Sağlıklı beslenmeyle ilgileniyorsanız  “serbest dolaşan”  tavuk yumurtalarının normal yumurtalardan daha sağlıklı olduğunu duymuşsunuzdur. Ayrıca, markette yumurtalara bir dakikanızı ayırdıysanız, serbest dolaşan, organik, kafessiz gibi çeşitli yumurta başlıklarını görmüşsünüzdür. Bu terimler günümüzde çok moda ve tedarikçiler artık yumurtalarına bu etiketleri yapıştırarak daha yüksek fiyata satabiliyor.

Asıl soru şu ki, bu etiketlerden herhangi biri gerçekten bir şey ifade ediyor mu? “Serbest gezen” yumurtalarla başlayalım. Sağlık dünyasında, çoğu insanın en iyi olduğunu söylediği yumurtalar bunlar.Ne yazık ki, çok gevşek bir serbest gezme tanımına sahiptir. Büyük yumurta üreticileri bundan yararlanmaktadır. Gerekli olan tek şey “üreticilerin kümes hayvanlarının dışarıya erişimine izin verildiğini yetkili kuruma göstermeleridir. Anahtar kelime: izin verildi. Bu, tavukların çok fazla zaman harcadıkları veya dışarıda herhangi bir zaman geçirdikleri anlamına gelmez.

Sertifikalı serbest gezen tavuk yumurtası etiketi için dışarıya erişimlerine izin veren küçük bir kapıya sahip olabilirler. Özünde, bu başlık pek bir şey ifade etmiyor. Marketlerde gördüğünüz bir sonraki başlık “kafessiz”. Bu başlık aslında anlamsızdır. Binlerce tavuk  küçük bir alana sahip bir kümeste yetiştirileblilr  ve teknik olarak kafeste olmadıkları için “kafessiz” olarak etiketlenebilir. Sizce bu kafeste olmaktan daha mı sağlıklı? Aslında, sanitasyon nedenleriyle bir kafes bundan daha sağlıklı bile olabilir. Mağazalarda gördüğünüz bir sonraki başlık “organik” yumurtalardır. Organik yumurtalar, kötü bir ortamda yetiştirilen tavuklardan gelebilir. Tek önemli olan, yemlerine (genellikle mısır ve soya) geleneksel pestisitler yerine organik pestisitler püskürtülmesidir. Yine anlamsız bir başlık. Son ve en önemli başlık  “merada yetiştirilen” yumurtalardır. Bu, tavukların hayatlarının büyük bir kısmını dışarıda tohum, böcek ve yeşillik arayarak geçirmelerine izin verildiği anlamına gelir.

Çalışmalar, geleneksel olarak yetiştirilen yumurtalarla karşılaştırıldığında, otlatılmış yumurtaların aşağıdakilere kadar şunları içerebileceğini gösteriyor:

2 kat daha fazla omega-3

3 kat E vitamini

7 kat daha fazla beta karoten

2/3 kat A vitamini

%50 daha fazla folat

%70 daha fazla B12 vitamini

Bu sayılar çiftlikten çiftliğe değişir, ancak türe uygun bir diyetle dışarıda serbestçe dolaşmasına izin verilen tavuklar, daha sağlıklı yumurtalar üreten daha sağlıklı hayvanlardır. Yumurta satın almanın en iyi yolu yerel bir çiftlik bulmak ve çiftçilerinizle tavuklarını nasıl yetiştirdikleri hakkında konuşmaktır. Genel olarak küçük aile çiftlikleri tavuklarını çok daha insancıl, sağlıklı bir şekilde yetiştirecektir.

 

Genel olarak marketlerde gördüğünüz başlıkların çoğu anlamsızdır. Erişiminiz varsa küçük üreticilerden almayı tercih edin. Bu yumurtalar daha besleyicidir ve insancıl bir şekilde yetiştirilen tavuklardan elde edilir.

Comments are closed.