Bugün, iyimserlik becerisinin daha uzun yaşamanıza yardımcı olduğunu gösteren çarpıcı bir dizi çalışma hakkında konuşacağım.

Bu basit becerinin, “kardiyovasküler olaylar” veya kalp krizi olarak adlandırılanlar da dahil olmak üzere, her türlü ölüm için riskleri azaltmaya ne kadar yardımcı olabileceği dikkat çekicidir.

2004 yılında yapılan bir araştırma, iyimser olmak ile kalp problemi riskleri arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu göstermiştir.

JAMA’dan Genel Psikiyatri Arşivi’nin Kasım sayısında yer alan bir makaleye göre,

“Kendilerini son derece iyimser olarak nitelendiren hastaların, kötümser hastalardan daha düşük tüm nedenlere bağlı ölüm ve düşük kardiyovasküler ölüm riskleri vardı.”

Bu çalışma 10 yıldan fazla bir süredir 65 ila 85 yaş arası hastalar ile yapıldı ve iyimserler ölüm risklerini yarıdan fazla azalttı!

“Yüksek düzeyde kötümserlik bildiren katılımcılara kıyasla, yüksek düzeyde iyimserlik bildiren katılımcılar , tüm nedenlerden % 55 daha düşük ölüm riski ve % 23 daha düşük kardiyovasküler ölüm riski taşıyordu.”

“İyimserliğe yönelik bir yatkınlığın kısa yaşam beklentileri olan yaşlı bireylerde hayatta kalma yararı sağladığı görülüyordu .”

Ama bu sadece bir çalışma değil!

15 farklı çalışmanın meta-analizinde, iyimserlik koruyucu bir etki göstermeye devam etti.

“229.391 kişilik 15 çalışmanın bu meta-analizinde, iyimserlik daha düşük kardiyovasküler olay riski ile ilişkilendirildi ve kötümserlik daha yüksek kardiyovasküler olay riski ile ilişkilendirildi .”

İyimserlik daha uzun ve mutlu yaşamanıza yardımcı olacaktır.

Şimdi, eğer doğanız gereği kötümserseniz bu noktada umutsuzluğa kapılmış olabilirsiniz.Ama kötümser kalmak zorunda değilsin. İyimserlik öğrenilebilir.

İyimserlik bir kişilik özelliği değil, bir beceridir.

İyi haber şu ki tipik bir kötümser olsanız bile zamanla nasıl daha iyimser olunacağını öğrenebilirsiniz.

İnsanlar için son derece iyi çalışan iki şey var.

► Sizi mutlu edebilecek şeyler planlayın bu hedefiniz doğrultusunda gerekenleri yapın ve bu planların gerçekleşmesini dört gözle bekleyin.Bunun küçük bir şey gibi göründüğünü biliyorum ama oldukça önemli.Bu iyimser bir tutum geliştirmenize yardımcı olabilir.

► Şükran günlüğü tutun.

Her günün başında veya sonunda minnettar olduğunuz üç şeyi yazın.

Küçük şeyler bile olabilirler. Bu aynı zamanda daha iyimser olmanıza da yardımcı olacaktır.

►Moral bozan çevreden uzak dur

Birlikte vakit geçirdiğimiz insanların ortalamasıyız bu nedenle sizin ortalamanızı yükseltecek insanlarla vakit geçirin ve bu kişiler kesinlikle umutsuz ve karamsar olmasın, şikayet eden değil çözüm üreten insanlarla geçireceğiniz kaliteli vakit sağlığınızı da üst seviyeye taşıyacaktır.

Sonuç olarak iyimserlik kendinize ve sağlığınıza büyük bir hediye ve geliştirmeye değer.Daha uzun yaşamanıza, daha mutlu olmanıza ve olumsuz sağlık olaylarını azaltmanıza yardımcı olabilir.

Write A Comment