İnsan bağırsak mikrobiyomu, insan sağlığı ve hastalığının birçok durumu ile bağlantılıdır. Bağırsak mikrobiyomunun metabolik repertuarı çok geniştir ancak bu bakteri yolaklarının sağlık üzerindeki etkileri yeterince anlaşılmamıştır. Bu çalışmada, Veillonella cinsinin üyeleri ile egzersiz performansı arasında bir bağlantı tespit edilmiştir.

Seçkin sporculardan alınan örneklerde sporcuların bağırsaklarında bulunan bir bakterinin dayanıklılığı artırabildiği tespit edildi.

Araştırmacılar Performansı Arttırıcı Bakterileri Nasıl Keşfettiler?

2015 yılında, Harvard Tıp Okulu araştırmacı, Jonathan Scheiman,Boston Maratonu koşucularından dışkı örnekleri topladı.

Koşuculardan maratondan bir hafta önce ve yarıştan bir hafta sonra numuneyi teslim etmeleri istendi. Kontrol için, Dr. Scheiman ayrıca sedanter bireylerden örnekler de topladı.

Daha sonra numuneleri analiz için Dr Kostic aldı. Her iki grupta bulunan bakteri türlerini belirlemek istediler.

Dr. Kostic şunları kaydetti:

“Koşuculardaki hemen dikkatimizi çeken şeylerden biri, maratondan hemen sonra bolca artmış olan bu tek organizma, Veillonella idi. Veillonella maraton koşucularında [genel olarak] sedanter bireylerden daha fazla miktarda bulunmaktadır. ”Araştırmacılar, bir yarıştan sonra maraton koşucularının bağırsaklarında, bir öncekinden daha fazla miktarda bağırsak bakteri türünün (veillonella) bulunduğunu buldular.

Bu bağırsak bakterileri farelere transfer edildiğinde, fareler ortalamalarından % 13 daha uzun koştu.

Veillonella Egzersiz Kapasitesini Nasıl Geliştirir?

Bakterilerin daha fazla analiz edilmesi üzerine Dr. Kostic, Veillonella’nın başlıca karbon kaynağı olarak laktat veya laktik asit kullandığını söylüyor.

Kas,yorucu egzersiz sırasında laktik asit üretir ve bakteriler bu ürünü birincil besin kaynağı olarak kullanır.

Araştırmacılar, laktik asit ve gelişmiş egzersiz kapasitesi arasındaki bağlantıyı daha iyi anlamak için, araştırmacılar metagenomik bir analiz gerçekleştirdi.Başka bir deyişle, mikrobiyom topluluğundaki tüm organizmaların genetiğini takip ettiler.

Bu noktada araştırmacılar, maraton sonrası dışkı örneklerinde laktik asidin kısa zincirli yağ asidi propiyonata dönüşümü ile bağlantılı enzimlerin varlığına dikkat çekti.

Dr.Kostic , “O zaman soru belki de laktik asidin çıkarılması değil, propiyonat oluşumu” dedi.

Propiyonatın egzersiz kapasitesini nasıl etkilediğini belirlemek için daha fazla araştırma yapılması gerekli olmakla birlikte, bu bulgu başka olasılıkları da beraberinde getirmektedir. Belki de yakında, Veillonella içeren probiyotik bir kapsül, daha iyi bir egzersiz performansı için ek bir destek sağlayabilir.

Araştırmacılara göre mikrobiyom fiziksel performansın kritik bir bileşeni olabilir.

Kaynak:
Scheiman, J., Luber, J. M., Chavkin, T.A., MacDonald, T., Tung, A., Pham, L.-D.,… Kostic, A.D. (2019)

https://doi.org/10.1038/s41591-019-0485-4

Write A Comment