Testosteron erkeklerin vücudunda daha fazla olmakla birlikte kadınların da vücudunda bulunabilen kasları, gücümüzü ve enerjimizi sağlayan hormondur. Bu hormon olmazsa spor yapmak gibi aktiviteleri gerçekleştirmemiz çok da verimli olmayacaktır. Bireylerdeki testosteron seviyesi özellikle erkekler otuzlu yaşlarını geçtiklerinde kilo alımına ve verimine de bağlı olarak değişimler, azalmalar göstermektedir.


Testosteron
Nasıl Arttırılır?

Normalden daha düşük testosteron seviyesine sahip bireyler veya spor yapan özellikle erkekler hem dışarıdan ek gıda ile testosteron artırımı sağlayabilmekte hem de yaptıkları spor aktivitelerinde bazı değişikliklere gitmektedir. Örneğin antrenman süresinin bir saati aşmamasına özen göstererek spor yaparlar, d vitamini eksikliğini giderirler, dengeli beslenirler… Bunların yanında sporcular ve testosteron hormonunu artırmak isteyen kişiler vejetaryen beslenmeden ve stresten de uzak durmaktadırlar.

Testesteron Testi Nasıl Yapılır?

Testosteron hormon testini yapmak için laboratuvar ortamında kan veya tükürük testi yapılır. Yorgunluk, depresyon, stres, kilo alımı ve kas kaybı, sekse karşı isteğin azalması gibi şikayetlerle gelen ve başka bir sebebi bulunmayan (ilaç kullanmak, psikolojik durum vb.) kişilere uygulanır. Erkeklerin normalde en yüksek testosteron seviyesine sahip olduğu yaş aralığı 20-25 yaşlarıdır.

Kadınlarda Testosteron Fazlalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Normalde başta da belirttiğimiz gibi kadınlarda da testosteron hormonu bulunmaktadır fakat bu hormon bulunması gereken miktarın üzerine çıkarsa o zaman polikistik over sendromu oluşur ve yumurta üretiminin engellenmesine hatta kısırlığa kadar gidebilir. Bu durumlarda yapılması gereken en doğru hareket bir uzman eşliğinde ilaç kullanmak veya kilodan kaynaklı ise azaltmak adına kilo kaybına gitmek ve beslenme şeklinizi değiştirmektir.

Testosteron Jeli Nedir?

Testosteron jeli, kıvamından dolayı daha kolay kullanılabilmekte ve emiliminden sonra kana karışıp haplarla aynı etkiyi gösterebilmektedir. Testosteronu artırdığı ve fiyatından dolayı hızlı da sonuç alındığı için erkekler bu jeli kullanmayı tercih edebilmektedir. Testosteronu arttığı için aynı zamanda sakallarda ve tüm vücutta tüylenme olacağı bir gerçek. Kullanılan her türlü ilaç doktor kontrolünde kullanılmalıdır çünkü başka ilaçlarla etkileşime girip yan etki oluşturursa hayati risk oluşturabilir.

Write A Comment