Testosteron Düşmanı Gıda Katkı Maddeleri

💥 Nitritler ve Nitratlar  – sucuk,salam,sosis,pastırma gibi işlenmiş etlerde  koruyucu olarak kullanılır kansere neden olabilir.

💥Potasyum Bromat – hamuru daha elastik hale getirmek ve eşit şekilde pişirmek için kullanılan bilinen bir kanserojen.

💥Propil Paraben – jöle, şurup, meşrubat, bira gibi şeylerde iyi bir koruyucu olarak kullanılır. Bu bileşik aynı zamanda östrojeni taklit eder ve normal hormon dengesini bozabilir.

💥Bütillenmiş Hidroksi Anisol (BHA) – gıdalardaki yağların sertleşmesini ve mayanın köpürmesini önlemek için kullanılan sentetik bir antioksidandır. Aynı zamanda bir endokrin bozucudur ve kanserojen olduğu bilinmektedir.

💥Bütillenmiş Hidroksitoluen (BHT) – yiyeceklerdeki yağları stabilize eder ve yiyeceklerin kokusunu, rengini ve lezzetini kontrol etmek için kullanılır. Aynı zamanda bir endokrin bozucudur ve test hayvanlarında kansere neden olduğu bilinmektedir.

💥Propil Gallate – E310 olarak da bilinir ve yağlarda oksidasyonu önlemek için kullanılır. Bu, kozmetikte kullanılanla aynı bileşiktir.

💥Doğala özdeş aromalar – baharatlarda, yağlarda, hayvansal ürünlerde, meyvelerde, sebzelerde vb. doğal olarak bulunan lezzetleri taklit etmek için oluşturulan bileşiklerdir. Genellikle %80-90 çözücü ve koruyucu içerirler.

💥Yapay Renkler – laboratuvarda oluşturulur ve petrolden elde edilen kimyasallar içerir. Bunların hiperaktivite, böbrek ve karaciğer hasarı, iltihaplanma, nörolojik hasar ve hatta körlüğe neden olabileceği bildirilmiştir.

💥Diacetyl – Kahverengi Aromalı Tatlandırıcı olarak da bilinir ve yapay tereyağı aroması olarak kullanılır. Diasetil buharlarının otoimmün bozukluklara neden olduğu bilinmektedir.

💥Fosfatlar – unlu mamüllerin kabarmasına yardımcı olmak ve gazlı içeceklerde ve işlenmiş peynirlerde emülgatör ve tatlandırıcı olarak kullanılır. Yüksek seviyeler böbrek hastalığı, bağırsak iltihabı, azalmış kemik yoğunluğu, kalp rahatsızlıkları ve erken ölümle ilişkilendirilmiştir.

💥Alüminyumlar – birçok gıdada stabilizatör olarak kullanılır. Alüminyumlar dokularda ve kemiklerde birikir ve otoimmün bozukluklara, nörolojik hasara ve davranış değişikliklerine yol açar.

Comments are closed.