Brezilyalı gezgin örümceğin ( Phoneutria nigriventer) ısırığına maruz kalan erkekler rahatsız edici bir ereksiyon yaşarlar.Georgia Tıp Fakültesi’nden Kenia Pedrosa Nunes, Leite ve meslektaşları örümcek zehirinin farklı bileşenlerini ayırdı ve erektil güçlendiriciyi dışarı çıkarmak için fareler üzerinde testler yaptı. Tx2-6 olarak adlandırılan bileşiğin, peptit adı verilen nispeten kısa bir amino asit dizisi olduğu ortaya çıktı.

Daha sonra, bir ereksiyon başlatmak için uyarılan sıçanlara zehir-kimyasal enjekte ettiler. Her farenin penisine yerleştirilen iğneye benzer küçük bir cihaz, penisin içindeki kan damarlarına giden kan akışındaki artışa karşılık gelen basınç değişimini ölçtü. Kontrol fareleri ile karşılaştırıldığında, peptit enjekte edilenler penis basıncında önemli bir artış gösterdi.

Bilim adamları ayrıca, penisin uzunluğunu çalıştıran ve corpora cavernosa olarak adlandırılan iki ana silindirik boşlukta nitrik oksitte bir artış buldular.

Bir ereksiyonun arkasındaki bilim düşünüldüğünde nitrik oksidin önemi açıktır: Beyin vücuttaki cinsel uyarılmayı algılar ve bazı nöronlar nitrik oksit üretir, bu da vücuda ereksiyon yapmaya başlamasını söyleyen bir mesajdır. Biri cGMP olarak adlandırılan bir enzimin üretimini içeren bir dizi biyokimyasal adım meydana gelir. Bu enzim, penisin iki silindirinin düz kaslarının gevşemesine neden olur, böylece kan, şimdi genişleyebilen tüpleri doldurabilir. (Bir insan penisi ereksiyon halindeyken, erekte olmayan durumuna göre yaklaşık 10 kat daha fazla kan tutabilir.)

Bütün bunlar, penisin içinden geçen damarların vazodilatasyonuna ve aynı zamanda bu [silindirik tüp kaslarının] gevşemesine yol açıyor, kanın içeri girmesi için gevşemeleri gerekiyor ve bu şekilde ereksiyon oluyorsunuz, çünkü kan penise sıkışıyor.

Ancak ereksiyonlar sonsuza kadar sürmez . PDE-5 adı verilen bir madde olan ereksiyonu bozar, cGMP’yi parçalar ve sırayla ereksiyon halindeki penisi normal gevşek durumuna dönüştürür.

Örümcek kimyasalı farklı bir şekilde çalışır ve ereksiyon sürecindeki daha erken bir adımı etkiler. Bir şekilde toksin, ereksiyona neden olan nitrik oksit miktarını artırır. Bilim adamları, örümcek zehirinin sentetik bir versiyonunun Viagra gibi bir ilaçla kombinasyonunun daha büyük bir etki ile sonuçlanacağını öne sürüyorlar.

Comments are closed.