Araştırmacılar, acı tadı sevmenin testosteron seviyelerinde bir artışla sonuçlanabileceğini öne sürdüler. Başka bir deyişle, yüksek miktarda kapsaisin içeren gıda tüketimi daha yüksek kan ve tükürük testosteron seviyelerine yol açabilir bu da acılı yiyecekler için daha büyük bir arzuya yol açabilir.

Acılı yiyeceklerin testosteron düzeylerini olumlu yönde etkileyebilecek, metabolizma artırıcı ve iştah bastırıcı etkilere sahip oldukları görülmüştür. Acılı yiyeceklerin insan vücudu için neler yapabileceğine bir göz atalım.

Daha hızlı bir metabolizma, testosteron artırma konusunda her zaman iyi bir şey olacaktır.Fazla vücut yağı testosteron ile negatif ilişkilidir ve bu nedenle yağ yakımını uyaran herhangi bir bileşiğin testosteron düzeyleri üzerinde olumlu bir etkisi olacaktır.(bazı istisnalar dışında)

Kapsaisinin antioksidan özellikleri de testosteron seviyeleri için çok önemlidir.2001 yılında yapılan bir çalışmada, serbest radikallerle lipitlerin ve lipozomal membranların peroksidasyonunu önlemek ve korumak için antioksidan bileşik olarak kapsaisin kullanılmıştır.Diyetinizdeki yeterli kapsaisin testosteronunuzu, parçalanmaya veya oksitlenmeye karşı koruyabilir.

Kapsaisinin bir diğer yararı, kanıtlanmış bir libido artırıcı olmasıdır. Acılı yiyecekler, insan vücudunun endorfin salgılamasına neden olur bu da cinsel dürtülerimizi artırır.

Physiology & Behavior’da yayımlanan bir araştırmada, 18-44 yaşlarında 114 erkek üzerinde yapılan çalışmada araştırmacılar tükürüklerinde daha yüksek testosteron seviyesine sahip erkeklerin acılı yiyecekleri daha fazla tercih ettiğini buldular. Geçmişte yapılan bir hayvan çalışmasında, kapsaisin içeren bir diyetle beslenen sıçanlarda testosteronun artmış olduğu görülmüştür.

Sosyal psikolog Laurent Bègue testesteron hormon ile acı arasındaki ilişkiyi, testesteron hormonunun risk alma güdüsünü artırmasıyla açıklıyor. Zira bu teoriyi doğrulayan başka bir araştırma da testesteronu yüksek erkeklerin finansal, cinsel ve davranışsal konularda daha çok risk alma eğilimi gösterdiğini ortaya koymuştu. Son yapılan araştırmada yüksek testesteron seviyesine sahip erkeklerin tat konusunda da daha riske açık bir tavır takındıklarını gösteriyor.Laurent Bègue, ayrıca hormonun duyularını artırdığını belirterek daha keskinleşen tat alma duyusunun da acı yiyeceklere olan meyli artırdığı ifade ediyor.

Uludağ Üniversitesindeki araştırmacılar, uzun yıllardır kapsaisinin (acı tadını ve sıcaklık hissini veren bileşik) hormonal regülasyon üzerine etkilerini incelediler. Araştırmacılar, tavukların cinsiyet organlarının, yemlerine kapsaisin karıştırıldığında daha hızlı geliştiğini keşfetti. [Phytother Res. 2005 Jun; 19 (6): 501-5]

Bu durum, hayvanların daha fazla LH ve FSH yapmaya başlamasından kaynaklanıyor olabilir ancak cinsel organlar üzerinde doğrudan bir etkisi de olabilir. [J Food Agr Envir 2006; 4: 119–23.] Farelerde, kg vücut ağırlığı başına 1 mg kapsaisin enjeksiyonunun sperm gelişimini uyardığı görülüyor. [Veterinarski Arhiv 01/2009; 79: 509-516.]

Kapsaisinin diğer faydaları:

Ağrı kesici özelliğinden dolayı kas ve eklem ağrılarının semptomatik tedavisinde kullanılır. Ayrıca romatizmal hastalıklar alanında da sıklıkla etken madde olarak kullanılmaktadır. Biberin acılık derecesi ile içinde bulunan kapsaisin maddesi doğru orantılıdır. Koyu renkli ve acılığı daha fazla olan sivri biberde, dolma biber ya da çarliston bibere göre daha fazla kapsaisin bulunur.

Kapsaisinin anti-kanser özelliği mevcuttur. Anjiyogenez, yeni kan damarlarının oluşturulması ve normal yara iyileşmesi ve embriyonik gelişim için temel bir homeostatik süreçtir. Bununla birlikte, anjiyogenez, kanser ilerlemesi için bir önkoşuldur, çünkü kanser dokuları, oksijen eksikliği ve diğer gerekli besin maddeleri nedeniyle belirli bir büyüklükten daha fazla büyüyemez. Kapsaisin, anti-anjiyojenik özelliklere sahiptir. Kapsaisin, başlama, ilerleme ve metastaz dahil olmak üzere farklı tümör aşamalarında birçok sinyal yolunu ve kansere bağlı genleri hedef alarak güçlü anti-kanser aktivitesi sergiler.(Ç)

Kaşıntıya yol açan sedef hastalığına da olumlu etki ettiği gözlemlenmiştir.
(Ç)

Kapsaisin, tokluk hissi veren bir maddedir. Bu özelliği ile kilo verme ve yağ yakımına yardımcı olur.Kapsaisin maddesinin sağlıklı bireyler üzerinde yapılan çalışmada doygunluk verdiği sonucuna ulaşılmıştır.
(Ç)

Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Bölümü Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Nazıroğlu ve ekibi, sıçanlar üzerinde yaptıkları deneyler sonucunda kırmızı acı biberin içinde bulunan kapsaisin maddesinin epilepsi hastalarında görülen epileptik atakları artırdığını ortaya çıkarmıştır. Bu nedenle epilepsi hastalığı görülen bireylerin kırmızı acı biber çeşitlerinden uzak durmaları tavsiye ediliyor.

Utku ŞAHİN & TestosteronTR

Write A Comment