GECE RUTİNLERİNİN ÖNEMİ

Yatmadan önce sağlam bir ritüele sahip olmak, rahatlamanızı, harika uyumanızı ve yarının getireceği her şeye hazırlıklı olmanızı sağlayacaktır. İyi bir gece uykusu testosteron seviyeleriniz için de çok önemlidir. Gevşeme ve dış dünyadan uzaklaşma zamanınız çok önemlidir çünkü gün,önceki gece ile başlar yani gece yaptıklarınız gününüzün kalitesini belirler.

Bir günde gerçekleşen pek çok şey kontrolümüzün dışında, bu yüzden hayatta ilerlememize ve sevdiğimiz şeyleri yapmamıza yardımcı olacak şeyleri yapmak için sabahları ve geceleri odaklanabiliriz.

Örnek gece rutini :

1. YAPILACAKLAR LİSTESİ OLUŞTURUN

Ertesi gün ne yapacağınızı zaten biliyorsanız, bir yön ve amaç duygusuyla uyanırsınız.

Bazı insanlar hayatlarının fazla yapılandırılmış olacağını ve “özgürlük” sahibi olmayacaklarını düşünüyorlar, ama olan tam tersi.

Gününüzü planladığınızda, kabaca bile olsa kendinize daha fazla boş zaman kazandırırsınız çünkü ne yapılması gerektiğini bilirsiniz ve
istediğiniz her şeyi yapmak için kendinize daha fazla zaman yaratabilirsiniz.

Bu sayede işlerinizi ertelemeyecek ve sürekli bir stres durumunda olmayacaksınız.

En önemli görevleri yazın, yapacağınız her şeyi yazmaya gerek yok çünkü üzerinizde baskı oluşturabilir.

2. GÜNÜ İNCELE

Neyin iyi neyin “kötü” olduğunu yazarsak neyi yapmaya devam etmemiz ve neyi değiştirmemiz / durdurmamız gerektiğini görebiliriz.

Belki bugün yeni bir libido artırıcı denedin ve kendini harika hissettin O yüzden bunu yaz.

Belki de sebepsiz yere duygusal davranıyordunuz ve şimdi bir şeyi değiştirmeniz gerektiğini biliyorsunuz, belki de daha sağlam olmaya çalışıyorsunuz.

Bir şey “hata” ya da “kötü” olsa bile böyle görülmemesi gerektiğini unutmayın. Bu hatalar artık en değerli derslerdir bir şeyden pişman olmak için hiçbir neden yok, olan oldu ve devam etme zamanı.

3. UYKU KALİTESİNİ ARTIR

Yatmadan en az 1 saat önce elektronik cihazları kapatın.

Lambalardan ve perdelerden gelen doğal olmayan ışık, vücudunuzun güneşin hala dışarıda olduğunu düşünmesine neden oluyor. Uyku için gerekli hormonların salgılanmasında sorunlara neden olur ve doğal uyku döngümüzü bozar. (Hafif ışık ihtiyacınız varsa mum kullanın.)

#Tıbbi papatya çayı + 5-10 gr glisin rahatlama ve yoğun rüyalar için harika.

#Magnezyum daha derin uyku, daha az stres ve kas ağrısı için harikadır.(Magnezyum glisinat alabilirsiniz.)

#Yatmadan önce esnemek uyku kalitenize yardımcı olur, gün içinde oluşturduğunuz gerginliği azaltır ve önemli ölçüde daha hafif hissedersiniz.

#Kitap okumak: gün içinde kitap okumak için vaktiniz yoksa uyumadan önce okumak güzel bir tercih olacaktır.Kitap okumak sizi uykulu hale getirecek ve aynı zamanda gelişiminize katkı sağlayacak bir şey yapmış olacaksınız.

#Kıyafetini hazırla: Yatmadan önce sabah giyeceğiniz kıyafeti hazırlamak sabah uyandığınızda zamandan tasarruf etmenizi sağlayacaktır ve zaman sıkıntınız varsa sizi mini bir stres yaşamaktan kurtaracaktır.

#Yatmadan önce uyuyacağınız odayı havalandırmak size daha iyi bir uyku kalitesi verecektir.

 

Write A Comment