Şehrinizde çok fazla hava kirliliği mi var? Diyetinize B vitamini ekleyin.Yapılan bir çalışmaya göre her gün B vitamini takviyesi almak, tehlikeli hava kirliliğinin etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir.

B vitamini takviyesi, partikül maddelerin insan vücudu üzerindeki etkisini potansiyel olarak azaltabilir.

Partikül madde veya PM, küçük parçacıklardan oluşan bir tür hava kirleticidir. PM2.5’in çapı 2,5 mikrometreden daha az, bir insan saçından yaklaşık 30 kat daha küçüktür.Bu parçacıklar o kadar küçüktür ki solunum sistemimize girip akciğerlerimizin derinliklerine gidebilirler.

Parçacıklar solunduktan sonra akciğer inflamasyonuna,sistemik inflamasyona ve strese neden olabilirler. Bilim adamları PM2.5’e maruz kalmanın hücrelerimizde “epigenetik” değişikliklere neden olabileceğinden şüpheleniyor yani sağlığımıza zarar verebilecek rahatsızlıklar veya mutasyonlara neden olabilirler.

PNAS bilim dergisinde yayımlanan bu çalışma için ilk olarak 10 gönüllü temiz havaya maruz kaldı ve temel tepkilerini kontrol etmek için bir plasebo verildi.

Grup daha sonra dört hafta boyunca başka bir plasebo aldı ve Toronto şehir merkezinde ağır kirli havaya maruz kaldı ve burada her saat yaklaşık 1.000 otomobil geçti. Kötü hava “oksijen tipi” bir yüz maskesi ile gönüllülere ulaştırıldı.

Daha sonra deney tekrarlandı, her gönüllü günde 2.5 mg folik asit, 50 mg B6 vitamini ve 1 mg B12 vitamini içeren bir B vitamini takviyesi aldı.

Araştırmacılar, dört haftalık B vitamini takviyelerinin PM2.5 maruziyetinin hasarını % 28-76 oranında azalttığını buldular.

B6 vitamini; karaciğer, böbrek, beyin, yumurta sarısı, tavuk, balık, süt ve süt ürünleri ve bira mayası,muz, avakado, patates, ıspanak, bezelye ve  bulunur.

B12 vitamini ; balık ve deniz ürünleri, et, yumurta, ve sütte bulunur.

Write A Comment