Yağ yakmak için önerilen diyetlerin hepsi aynı mantıkla çalışır: kalori alımını kısıtlamak. Fakat bazı diyetler günde 800-900 kaloriye kadar düşük bir miktar tüketilmesini önerebilir.

Hızlı bir diyete katılmanın amacı, fazla kilolardan kurtulmak için hızlı bir çözüm sağlamaktır. Bununla birlikte, kilolar ne kadar hızlı düşerse düşsün, sonuçları uzun vadelidir. Hızlı bir  diyet, erkeklerde hormonal sağlığı yok etme potansiyeline sahiptir.

Erkekler hızlı bir diyete katıldığında erkeklerin hormonal sağlığının neden tehlikeye girdiğinin özellikle üç ana nedeni vardır:

1. Mikrobesin Eksiklikleri

Vücudumuza giren gıda miktarını kısıtlarsak, doğal olarak vücudumuzun aldığı besin miktarını da kısıtlamış oluruz.

Vücudumuz gıdalarımızdan mikro besinleri aldığında, vücutta çok sayıda temel işlevi başlatan hem katalizör hem de yardımcı faktör olarak hareket ederler. Bu işlevlerden biri de hormonal üretimdir.

Hızlı diyetten kaynaklanan düşük testosteron seviyeleri, vücudun yeterli hormon üretimi için gerekli vitamin ve mineralleri almadığı anlamına gelir. Hızlı bir diyet yapıyorsanız, bunlar vücudunuzu mahrum bırakabileceğiniz bazı hayati mikro besinlerdir.

MAGNEZYUM

Bu mineral yaklaşık 300 vücut fonksiyonundan sorumludur. Magnezyum, anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Magnezyum vücuttaki kalıntıları temizlemeye de yardımcı olur. Diğer her şey düzgün çalıştığında, endokrin sistem daha fazla testosteron üretmek için dengededir.

Magnezyum açısından zengin besinler şunlardır:

karabuğday
Ispanak
Ham Kakao

D VİTAMİNİ

D vitamini vücutta 1000’den fazla fonksiyondan sorumludur. D vitamini eksiklikleri, daha düşük testosteron seviyelerine ve daha yüksek östrojen seviyelerine yol açar. Bunun yan etkileri arasında artan vücut yağı, depresyon, cinsel dürtü eksikliği ve kardiyovasküler hastalık riskinin artması sayılabilir.

D vitaminini testosteron üretimi için bu kadar gerekli yapan şey, testosteronun sentezleyici bezlerindeki hücrelerin D vitamini reseptörlerine sahip olmasıdır. Böylece, ikisi daha güçlü hücreler oluşturmak için birlikte çalışır. D vitamini bağlandıktan sonra, testosteronu östrojene dönüştüren hormonun aromatizasyonunu durdurur.

D vitamini,  güneş aracılığıyla kolayca elde edilebilir. Bununla birlikte, bu temel vitamini aşağıdaki gibi gıdalardan da alabilirsiniz:

Morina karaciğeri yağı
Süt ürünleri
Kültür Mantarı

ÇİNKO

Bağışıklığı güçlendiren bu mineral, vücut tarafından ancak besinler yoluyla alınabilir. Çinko, testislerde sperm üretiminde çok önemli bir rol oynar. Sperm üretimi otomatik olarak testosteron üretimini kolaylaştırır. Bu nedenle, sperm üretilmiyorsa testosteron tetiklenmez.

Çinko, aşağıdakiler dahil birçok gıdada bulunur:

Biftek
Kuzu
İstiridyeler

A VİTAMİNİ

A vitamini, periferik benzodiapin reseptörleri adı verilen reseptörlerle güzel bir şekilde eşleşir. Birlikte, ikisi testislerdeki hücreleri çoğaltır. Bu testosteron üretimini tetikler.

A vitamini, turuncu renkli birçok gıdadan elde edilebilir. A vitamini yönünden zengin besinler şunlardır:

  • Sığır karaciğeri
  • Morina karaciğeri yağı
  • Tatlı patates
  • Havuçlar

2. Kortizolü Artırır

Hızlı bir diyet, vücudunuzu serbest düşüşe sokar. Yediklerinizi büyük ölçüde azaltmak, vücudunuza ek stres getirir. Vücudumuz stres altında olduğunda, kortizol artışına yol açar.

Kortizol vücudumuzun savunma mekanizmasıdır. Acil bir ikilemle karşı karşıya kaldığımızda içgüdülerimizi belirleyen bir hormondur. Bu hormonun işlevi, bize durumla “savaşacağımızı mı yoksa kaçacağımızı mı?” söylemektir.

Yüksek kortizol seviyeleri, daha düşük testosteron üretimine yol açar . Bu olduğunda, kaslar tonunu kaybetmeye başlar ve vücut yağı artmaya başlar, bu da testosteron üretimini engeller .

3. Tiroid Fonksiyonlarını Etkiler

Önemli ölçüde değişen kalori alımı sadece metabolizmanıza değil, aynı zamanda tiroid fonksiyonuna da zarar verir. Düşük tiroid fonksiyonunun veya hipotiroidizmin testosteron üretimini , yani T3 reseptörünü olumsuz etkilediği doğrulanmıştır .

Ayrıca, hipotiroidizm, testosteron üretiminin diğer yönlerini de etkiler. İlk olarak, vücuttaki leutinizing hormon (LH) seviyelerini azaltır. LH, sindirim sürecinde emilen kolesterolü testosterona dönüştürmekten sorumludur. Ayrıca testisleri daha fazla testosteron üretimini tetiklemek için uyarır. Ancak hipotiroidili kişilerde LH üretimi engellenir çünkü hipotalamusta üretilen GnRH enzimi tarafından tetiklenir. Hipotiroidizm, hipotalamustaki sinyali keserek GnRH’nin LH’nin büyümesini tetiklememesine neden olur.

İkincisi, düşük tiroid çıkışından muzdarip olanlar daha düşük serbest testosteron seviyelerine sahiptir. Vücudumuzdaki testosteronun çoğu, seks hormonu bağlayıcı globulin (SHBG) adı verilen başka bir proteinle bağlantılıdır. Bu olduğunda, testosteron işe yaramaz hale gelir. Hipotiroidizmden muzdarip olanlar, aynı zamanda serbest testosteronlarının düşüklüğünden de muzdariptir.

Şok diyetler hızlı bir çözüm gibi görünebilir ancak sonuçları diyetten veya olumlu sonuçlardan çok daha uzun sürecektir. Kalori alımını böyle aşırı bir şekilde sınırlamak, testosteronunuza zarar verir. Vücudunuz bir şoka girer ve kortizol gibi daha fazla testosteron bozucu hormon salgılamaya başlar. Sonuç olarak vücudunuza bir iyilik yapın ve hızlı sonuç almak için şok diyetlerden uzak durun.

Comments are closed.