Laktik asit,yoğun egzersiz sırasında serbest bırakılır. Ve kısa, yoğun bir çaba gösterdikten sonra vücut daha fazla testosteron üretir. Kaslarınızın ekstra laktik asit üretecek şekilde ayarlanmış yüksek bir kuvvetle yapılan bir antrenman seansıyla sonlandırırsanız, doğal testosteron üretiminizi arttırmanız olasıdır. Öyleyse iki fenomen arasında bir ilişki var mı? Evet, Tayvanlı araştırmacılara göre öyle. Testosteron üreten Leydig hücreleri , laktik aside maruz kalmaları durumunda daha fazla çalışırlar.1997’de yapılan benzer başka bir çalışma daha var ki bu da aktif olmayan hayvanlara laktik asit vermenin aynı etkiye sahip olduğunu gösterdi.

Araştırmacılar yetişkin erkek sıçanları on dakika boyunca yüzdürdüler ve ardından kanlarındaki laktik asit, testosteron ve LH konsantrasyonlarını ölçtüler. Sonuçlar aşağıda gösterilmiştir.

Laktik asit seviyesi, LH ve testosteron seviyelerinde olduğu gibi yükseldi. Fakat son iki, ilkinin sonucunu ne ölçüde etkiliyor? Araştırmacılar, yüzme oturumundan sonra farelerin testislerinde daha fazla laktik asit buldular, ancak bu gerçek bize pek bir şey anlatmıyor. Daha fazla bilgi edinmek için araştırmacılar, fareleri yüzmeye gittiklerinde buldukları konsantrasyonları çoğaltmak amacıyla laboratuvar farelerini on dakika boyunca laktik asit damlasına koydu.

LH’deki artış minimaldi. Yine de araştırmacılar, laktik asidin sadece testisler üzerinde bir etkisi olmadığını, aynı zamanda testosteron uyarıcı hormonlar yoluyla daha yaygın bir etkisi olduğunu düşünüyor. Argümanlarını hipotalamustaki hücreler üzerinde yapılan bir test tüpü çalışmasına dayandırırlar. Hücreler laktik asit içinde yarım saat boyunca marine edildikten sonra, hipofizin FSH ve LH yapmasını sağlayan hormon olan GnRH üretiminde bir artış oldu.

2001 yılında Hücresel Biyokimya Dergisi’nde yayımlanan Tayvanlılar tarafından yapılan başka bir hücre çalışmasında laktik asidin Leydig hücreleri yoluyla testosteron üretimini arttırdığını göstermektedir.

Güç eğitimi testosteron seviyesini yükseltir. Araştırmacılar bunun nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi almak istediler, bu yüzden testislerdeki Leydig hücrelerine odaklandılar. Bunlar, LH ve FSH’nin etkisi altında kolesterolü testosterona dönüştüren hücrelerdir.

Sonuçlar

Araştırmacılar, sıçanların test tüplerine Leydig hücrelerine artan konsantrasyonlarda laktik asit ekledi. Karşılaştırma yoluyla hücreleri de LH’ye maruz bıraktılar. Aşağıdaki şekil Leydig hücrelerinin daha fazla erkeklik hormonu ürettiğini, laktik asit konsantrasyonunun arttığını ancak LH’nin laktik asit kadar büyük bir uyarıcı etkisinin olmadığını göstermektedir.

Araştırmacılar, şekilde gösterilenlerden daha yüksek konsantrasyonlarda denemeler yaptıklarını yazıyorlar. Fakat etki tersine döndü ve testosteron üretimi azaldı.

Araştırmacılar ayrıca hücreleri, cAMP’ı uyaran forskolin gibi maddelere maruz bıraktılar. CAMP, aktive edilmiş reseptörlerden hücrelere sinyal ileten bir molekül olan ikinci bir habercidir. Bu etki aşağı yukarı kayboldu, bu da araştırmacıları laktik asidin cAMP ile aynı şekilde çalıştığı sonucunu çıkarmasına yol açtı.

Diğer deneylerde Tayvanlılar, laktik asidin temel olarak testosteron biyosentezinin ilk aşamalarında aktif olduğunu keşfetti. Laktik asidin Leydig hücrelerine androstenedion ve progesteron gibi testosteron öncüleri vermesi durumunda etkisi çok azdır. Ancak laktik asit, StAR proteini üretimini arttırır. Bu, kolesterolü steroid hormonlarına dönüştürüldüğü hücrelere getiren bir proteindir.

Sonuç olarak bu çalışmalar kas yapısını optimize etmek isteyen doğal sporcular için ilginçtir. Kuvvet antrenmanınız testosteron üretimini ne kadar stimüle ederse kas kütleniz ve güç sonuçlarınız o kadar iyi olur.

Kaynaklar:

Med Sci Sports Exerc. 1997 Ağustos; 29 (8): 1048-54.

J Celi Biochem. 2001 26 Haziran – 25 Temmuz; 83 (1): 147-54.

1 Comment

  1. Hocam makalelerinizi çok beğeniyorum. Ancak bazen dil çok terimsel oluyor anlayamıyorum biraz daha sadeleştirebilirseniz daha rahat tüketilebilir. Teşekkürler. Başarılar.

Write A Comment