Teoride, seks testosteron seviyelerini arttırmalıdır, çünkü seks erkeklerin temel içgüdülerinden biridir.

Doğa neden bizi “başarımız” için daha fazla testosteron ile ödüllendirmesin ki? Peki bilimsel çalışmalar ne diyor? Bu konuyla ilgili iki çalışmadan bahsetmek istiyorum. İlk çalışma 11 çiftte yapılan testler sonucu cinsel ilişkiden sonra testosteron düzeylerinin öncesinden daha yüksek olduğunu göstermektedir. Diğer çalışma, daha fazla seks yapan yaşlı erkeklerin daha az seks yapan veya hiç yapmayan yaşıtlarından daha yüksek testosteron değerlerine sahip olduğunu buldu.

Mastürbasyon aynı etkiyi yapmazken seks testosteronu artırır.Bunun nedenleri :

Dişi feromonları (bir kadının kokusu)
Dokunuşlar (orada bazı haberci maddeler de serbest bırakılır)
Baskınlık hissi
Güzel bir kadınla seks yaptığınızda hissettiğiniz başarı hissi

Bir çalışmada, araştırmacılar bir seks kulübüne girmeden önce 44 erkekten tükürük örnekleri aldılar.Sonuç: Seks yapan erkeklerde testosteron seviyeleri % 72 arttı. Sadece izleyen erkekler testosteron seviyelerinde % 11 artış gördü.

Seks sadece testosteron seviyelerini arttırmakla kalmaz, daha fazla testosteron da seks arzusunu arttırır. Yani her şey sonsuz, artan bir döngüdür. ( Çalışma , çalışma )

Araştırmacılar ayrıca bir hayvan çalışmasında seks bekleyişinin bile testosteron seviyelerini arttırdığını buldular. Bunun nedeni, artan dopamin emisyonlarıydı.

Son olarak, bir 1992 tarihli bir çalışmada dört çiftin cinsel faaliyetleri incelendi. Çiftlerin akşamları seks yaptıklarında, seks yapmadıkları akşamlara kıyasla her iki partnerin de testosteron düzeylerini yükselttiği bulundu.

Sonuç olarak testosteron seviyeleri, seks yaptığımızda önemli ölçüde artıyor gibi görünüyor. Seks testosteronu arttırır ve aynı zamanda seks arzusu da testosteron değerlerimizle birlikte artar.

Write A Comment