Cinsiyet hormonlarının (östrojenler ve androjenler) beyniniz üzerinde bazı etkileyici etkileri vardır.İşte bazıları:

Testosteronun beyniniz üzerindeki etkileri

Erkek ve kadın beyinleri yaklaşık olarak aynı sisteme sahiptir. Ancak, beyinden etkilenen düşünceler, duygular ve süreçler farklı ve son derece etkileyicidir.

1.Testosteron sizi acıya daha dirençli hale getirir

Erkeklerde kadınlardan daha fazla androjen (erkek cinsiyet hormonu) vardır. Bunlar, opioidleri ve endorfinleri serbest bırakan beynin bölümlerini uyarır.Bu bizi fiziksel ve duygusal acıya daha dirençli hale getirir. (Ç)

2.Testosteron sizi baskın yapar, motive eder ve yarışma isteğinizi güçlendirir

Testosteronun etkileri göz ardı edilmemeli.Erkekler yarışmayı sever. Politikacıların,başkanların ve çoğu sporcunun yaptığı gibi…Androjenler vücudumuzda beynin belirli bölgelerinin uyarılmasını sağlar. Bu alanlar güç, kazanma ve başarı arzusunu sağlar.Yüksek testosteronlu erkekler, düşük testosteronlulara göre daha baskın davranışlar sergileme eğilimindedir. Yüksek statülü başarılı erkeklerde bu nadiren saldırganlık veya şiddet olarak görülür; normalde iddialı davranışlar ve eylemler üretirler. Bununla birlikte, düşük testosteronlu erkeklerde bu durum saldırganlık veya şiddet olarak görülebilir – bu yüzden düşük statülü, yüksek testosteronlu erkeklerin cezaevi nüfusunun büyük bir bölümünü oluşturması bu yüzdendir.İşte testosteron ile ilgili olarak kazanma ve kaybetme üzerine 2 ilginç çalışma: çalışma , çalışma .

Başka bir çalışma diyor ki:

Testosteron rekabet gücünü ve özgüvenini arttırmaya yardımcı olur.Rekabetçi etkinliklerde yer almak, bir erkeğin testosteron seviyelerinin yükselmesine veya düşmesine neden olabilir. Düşük testosteron güven kaybı ve motivasyon eksikliği ile sonuçlanabilir.

Yani bir çeşit döngü gibi görünüyor. Eğer kazanırsak, testosteron ve özgüvenimiz artar.Kaybedersek, testosteron değerlerimiz ve benlik saygımız düşer.

3. Gelişmiş koordinasyon ve görsel hayal gücü

Androjenler, beynin bu 2 özellikten sorumlu olan alanlarını uyarır. Bu, erkeklerin kadınlardan daha iyi park edebileceği “efsane” sinin olası bir nedeni olabilir. Otomobilin konumu üzerinde daha iyi bir koordinasyona sahipler ve onları mekansal olarak daha iyi hayal edebiliyorlar. Çalışmalar: çalışma , çalışma .

Testosteronun diğer ilginç gerçekleri ve etkileri

– Testosteron, sistemlere ve sistematik işlevlere olan ilgiyi arttırıyor gibi görünmektedir.Belki de bilgisayar bilimi, araba ve benzeri alanlarla ilgili mesleklerin neden erkekler tarafından daha fazla terch edildiğini açıklar.

– Daha fazla testosteron daha az empati yeteneği demektir.

– Amigdala erkeklerde daha belirgindir.(beynin kaygı ve diğer duygulardan sorumlu kısmı)

– Östrojenler (kadın cinsiyet hormonları) hipokampüsü (diğer şeylerin yanı sıra beynin uzun süreli hafıza ve oryantasyondan sorumlu olan kısmı ) büyük ölçüde kontrol eder.Bu nedenle kadınların tarihleri ​​ve doğum günlerini daha iyi hatırlayabilmeleri bundan kaynaklanabiliyor olabilir.

-Testosteron risk alma ve rekabet etme isteğini artırır.

-Daha yüksek testosteron seviyeleri cinsel istek / libido artışı ve ereksiyon sıklığının artmasına yol açar.

-Yapılan bir çalışma testosteronun anksiyete ve depresyonu azaltmada antidepresana göre daha etkili olduğunu gösteriyor. (Ç)

Write A Comment