Vücut geliştirme denilince, genellikle aklımıza 60’ların ve 70’lerin Mr. Olympia ikonları Franco Colombo, Arnold Schwarzenegger, Frank Zane ve Larry Scott gelir bunların ortak özelliği ise ‘Demir Guru’ lakaplı Vince Gironda tarafından eğitilmeleridir.Vince Gironda, bu vücut geliştirme döneminde en çok aranan eğitmenlerden biriydi. Ünlü vücut geliştiriciler ve ünlü isimler yardımlarıyla istedikleri fiziklere ulaştılar.

Gironda farklı rutinleri test etti ve tecrübeli bir vücut geliştirmeci olarak engin tecrübesini herkese uygun, son teknoloji beslenme planları ve egzersiz rejimleri geliştirmek için kullandı; bunlar yine de günümüzün sporcuları tarafından alışılmışın dışında ve tartışmalı olarak kabul edildi.Demir Guru, vücut geliştirmedeki başarınızın yüzde 85’nin beslenme ile belirlendiğine inanan ilk kişiydi.Yüksek yağ / protein makro bölünmesi ve kısıtlı miktarda karbonhidrat tüketimini kullanan birçok diyet planı geliştirdi.Bugün bu diyetlere Atkins, Ketojenik veya Anabolik diyet diyorlar.Gironda bu diyete biftek ve yumurta diyeti diyordu.

3 ila 4 gün boyunca sadece protein ve yağlardan oluşuyordu, ardından bir gün bir büyük karbonhidrat dolu öğün (glikojen depolarını yeniden doldurmak için) takip ediyordu.Bu diyetin kas kazanmaya ve aynı zamanda iyi derecede vücut yağı yakmaya devam etmenin en iyi yolu olduğu belirtildi.Bu diyetin genel ilkesi, günde iki kez yumurta ve et yemektir. Süt ürünleri için sadece krema ve tereyağına izin verilir. Vince’e göre, biftek ve yumurtalar sadece günde iki öğün (örneğin kahvaltı ve akşam yemeği veya öğle yemeği ve akşam yemeği) yenilmelidir.Çünkü çok fazla protein tüketmek sizi bir Negatif Nitrojen Dengesine sokabilir ve hatta böbrek, karaciğer ve mesane problemlerine neden olabilir.

Yumurtalar kalsiyum, magnezyum ve fosfor içerir.

Biftek demir, çinko, selenyum, B12 vitamini ve B6 vitamini içerir.

Biftek ve yumurta diyetini takip ederken aşağıdaki takviyeleri almanızı öneririm, bunlar zorunlu değildir, ancak onları  aldığınız sürece daha iyi hissedeceksiniz ve daha iyi performans göstereceksiniz.

D3 vitamini
Her gün dışarıda önemli miktarda zaman geçirmediğiniz sürece, D vitamini ile ilgili eksikliğiniz olacaktır.D vitamini takviyesi almak sağlığınızı, mutluluğunuzu ve performansınızı iyileştirmenin harika bir yoludur ayrıca testosteron üretimi için çok önemlidir.

Kafein

Biftek ve yumurta diyetini takip ederken karbonhidratsız antrenman yapacağınız için enerji seviyelerinizin eksik olduğu ilk günlerde, 200mg’lik bir kafein hapı alabilirsiniz ya da kahve içebilirsiniz.

Karahindiba Kökü Ekstresi

Karahindiba kökü ekstresi yağ yakım aşamasında doğal bir diüretik görevi görür; bu, vücudunun çok fazla su tutmamasını sağlar.Yağsız ve kuru bir görünüm verir.

Bu diyet için önerilen diğer takviyeler: kelp tabletleri, enzim tabletleri, karaciğer tabletleri, buğday tohumu yağı ve daha fazlasını içerir. Gironda ayrıca kalsiyum almanın önemini de vurgulardı çünkü bazı insanların yüksek proteinli bir diyette yaşayabileceği sinirliliği hafifleteceğini söylerdi. Şunu sorabilirsiniz: “Bu diyet çok fazla yağ nedeniyle sağlıksız değil midir?” Evet, yağ oranı yüksek… ama sağlıksız mı? Hayır. Gerçek şu ki, doymuş yağ güç ve testosteron sentezi için önemlidir.

Yağ alımını kısıtlamak ve onu başka bir makrobesinle değiştirmek, aradığınız vücut yağlarının azaltılmasına yardımcı olmayacaktır. Tereyağı, et ve yumurta yağ yakıcı etkileri olduğu bilinen zengin CLA (konjuge linoleik asit) kaynaklarıdır.Aynı zamanda bu üçlü testosteron artırıcı etkilere sahiptir.Uzun saatler boyunca çalışıyorsanız, sürekli bir enerji kaynağına sahip olmak için yağa ihtiyacınız vardır. Yağ ayrıca bir öğünün tüketimini takiben tokluğun artmasına yardımcı olur ve öğünler arasında aşırı yeme olasılığının azalmasına yol açar.

Sebzeler ne olacak?

Yeşil yapraklı sebzeler, vücuda lif almanın harika bir yoludur. Bu yüzden hile gününde büyük bir salata tüketmelisin. Vince’in, sadece düşük karbonhidratlı malzemeler içerdiği sürece, erkeklerinin akşam yemeği yemekleriyle büyük bir salata eklemelerine izin verdiği biliniyordu.

Hormon Öncüsü Shake

Gironda bu diyetin 4 ila 6 hafta boyunca tüketilmesinin kas inşa etmek için en etkili diyet olduğunu ve daha sonra metabolizmayı dengelemek için çoğunlukla sebze ve meyvelerden oluşan alkalileştirici bir diyet izlenmesini önerdi.

Özel hormon prekürsörü içeceği:

350 ml yarı süt yarı krema karışımı
12 çiğ yumurta ( Gironda çiğ yumurtaların daha anabolik olduğuna inanıyordu.)
1 muz (isteğe bağlı)
1/3 bardak yüksek kaliteli yumurta ve  protein tozu

Bu tarifi günde 1 ila 3 kez yapın,gün boyunca öğünler arasında ve yatmadan önce için.

Vince Gironda’nın Gizli Silahı-Karaciğer Tabletleri

Bugün karaciğer tabletleri alan kaç sporcu var? Muhtemelen hiç kimse. Karaciğer tabletleri; amino asitler, mineraller, vitaminler ve hatta nadir sitokrom P-450 enzimleri ile yüklü en besleyici takviyelerden bazılarıdır . Neden vahşi etoburların önce avlarının karaciğerini tükettiğini düşünüyorsun? Çünkü karaciğer, gezegendeki en zengin besin kaynaklarından biridir.

Bahsedilen enzimler, sitokrom P-450, hormon sentezini artırır ve vücudun detoksifikasyonunu kolaylaştırır, optimum kapasitede çalışmanızı sağlar.

Kaynaklar:

Effect of conjugated linoleic acid on testosterone levels in vitro and in vivo after an acute bout of resistance exercise.[Journal of strength and conditioning research.2012] PubMed-NCBI. Retrieved from https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22614148

Decrease of serum total and free testosterone during a low-fat high-fibre diet.[Journal of Steroid Biochemistry.1983] PubMed-NCBI. Retrieved from https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6298507

Egg consumption and risk of coronary heart disease and stroke: dose-response meta-analysis of prospective cohort studies[BMJ.2013] Retrieved from http://www.bmj.com/content/346/bmj.e8539

Protein supplementation does not alter intramuscular anabolic signaling or endocrine response after resistance exercise in trained men.[Nutrition Research.2015] PubMed-NCBI. Retrieved from https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26428621

Vince Gironda- Legend and Myth

Write A Comment