Dopamin bir erkeğe ne yapar?

Ruh halimize ek olarak dopamin hareket, hafıza ve odaklanmayı da etkiler . Sağlıklı dopamin seviyeleri bizi zevkli aktiviteler aramaya ve tekrar etmeye iterken, düşük seviyeleri olumsuz fiziksel ve psikolojik etkilere sahip olabilir. Beyin sağlıklı bir dopamin seviyesine sahip olduğunda, kendimizi iyi hissederiz. Motivasyonumuz artar.

Dopamin uyarılmayı etkiler mi?

İnsanlardan ve  hayvanlardan elde edilen veriler, beyindeki dopamin etkisinin hem erkeklerde hem de kadınlarda cinsel davranışın önemli bir aracısı olduğunu göstermektedir. Dopamin; sinir iletimi, libido, cinsel uyarılma (cinsel aktivite dahil) ve orgazm ile ilgilidir ancak orgazmdaki rolü  iyi bilinmemektedir.

Ereksiyonda hangi dopamin reseptörü görev alır?

Görünüşe göre D2 reseptörü önemli. Apomorfin –  bir D1/D2 reseptör agonistidir. (Agonistler reseptörleri uyarır, antagonistler onları bloke eder…) Bu önemlidir çünkü bir alıcıyı tetikleyebilirseniz etkiyi elde edebilirsiniz.

Seçici olmayan bir dopamin reseptörü agonisti olan apomorfin, penis ereksiyonunu kolaylaştırır ve erektil disfonksiyondan muzdarip hastalarda etkilidir . Erektojenik etkisinden sorumlu spesifik dopamin reseptörü alt tipi/tipleri bilinmemektedir.Erkek sıçanlardaki deneysel veriler, dopaminin cinsel motivasyonda olduğu kadar çiftleşme performansında da bir etkisi olduğunu öne sürmüştür.

İşte bu alanda bazı araştırmalar:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22391116

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11805404/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20128851/

Comments are closed.