Aloe vera, birçok uygulamaya sahip bir bitkidir. Bitkiden elde edilen özler kozmetikte, kilo verme takviyelerinde ve ayrıca geleneksel Afrika libido formüllerinde bulunur. Benin Üniversitesinden Joseph Erhabor, bu Aloe vera ürünlerini laboratuvar farelerine verdi – ve etkili oldukları sonucuna vardılar …

Çalışma:

Araştırmacılar, erkek sıçanlara 14 gün boyunca her gün Aloe vera kökü etanol özü [bilimsel ad: Aloe barbadensis ] verdi. Nijerya’da, yerel şifacılar bu özleri düşük libidodan şikayetçi erkeklere verir.

Sıçanlar günlük vücut ağırlığının kilogramı başına 100, 200 veya 400 miligram aloe vera aldı.En düşük 100 mg / kg’lık doz, en iyi afrodizyak etki gösterdi.

Kontrol gruplarındaki hayvanlara Viagra’daki aktif madde olan sildenafil veya hiç bir şey verilmedi.

Araştırmanın 1. 7. ve 14. günlerinde, araştırmacılar cinsel açıdan olgun dişi fareleri kafese yerleştirmiş ve erkek sıçanların cinsel davranışlarını kaydetmiştir.

Sonuçlar

Aloe vera özü ile yapılan takviye, farelerin cinsel yeteneklerini arttırdı. Çalışmanın 1. ve 14. günlerinde, düşük doz alan sıçanların, kontrol grubundaki sıçanlardan birleşme sürelerinin anlamlı derecede daha fazla olduğu görülmüştür. Fakat aloe veranın libido arttırıcı etkisi sildenafilinkinden daha azdı.

Mekanizma

Araştırmacılar, Aloe veranın libido artırıcı etkinliğinin en azından bir kısmının testosteron üretiminin artmasından kaynaklandığından şüpheleniyorlar. Özellikle aloe vera ekstraktının nispeten düşük dozu, kandaki kolesterol konsantrasyonunu arttırdı,bu da testosteron üretimi açısından iyiydi çünkü vücut kolesterolden testosteron üretmektedir..

Ek olarak, bazı günlerde araştırmacılar Aloe vera gruplarındaki sıçanların kanında daha fazla testosteron buldular. Dürüstçe hormonal etki yeteri kadar ikna edici değil ve Aloe veranın libido arttırıcı etkisi farklı bir mekanizma ile açıklanabilir.

Sonuç

“Araştırmacılar,” Aloe barbadensis’in etanol ekstraktı ile artan kan testosteron ve kolesterol konsantrasyonlarının , afrodizyak etki mekanizmaları olabileceği söylenebilir “sonucuna varmıştır. “Bitki, testosteronu arttırma kabiliyetini takiben hipotestosteronemi tedavisinde de kullanılabilir.”

“Bu nedenle bu bulgular , erkeklerde afrodizyak olarak kullanılan Aloe barbadensis kökünün bilinen yerel kullanımına destek veriyor.”

Not:Araştırmacılar hiçbir yan etki bulamadılar.

Kaynak:

BMC Complement Altern Med. 2017 Jul 11;17(1):360.

Write A Comment