceğini belirlemek için yüksek dozda kafein kullandılar. Bununla birlikte, kafein uykuyu bozma veya sinirlilik yaratma gibi potansiyel olarak olumsuz etkilere sahip olabileceğinden, bir sonraki adım daha küçük dozların aynı hedefe ulaşıp ulaşamayacağını belirlemektir.

Hawley, kafein alımına verilen yanıtların bireyler arasında büyük farklılıklar gösterdiğine dikkat çekti. Gerçekten de çalışmadaki sporcuların birçoğu, kafeini (vücut ağırlığının kilogramı başına 8 mg, 5-6 fincan güçlü kahve içmeye eşdeğer) aldıkları denemeden sonraki gece uyurken zorlandıklarını söyledi. diğerleri iyileşme döneminde uykuya daldı ve herhangi bir yan etki bildirmedi.

Kaynak:

David J. Pedersen et al. High rates of muscle glycogen resynthesis after exhaustive exercise when carbohydrate is co-ingested with caffeine. Journal of Applied Physiology, (in press)

Write A Comment