En Kötü Sperm Katilleri Hakkında Efsaneler Ve Gerçekler

Hamilelik için, bir ejakülattaki spermlerin kalitesi ve sayımı büyük önem taşır. Bu nedenle, spermlere neyin zarar verebileceğini bilmek çok önemlidir. Aşağıda, zayıf sperm morfolojisi ve motilitesi ile güçlü bir şekilde bağlantılı olan bazı gerçekler ve efsaneler listelenmiştir.

İşte sperm katilleri:

• Dizüstü bilgisayar:
Klinik kanıtlara dayanarak, uzun süre aktif Wi-Fi bağlantısına sahip bir dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, spermlerinizin ölmesi olasıdır. Sperm örneklerini sunan 29 erkek üzerinde yapılan bir çalışma, dizlerininin üzerinde Wi-Fi ile dizüstü bilgisayar kullanan kullanıcıların spermlerinin hasarlı DNA ve azalmış hareketlilik gösterdiğini ortaya koydu. Bu faktörler uzun vadede doğurganlığı da etkileyebilir. Bu, Wi-Fi tarafından üretilen elektromanyetik radyasyonlardan ve dizüstü bilgisayarla ilişkili ısıdan dolayı olabilir.

Sperm katili mi? Kesinlikle evet

Yapay parlak boyalar ve kafein:

Bu bağlantıyı destekleyen çok fazla kanıt yok, ancak sarı boya No # 5 ve aşırı kafein tüketimi doğurganlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir.

• Isı:

Isı, sperm sayısını ve kalitesini etkileme yeteneğine sahiptir . Ancak ısı tek başına spermleri öldürme kapasitesine sahip değildir ve kesinlikle erkeklerde kısırlığa neden olmaz . Bununla birlikte , erkeklerde üreme kapasitesini etkileyebileceğinden, sıcak küvetlerde uzun süre kalmaktan kaçınılmalıdır .

Sperm katili mi? Muhtemelen evet

• Dar iç çamaşırı:

Söylentiye göre, dar iç çamaşırında, testisler sıkıca tutulur, bu da sperm kalitesini etkiler ve doğurganlığı etkileyebilir. Ancak bunun kanıtlanması için bu konuda yeterli araştırma yoktur. Külotların spermleri olumsuz etkileyebilecek skrotal sıcaklığını artırdığı ve bu nedenle en uygun testis sağlığı için boxer iç çamaşırlarını tercih edin.

Sperm katili mi? Olabilir.

• Bisiklet sürmek:

Bazı kanıtlar bisikletin sperm kalitesini etkileyebileceğini düşündürmektedir. İspanyol tri-atletleri üzerinde yapılan bir araştırma, bisiklet sporcularının bisiklet dışı sporculara kıyasla daha düşük sperm sayısına ve düşük kalite sperme sahip olduğunu ortaya koymuştur . Uzun mesafeli bisiklet sporcularında sonuçlar daha belirgindir.

Sperm katili mi? Büyük ölçüde evet.

• Cep telefonları:

Cep telefonlarının özellikle pantolon cebine yerleştirildiğinde sperm sayısını etkilediği gerçeğini desteklemek için en az 8-9 istatistiksel olarak önemli çalışma vardır . Bunun nedeni, cep telefonlarından salınan elektromanyetik ışınların, sperm gelişiminden sorumlu testiküler hücreleri olumsuz etkilemesidir.

Sperm katili mi? Evet!

• Yazar kasa makbuzu:

Makbuzlar plastik bir BPA kaplaması (bisfenol-A) içerir ve sadece 10 saniye tutarak, 2.5 mg BPA’yı deri yoluyla vücudunuza sokmuş olursunuz. BPA Nedir? BPA, endokrine zarar veren bir kimyasal olup büyük miktarlarda erkek doğurganlığını olumsuz yönde etkileyebilir.

Sperm katili mi? Evet!

Sigara içmek:

Sigara içmek, erkeklerde bir dizi doğurganlık sorunuyla ilişkilendirilmiştir . Çok sigara içenlerin, sigara içiminin kromozomlar üzerinde olumsuz bir etkisi olduğu için düşük sperm sayısı ve kalitesinden muzdarip olma olasılığı daha yüksektir . Çalışmalar, sperm DNA’sını da etkileyebileceğini düşündürmektedir.

Sperm katili mi? Evet!

Write A Comment