Yiyeceklerden veya takviyelerden elde edilen D vitamininin güneş ışığının yerini alabileceği fikri, yanlıştır. D vitamini kaynaklı besinlerin veya takviyelerin güneş ışığının yerini alamamasının nedeni, bileşiklerinin aslında farklı olmasıdır.

Besin veya takviyelerden elde edilen D vitamini, genellikle D2 veya D3 vitamini formundadır ve yağda çözünür yağda eridiğinden kan dolaşımında serbestçe dolaşamaz, dolaşabilmesi için LDL-kolesterole ihtiyacı vardır.

Güneşlendiğinizde cildinizde sentezlenen D vitamini formu ise vitamin D3 sülfattır bu form ise suda çözünür suda çözünebilen D vitamini tüm hücrelere kolayca girebildiği için etkisi yağda çözünen D vitaminine göre daha fazladır.

Vitamin D3 sülfat, kalsiyumun taşınmasında fazla rol oynamaz fakat D vitaminin faydalarının çoğu sülfat formu için geçerlidir.

Eğer vücudunuzda d vitamini eksikliği yoksa gereksiz yere d vitamini takviyesi alarak vücudun d vitamini depolarını doldurmamalısınız çünkü depolar dolu olduğu zaman vücut vitamin d3 sülfatı sentezleyemez hale gelir.

Write A Comment