D vitamininin ruh hali, testosteron, bağışıklık üzerindeki etkisini keşfedin ve daha güçlü ve kalıcı bir ereksiyon için D vitamininin etkilerinden en iyi şekilde yararlanın.

D vitamini aslında güneş ışınlarının cilt üzerindeki etkisi altında vücut tarafından kolesterolden sentezlenen bir dizi yağda çözünen bir maddedir.

D vitamini ayrıca bazı gıdalarda (yağlı balık, yumurta sarısı) bulunur ancak vücudun tüm ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli değildir.

D Vitamini Herkeste Eksik mi?

Avrupa’da yaşayanların % 80’inin D vitamini eksikliği olduğu tahmin edilmektedir.

Bu sistematik eksikliğin nedenleri çoktur: Sedanter yaşam tarzı alışkanlıkları, güneş korkusu, açık hava etkinlikleri eksikliği, dengesiz beslenme …

D Vitamininin Faydaları

D vitamini, özellikle kalsiyum metabolizması açısından, vücudun işleyişi için 24 temel besleyiciden biridir. (Her biri on iki olmak üzere 24 Temel Vitamin ve Mineral vardır.) D vitamini eksik veya D vitamini takviyesi alan kişilerde genellikle bir iyileşme vardır:

 Bilişsel performans,kemik sağlığında artış,

Kardiyovasküler hastalıklar,kanser,diyabet,Multiple Skleroz gibi hastalıklarda azalma görülmüştür.

Ancak D vitamini cinsel güç için gerekli olan hormonal ve duygusal denge üzerinde de güçlü bir etkiye sahiptir . D vitamini daha güçlü, daha uzun süreli ereksiyonlar için de kullanılabilir:

D Vitamini ve Depresyon

Derin veya mevsimsel olarak depresyon durumlarında libido zihinsel hastalığın ilk kurbanlarından biridir. Bu durumda sertleşme bozukluğu psikolojik kökenlidir.

D vitamini takviyesi, depresyona karşı önleyici etkisi ile yaygın olarak bilinir. 2018’de yayımlanan İrlanda’da yapılan bir çalışma, D vitamini eksikliğinin depresyon riskinde % 75 artış ile ilişkili olduğunu gösterdi . (1)

Bu çalışma, 4 yıl sürdüğü için konu üzerinde yapılan en kapsamlı çalışmadır. Çalışmadan sorumlu olanlara göre, D vitamininin beyin üzerindeki etkisi, özellikle de beyin yapıları yaşla değişme eğiliminde olan yaşlılarda daha fazladır.

D vitamininin beyni, yaşlanmadan ve ilişkili nörodejeneratif hastalıkların etkilerinden koruduğu gösterilmiştir.

D Vitamini ve Testosteron

Erkek cinsiyet hormonu testosteron erkekler için son derece önemlidir. Onsuz saç yok, kas yok, libido yok ve tatmin edici ereksiyon yok.

D vitamininin insanlarda testosteron üretimi üzerinde de olumlu bir etkisi vardır, özellikle de serbest testosteron seviyelerini artırabileceğine dair kanıtlar vardır. (2)

Birkaç çalışma, D vitamini almanın sperm kalitesini , doğurganlığı ve testosteron seviyelerini iyileştirebileceğini göstermiştir.(3)

D Vitamini ve Arter Sağlığı

Ereksiyon kalitesi için arter sağlığının önemini biliyoruz. Arterleri kaplayan hücre tabakası olan endotel, ereksiyonu tetikleyen kan gazı olan NO’nun ( Nitrik Oksit) üretiminden sorumludur . Arterler kötü durumdaysa, ereksiyon büyük tehlike altındadır .

D vitamini eksikliğinin arteriyel sertlik ve arteriyel düzeyde bulunan ve ereksiyonu mümkün kılan düz kasları gevşetmedeki güçlüklerle ilişkili olduğu kanıtlanmıştır.(4)

Kandaki D vitamini seviyelerinin artması kan basıncını da düşürür ve böylece arterleri korur.

Ereksiyonu iyileştirmek için ne kadar D vitamini?

D vitamini eksikliğine; güneş eksikliği, vejetaryenlik, aynı zamanda sadece yaş ve obezite neden olabilir.

Yeterli D vitaminine sahip olup olmadığınızı öğrenmek için her zaman kan testi yapabilirsiniz. Optimum seviyenin 125 ila 175 nmol / litre kan olduğu kabul edilir.

Ancak daha güçlü, daha uzun süreli bir ereksiyon  almak için D vitamini nasıl alınır?

D vitamininin testosteron üzerindeki faydalarını gösteren çalışma sırasında, katılımcılar günde 3332 IU’luk bir doz almıştı. Bu doz çoğu kişi için yüksek olabilir D vitamininizi ölçtürmeden doktorunuza danışmadan kullanmanızı önermem .Ben her zaman mümkünse takviye yerine güneşlenmeyi tercih ederim. Cildinizi günde en az 15 dakika güneşe maruz bırakmanız yeterlidir.İllaki takviye kullanacaksanız d3+k2 şeklinde satılan ürünleri tercih edebilirsiniz ayrıca vücudunuzda yeterli magnezyum olmaması D vitaminin etkinliğini azaltacaktır.

Ayrıca D vitamini açısından zengin gıdaları tüketmek de yararlı olacaktır (özellikle diğer faydalı besinleri de içerdikleri için):

Yumurta
Süt
Sığır karaciğeri

Referanslar:

1.Vitamin D Deficiency Is Associated With an Increased Likelihood of Incident Depression in Community-Dwelling Older Adults.Journal of the American Medical Directors Association, 2018.

2.Effect of vitamin D supplementation on testosterone levels in men. Hormonal and metabolic research, 2011.

3.Vitamin D supplements could improve fertility, European Society of Endocrinology, 2017.

4.Lack of vitamin D can lead to impaired vascular health, Emory-Georgia Tech Center for Health Discovery and Well Being supports, 2011.

Write A Comment