Bugün, cinsel sağlık sorunlarını küçük bir hap ile düzeltmek kolay gibi gözükse de genel sağlığımızın  seks hayatımıza büyük bir etkisi olabileceğini anlamamız gerekiyor. Şu an eczacınıza ‘hoşça kal’ deyin ve yediklerinizle cinsel gücünüz arasındaki bağlantıları yeniden inceleyin.

Bugün, araştırmalar bazı afrodizyak gıdaların genel cinsel canlılığınızı artırmaya yardımcı olabilecek vitaminler ve mineraller içerdiğini göstermektedir. Bu besin maddelerinden yeterince yararlanmak, akşamlarınızın heyecan ve keyifle doldurulabilmesini sağlayabilir. İşte birkaçı:

 Çinko

Çinko, erkeklerde ve kadınlarda cinsel isteği, canlılığı ve dayanıklılığı etkileyen testosteron üretimi için hayati önem taşır. Erkeklerde görülen eksiklikler cinsel performans sorunlarına neden olabilir.

Yemek Seçenekleri: Kırmızı et,kabuklu deniz ürünleri(İstiridye, yengeç, midye ve karides),kenevir tohumu,kabak çekirdeği, Ispanak, nohut, balkabağı , çam fıstığı, istiridye.

Omega 3

Omega 3 vücuttaki iltihabı azaltmaya yardımcı olur, yaşlanma karşıtıdır ve iyi bir kalp,beyin sağlığı için bir gereksinimdir. Omega 3 ayrıca, genel ruh halini düzeltmek, hormonal dengeyi düzenlemek için size yardımcı olabilir.

Gıda Seçenekleri: uskumru,somon, morina karaciğeri yağı,istiridye,sardalya,hamsi,havyar,chia tohumu,ceviz.

B vitaminleri

B vitaminleri, vücutta salınan seks hormonu miktarı ile doğrudan ilişkili olan seks organlarını düzenlemeye yardımcı olur. B vitamini eksiklikleri, uyuşukluk ve yorgunluğa yol açabilir ve ayrıca beyin fonksiyonlarında da büyük bir rol oynarlar.

Yiyecek Seçenekleri: Fasulye, mercimek,yumurta, kırmızı et, kümes hayvanları, balık,narenciyeler, avokado,muz.

Böbrek Temizleyici Gıdalar

Çin tıbbında, böbrekler yaşam kaynağınız anlamına gelen “jing” inizi saklar. Sizin ‘jing’iniz; enerji seviyelerinizden, cinsel gücünüze her şeyi etkiler. Böbreklerinizi kafein, tütün ve alkol gibi aşırı uyarıcılara uzun süre maruz bırakmak, ‘jing’inizi azaltabilir bu da cinsel isteğinizde azalmaya neden olabilir. Diyetinizi ve yaşam tarzınızı değiştirerek ‘jing’inizi ve seks hayatınızı geliştirebilirsiniz.

Yiyecek Seçenekleri: Kiraz, kızılcık, ahududu,çilek,kırmızı üzüm,elma, bezelye, mercimek, kırmızı biber, kinoa, lahana, karnabahar,havuç ,yaban mersini,patates, maydanoz, soğan, sarımsak.

Kan Arındırıcı Gıdalar

Aşırı yağlı ve işlenmiş gıdalardan kanın kirlenmesi, seks organlarına kan dolaşımını etkileyebilir.Kanı temizlemek dolaşımı artırmaya yardımcı olabilir.

Yiyecek Seçenekleri: Sarımsak, brokoli,lahana,karnabahar,Brüksel lahanası, ıspanak,kara lahana, yaban merisini,kızılcık,soğan, pırasa, pancar, elma,greyfurt.

 Kan Akışını Artıran Gıdalar

Cinsel uyarılma, kalp atışlarını artırır. Bu organlara artan kan akışı ‘normal’ cinsel performansa izin verir. Kötü dolaşım ise hem erkeklerde hem de kadınlarda cinsel işlevi etkileyebilir.

Yiyecek Seçenekleri: Zencefil, şili biberi, hardal tohumu, wasabi, kök sebzeler, avokado, portakal, karpuz, somon.

Vücudunuzu fiziksel olarak enerji dolu ve kendinden emin hissettiğinizde, cinsel sağlığınız uçuşa geçer. Kan akışınızı ve dolaşımınızı iyileştirmek ve iyi bir cinsel ilişki için  günlük reçetenize en az 30 dakikalık bir egzersiz dahil etmeyi unutmayın.

Write A Comment