Triklosan anti-bakteriyel ve anti-fungal özelliklere sahip bir bileşiktir.Sabunlar, deodorantlar, şampuanlar, tıraş jelleri, el dezenfektanları vb. kişisel bakım ürünlerinde yaygın olarak bulunur.

Peki triklosan testosteronu nasıl düşürür?

Triklosan’ın testosteron üzerindeki olumsuz etkisinin ardındaki mekanizmayı anlamak için araştırmacılar testis leydig hücreleri üzerinde bir deney gerçekleştirdiler. Tüm hücrelere bu kimyasal ile farklı dozlar uygulandı ve testosteron seviyelerindeki azalmanın doza bağımlı olduğu bulundu.

Mekanizma şöyleydi:

• cAMP ( siklik adenosin monofosfat ), kolesterolü testosterona dönüştürmek için enzimatik aktiviteyi tetikleyen bir hücresel habercidir. Bu bileşik, enzim adenil siklazın aktivitesini azaltır. Bu azalma, kolesterolün testosterona enzimatik dönüşümünün azalmasından dolayı cAMP seviyelerinin düşmesine neden olur ve sonuçta, testosteron sentezi bastırılır.

• Triklosan içeren ürünlerin düzenli kullanımı, vücudumuzda bu önemli etkilerin oluşması için yeterli miktarda Triklosan biriktirebilir.

Triklosanın hayvan çalışmalarında bulunan zararları:

1) Testosteron
Fareler üzerinde yapılan bir çalışma, Triklosan’ın genç erkek sıçanlara verildiğinde testosteron seviyelerini önemli ölçüde azalttığını göstermiştir. Evet, triklosan iyi bilinen bir endokrin bozucudur ve birçok hayvan türünde bu konuyla ilgili birçok çalışma vardır.

2) Tiroid

Triklosan tiroid hormonlarını da değiştirir. Bir çalışma T4 seviyelerini hemen düşürdüğünü göstermektedir.

3) Sperm ve Doğurganlık

Erkek sıçanlar üzerine yapılan bir başka çalışmada, Triklosan’ın “lutenizasyon hormonu (LH), folikül uyarıcı hormon (FSH), kolesterol, pregnenolon ve testosteron “oranlarını azalttığı bulunmuştur. Belki de Triklosan’ın olumsuz etkilemediği hormonları listelemek daha kolay olurdu?

Nasıl Önlem Alabiliriz?

Bu bileşenden kaçınmanın en iyi yolu, tüm “Anti-bakteriyel” sabunlardan ve diğer ürünlerden kurtulmaktır. Kişisel bakım malzemelerinin içinde “Triclosan” olup olmadığını kontrol edin ve Triklosan içermeyen ürünlere geçin. Triklosan kişisel bakım ürünleri ile sınırlı değildir! Gıda ve musluk suyunda da bulunabilir! Bu nedenle organik ve doğal ürünleri tercih edin. Ayrıca, içme ve pişirme amacıyla filtrelenmiş musluk suyunu ve doğal kaynak suları tercih edin.

Write A Comment