Kimyasal östrojenlerden kaçınmak;kanseri önlemek,testosteronunuzu korumak ve daha pek çok sağlık faydası için çok önem arz eder.Kimyasal östrojenler her yerdedir. Yakın geçmişte ana akım tıp camiası, östrojen kimyasallarının kullanımının sıkı bir denetime tabi tutulmaması ile endüstrinin yarattığı çevre ve kanser arasındaki bağlantıyı ciddi bir şekilde düşünmeye başladı.Bu kimyasallar yaşadığımız yüzyılın bir gerçeği tamamen kaçmak imkansız olsa da kimyasallara olan maruziyetimizi azaltmak için yapabileceğimiz şeyler var.

Kimyasal Östrojen Maruziyetini Azaltmanın 10 Yolu

1.Östrojenik pestisitlerden ve büyüme hormonlarından kaçınmak için organik besinler tüketin.

2.Doğal temizlik ürünleri kullanın. Kimyasal temizleyiciler, toksinler ve östrojen taklit eden bileşikler içerir. Bitki bazlı temizleyicileri tercih edin. “Yeşil” etikete güvenmeyin, malzemeleri kontrol edin.

3.Şampuan ve saç kremi gibi kişisel bakım ürünlerinde doğal içeriğe sahip ürünleri kullanın. Bunlar temizlik ürünleri ile aynı bileşiklere sahiptir.Sadece etikette “doğal” yazdığı için ona güvenmeyin. Malzemelerde DBP, DEP, DEHP, BzBP ve DMP’yi arayın; hepsi kimyasal östrojenlerdir.

4.Oda spreylerinden ve kokulu mumlardan kaçının. Bazıları uçucu yağlar içerebilir ve güvenlidir, ancak hormon değiştiren kimyasallara atıfta bulunabileceğinden “koku veya parfüm” kelimesine dikkat edin.

5.Yiyecek ve su için plastik kaplardan kaçının. Cam kullanın veya paslanmaz çelik su şişesi alın. Plastik östrojeni taklit eden BPA içerir.BPA içermez yazanlardan da kaçınmalısınız çünkü BPS içerir ve BPA’dan daha zararlı olabileceğine dair yazılar okudum.

6.Mikrodalga fırınlarda plastik ısıtmayın. Yüksek sıcaklıklarda BPA plastikten gıdaya en kolay şekilde aktarılır.Cam kaplar kullanın.

7.Kesinlikle gerekli olmadıkça makbuz veya fiş almayın. Kâğıt makbuzların neredeyse çoğu BPA içerir ve kasiyerlerin çok yüksek BPA seviyelerine sahip olduğuna dair kanıtlar vardır.Fiş veya makbuz almak zorundaysınız çok az temas etmeye çalışın çünkü BPA cildinizden hızlıca emilir.

8.Alışveriş yaparken bez çanta kullanın. Bez çantalarınızı unutursanız, mümkünse kağıt seçin.

9.Streç film kullanmayın,kullanacaksınız yiyeceklere temas etmemesine özen gösterin.

10.Karaciğerde östrojeni detoksifiye etmek için gerekli enzimleri arttırmanın yolu organik limon alıp kabuğunu rendeleyip tüketmektir.Limon ve diğer narenciye kabukları Limonene adlı bir antioksidan içerir bu karaciğerin östrojeni daha kolay atmasını sağlar.

Sonuç olarak hatırlanması gereken ana nokta, östrojenin doğru bir şekilde düzenlenmediği takdirde vücut üzerinde son derece zararlı etkisi olabilecek bir hormon olduğudur burada yanlış anlaşılan nokta ise östrojenin erkeklere gereksiz zannedilmesidir.Östojen gereklidir fakat sınırlar dahilinde olmalıdır burada önemli olan testosteron östrojen oranıdır.Östrojen modern yaşamın her yerinde ve yaşam tarzlarımız vücudumuza hormonal dengeye müdahale eden daha fazla stres katıyor gibi görünüyor.Yaşamınızı sağlığınızı ön plana alarak optimize etmeye çalışın, farkı kısa süre içinde göreceksiniz.Makaleyi sevdiyseniz sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayın.

Write A Comment