Araştırmacılar, “oksidatif stres”, yani serbest radikal hasarının, düşük testosteronun önde gelen nedenlerinden biri olduğuna dair artan kanıtlar buldular. Mitokondrinin zarar görmesi anahtar rol oynuyor gibi görünüyor.

Yapılan bir çalışmada araştırmacılar, birkaç serbest radikali etkisiz hale getiren bir antioksidan olan E vitamininin, laboratuvar sıçanlarında testosteronun yaşa bağlı düşüşünü yavaşlattığını buldular.

Bu, birinin yeterince genç yaşta başlaması durumunda kişinin yaşa bağlı testosteron düşüşünü önemli ölçüde yavaşlatabileceği anlamına gelir.

Bilim adamları, en azından hayvan araştırmalarına göre , bazı güçlü antioksidanların tüketiminin arttırılması ile testosteron seviyenizi artırabileceğinizi keşfettiler.Bazı antioksidanlar diğerlerine göre daha güçlü androjen uyarıcıları olarak gözüküyor.

Tüm bunların yeni olduğunu ve insanlarla ilgili bu kadar güncel çalışmaların gerçekleşmediğini unutmayın. Bununla birlikte, hayvan çalışmaları ümit verici görünmektedir:

1.Nar Suyu

Nar suyunun erektil gücü artırdığını biliyoruz ayrıca sıçanlarda yapılan bir çalışmada testosteron için de iyi bir artış gösterdiğini biliyor muydunuz? Nar suyu içen fareler% 27’lik bir testosteron artışı sağladı!

2.Quercetin

Quercetin; soğan, kırmızı üzüm, çay ve diğer birçok meyve ve sebzede bulunan güçlü bir antioksidan flavonoiddir. Güçlü anti-kanser özelliklerine sahiptir ve kapsamlı bir araştırmaya konu olmuştur. Daha az bilinen süper güçlerinden biri (en azından sıçanlarda) testosteronu arttırmasıdır. Bilim adamları, vücut ağırlığının her kilogramı başına 50 mg quercetin almanın, testosteronda neredeyse% 80 oranında artış sağladığını buldu. Tabii ki, sorun şu ki, tipik 80 kiloluk bir erkek için bu 3 gramdan fazla quercetin demektir.

3.Soğan Suyu

Madde 2’ye dayanarak, soğanların büyük miktarlarda tüketildiğinde testosteronu artırabileceği muhtemelen şaşırtıcı olmayacaktır. Yapılan bir çalışmada soğan suyu sıçan testosteronunu% + 300 artırdı.Tek sorun, tüketilen soğan suyu miktarının kilogram başına yaklaşık 1 gram olması ve bu da tipik 72 kg’lık bir erkek için yaklaşık 73 gram soğan suyu demektir. Burada belirtilen dozajın yarısını almanın bile iyi bir testosteron artışı sağlayacağı düşünülmektedir.

4.Melatonin

Veriler çok sınırlıdır ancak antioksidan ve hormon olan melatoninin de Leydig hücrelerinde testosteronu koruduğu görülmektedir. Sonuç olarak bol miktarda antioksidan yüklü bir diyet muhtemelen testosteronunuzu koruyacak ve artıracaktır ayrıca size sağlayacağı diğer ek faydaları da unutmamak gerekir.

Write A Comment