Kadın-erkek ilişkilerinin sosyal dinamiklerini anlatan, iki cinsinde evrimsel ve sosyal açıdan toplumsal rollerini analiz eden, erkeklerin “Erkek olmak” deyimini nasıl hayata geçirmesi gerektiğini anlatan ve bütün bunları; evrim, biyoloji, sosyoloji, psikoloji gibi bilimleri temel alarak yapan bir düşünce sistemidir.

Temel gayesi gerçekleri anlatmaktır. Safsata yaymak değil. Fanatizm yaratmak, ayrımcılığı arttırmak, erkek üstünlüğünü ortaya koymak, nefreti körüklemek değildir.

Kişinin öncelikle kendisi ile ilgili sonra içinde bulunduğu toplumdaki tüm bireylerin gerçeklerini en sonunda tüm dünyadaki insanların gerçeklerini de kabul ederek bir gelişim sürecidir.

Bu süreç adapte olmayı gerektirir. Bu süreç kendinle savaşmayı gerektirir. Gerektiğinde en ağır şekilde kendini eleştirmeyi gerektirir. Bu süreç dibe vurmayı öğretir.

Bir yanda sarhoş edici; senin kimliğini iğdiş eden ve seni değersizleştiren yalanlar, politikalar, popüler kültür akımları diğer yanda ise acı verici gerçekler.

İnsan biyolojik evrimine uyum sağlayamayan bir toplumsal evrim geçirdi. Yaşanan bu toplumsal süreç birçok erkeği kendi rolünden saptırdı.
Gerçekleri analiz eden, “Erkek Olmanın” ne demek olduğunu tekrar öğrenen insanlar kendisini uykudan uyanmış olarak betimledi.

Kırmızı hap, Matrix isimli 1999 yapımlı filmden alınma bir metafordur.
-Gerçekleri gizlemek için gözlerinin önüne çekilen bir dünya bu.
+Ne gerçeği?
-Bir köle olduğunun gerçeği Neo. Sen de herkes gibi köle olarak doğdun. Dokunamadığın, tadamadığın ya da koklayamadığın bir hapishanedesin. Beyninin içi bir hapishane…”
-Bu senin son şansın. Mavi hapı alırsan hikâye sona erer. Yatağında uyanırsın ve neye istiyorsan ona inanırsın. Kırmızı hapı alırsan harikalar diyarında kalırsın. Ben de tavşan deliğinin gittiği yerleri gösteririm. Unutma sana vaat ettiğim tek şey gerçek, fazlası değil.

Kırmızı hap/Red pill; Bu düşünce sisteminin sunduğu gerecekleri temsil eder. Kırmızı Hap alındığı zaman bitmez tükenmez bir mücadeleye girersin. “Erkek Olmanın” zorluklarını görürsün fakat asla unutmayın bu gerçekten çok zor bir şeydir ve hapı yutmak kolaydır, hazmetmesi zordur.

Ulaşılmayacak bilgiler veremeyeceğim. Hiçbir yerde bulamayacağın şeyler anlatmayacağım. Size umut satmayacağım. Size gerçekleri anlatacağım ve bunların birçoğu senin aslında bildiğin şeyler olacak. Bunları benden belirli bir sistematik içerisinde dinlediğinde ise yaptığın hataların farkına varacaksın. Maalesef herkes yaptığı hatayı kabul edemez. Herkes yaptığı hatalardan ders çıkarıp daha ileriye hareket edemez. Zaten öyle olsaydı toplumumuzdaki “Erkek olma” meselesi bugünkü çarpık halini almazdı.

Mavi hap ise iğdiş edilmiş ve toplumdaki rollerinden sapmış erkekleri temsil eder.
Ben size doğrusunu verirken yanlışını da anlatacağım. Yanlışını verirken doğrusunun ne olması gerektiğini de söyleyeceğim.
Unutmayın bu bir kendine yatırım yapma sürecidir. Faydalandığınız bir olguya yatırımınız devamlılık gösterir. Ben sizin karşınıza “oldum” diyerek çıkmıyorum. “Öğreniyorum” diyerek çıkıyorum.

Sizlere bir vizyon kazandırmak, ,potansiyelinizi ortaya çıkartmak, bu çarpıklaşmış erkeklik algısını bir nebze de olsa değiştirmek istiyorum. Kendi yaşantınızı değiştirmenizde size yardımcı olmak, bildiklerimi, gözlemlediklerimi, tecrübe ettiklerimi size aktarmak istiyorum.

“Morpheus: Kadere inanır mısın Neo?⠀
Neo: Hayır.⠀
Morpheus: Neden?⠀
Neo: Çünkü hayatımı yönlendiremediğimi düşünmeyi sevmiyorum.” ⠀

Hayatınızı kendiniz yönetmenizi sağlayan temel düşünce hareketidir, Red Pill.
Red Pill’i yuttuğunuz anda geri dönüş yoktur. Geri dönüşü olmayan serüvene hepiniz hoş geldiniz.
-Erkekvizyon.

Author

Write A Comment