Chia tohumları testosteron artırıcı mineraller, yağ asitleri ve antioksidanlar açısından zengin oldukları için Aztek savaşçıları tarafından kullanılırdı, sadece bir çorba kaşığı chianın, onlara tüm gün boyunca şiddetli savaşlara dayanacak enerjiyi verdiği düşünülürdü.

Chia tohumu, yaşlanma sürecini azaltma, kalp sağlığını iyileştirme, şeker hastalığını tersine çevirme, daha güçlü kemikler oluşturma, gücü artırma, daha sağlıklı bir cildi teşvik etme, sindirimi iyileştirme gibi düzinelerce sağlık yararı ile bilinmektedir.

Chia Tohumları Testosteronu Nasıl Artırır?

1.Testosteron Üretimi için Önemli Mineraller ve Bitki Bileşikleri Sağlar.
2.Omega 3 Yağ Asitleri Oranı Yüksek.
3.İnsülin Direnci ile Savaşır.
4.Vücudun Su Dengesini Uzatır.
5.İltihabı azaltır.

Chia Tohumları, Testosteronu Artıran Önemli Mineraller ve Bitki Bileşikleri Sağlar.

Testosteron takviye mineralleri şunlardır:

•Kalsiyum
•İyot
•Magnezyum
•Çinko

Testosteron Üretimine Yardımcı Olabilecek Bitki Bileşenleri:

• Kaemferol
• Quercetin

Kaempferol Hücresel sağlığın korunmasına yardımcı olur, iltihapla savaşır, antiestrojenik özellikler sağlar.
Ayrıca brokoli, lahana, lahana, ıspanak, soğan, fasulye, domates, çilek, üzüm, böğürtlen ve diğer çeşitli meyve ve sebzelerden kaempferol alabilirsiniz.

Quercetin – Testosteronu, testosteron glukuronid olarak bilinen bir moleküle dönüştüren UGT2B17 adlı enzimi inhibe eder.

Chia tohumlarında Omega 3 yağ asitleri bolca bulunur.

Sadece 2 yemek kaşığı chia tohumu, 9 gram toplam yağ, yaklaşık 1 gram doymuş yağ ve 4.9 gram omega 3 yağ asidi sağlar.Omega 3 yağ asitlerinin inflamasyonu azaltmak, LDL’yi (kötü kolesterol) ve trigliseridleri (kanınızda bulunan bir tür yağ) azaltmak, HDL’yi (iyi kolesterol) arttırmak gibi pek çok faydası bulunmaktadır.

Chia tohumları insülin direnciyle savaşır

Chia tohumlarının lif oranı son derece yüksektir lif, insülin direnciyle mücadelede önemli bir rol oynar. İnsülin direnci, Leydig hücrelerinin testosteron üretimini azaltır.

Chia Tohumları Vücuda Sıvı Desteği Sağlar

Yetişkin bir erkeğin vücudu yaklaşık olarak% 60 sudan oluşur ve vücudunuz, herhangi bir seviyede, yeterli hidrasyon olmadan,% 100 kapasitede çalışamaz.Testosteron üretiminiz de bu durumdan etkilenir.Koşucular üzerinde yapılan bir çalışmada koşucular susuz kaldığında kortizolde (bir Testosteron katili!) bir artış ve testosteronda bir azalma görülmüştür.

Başka bir çalışmada, insanlar egzersiz sırasında uygun şekilde su içmediğinde büyüme hormonunda (GH) bir azalma olduğu görülmüştüri. Aynı zamanda insan büyüme hormonu veya HGH olarak da adlandırılan büyüme hormonu, testosteron gibi anaboliktir ve hem boyut hem de gücü arttırmak için önemlidir.

Testosteron aslında GH’nin doğada anabolik olan İnsülin benzeri büyüme faktörü 1 (IGF-1) üretme etkisini artırır.
Yani, eğer susuz kalmışsanız, potansiyel olarak testosteron azalmış, GH azalmış ve IGF-1 azalmış yani anti-anabolik bir durumdasınızdır.

Chia tohumları, suda ağırlıklarının 10 katına kadar suyu emebildikleri için benzersizdir.Bir bardak suya bir çorba kaşığı koyun 15-20 dakika beklettikten sonra pudinge dönüşecekler ,artık afiyetle yiyebilirsiniz.

Chia Tohumları İltihabı Azaltır

İnflamasyon testosteron üretimini yapan Leydig hücrelerini olumsuz etkiler.Chia tohumları serbest radikallerin aktivitesinin yaklaşık% 70’ini durdurabilir.

Sonuç

Chia tohumları genel sağlığınız için harikadır ve testosteronunuzu artırmanıza yardımcı olur. Sadece organik olduklarından emin olun.

Write A Comment