B-12 vitamini ile sert kalın

Kalp hastalığı, diyabet, metabolik sendrom ve alkolizm gibi erektil disfonksiyona (sertleşme bozukluğu)neden olabilecek birkaç ciddi sağlık durumu vardır.Ancak bazı erkekler için sorun basit bir vitamin eksikliğinden kaynaklanabilir.B-12 Vitamini, DNA ve kırmızı kan hücrelerinin yapılmasına yardımcı olur. Vücudunuz uzun süre saklayamaz, bu yüzden düzenli olarak tüketmeniz gereken bir vitamindir.Yeterince B-12 vitamini tüketmiyorsanız yorgunluk, kalp çarpıntısı, çeşitli sindirim sorunları (kabızlık,ishal), baş dönmesi, depresyon, görme kaybı, sinirlilik, uyuşukluk ve parmaklarda karıncalanma gibi belirtilerle karşılaşabilirsiniz.

Veganlar İçin Bir Sorun

B-12 Vitamini sadece doğal olarak et, balık ve süt ürünleri gibi hayvansal gıdalarda bulunur. Temel olarak,b-12 takviyesi veganlar için bir zorunluluktur.Bazı yiyecekler örneğin kahvaltı gevrekleri ve soya sütü gibi ürünler ekstra B-12 ile zenginleştirilir ancak erkekseniz bu tarz ürünlerden uzak durmalısınız.

B-12 İçin En İyi Yiyecekler

Bir yetişkin olarak, günde en az 2,4 mikrogram (mcg) B-12 almak önemlidir.

Organ etleri , en besleyici gıdalardadır.Karaciğer ve böbrekler, özellikle de kuzu eti, B12 vitamini bakımından zengindir.100 gram kuzu ciğeri porsiyonu B12 vitamini için RDI’nin % 1.500’ünü inanılmaz bir şekilde sağlar.Kuzu karaciğeri testosteron üretimi için öenmli olan bakır, selenyum ve A ve B2 vitaminlerinde de oldukça yüksektir. ( Ç )

İstiridye de önemli yağsız bir protein ve B-12 kaynağıdır.Çok yüksek konsantrasyonlarda B12 vitamini içerir. Sadece 20 küçük istiridyeden RDI’nın % 3.300’ünden fazlasını alabilirsiniz. ( Ç )

Bir fincan (150 gram) süzülmüş sardalya B-12 vitamini için RDI’nın iki katından fazlasını sağlar.

Sığır eti biftek (yaklaşık 186 gram) B-12 vitamini için RDI’nın yaklaşık % 200’ünü sağlar.( Ç)Ayrıca aynı miktarda biftek, B2, B3 ve B6 vitaminlerinin yanı sıra selenyum ve çinko için RDI’lerin % 100’ünden fazlasını içerir.( Ç )

Alabalık ve somon da iyi B-12 kaynaklarıdır.

Mide Asidi Önemli
B-12 içeren gıdaları yememenin yanı sıra, düşük mide asidi de vücudunuzun vitamin emilimini engelleyebilir.(Doğal mide asit seviyeniz de yaşla birlikte azalır.)

Bu nedenle, mide asidini azaltan mide ekşimesi ilaçları da sizi, gece vaktinde hayal kırıklığı yaratan erektil disfonksiyona yol açabilecek yeterli B-12’yi emmenizi engelleyebilir.Son olarak bir uyarıyla bitirelim sigara içen erkeklerde uzun süreli B-12 takviyesi almak akciğer kanseri riskini artırabilir.

Write A Comment