Erkeklerde ereksiyonları iyileştirmeye yardımcı olacak birçok reçeteli ilaç varken, bazı araştırmalar bazı vitamin ve takviyelerin de yardımcı olabileceğini göstermektedir. Ereksiyonlar penise artan kan akışının bir sonucu olduğundan, kan dolaşımını artıran vitaminler ereksiyona yardımcı olacaktır. Aynısı, arterlerin duvarlarının genişlemesine ve düz kas gevşemesine yardımcı olan vitaminler ve takviyeler için de geçerlidir.

D Vitamini

Kanıtların çoğu, erektil disfonksiyonu olan hastalarda yüksek D vitamini eksikliğini göstermektedir. 3.400 katılımcının olduğu bir çalışmada, D vitamini eksikliği olan erkeklerin, tüm diğer risk faktörleri kontrol edildiğinde ereksiyon sorunları yaşama ihtimalinin % 32 daha fazla olduğunu bulmuşlardır.D vitamini eksikliği olup olmadığını öğrenmek için bir kan testi yaptırabilirsiniz.

E vitamini

E Vitamini uzun yıllar cinsel performans artışıyla ilişkilendirilmiştir.E vitamini iyi dolaşım ve kas sağlığı için ayrıca testosteron gibi seks hormonlarının üretimi için önemlidir.

C vitamini

C Vitamini bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin yanı sıra, atardamarlarınızın sağlığını korumak için de önemlidir. Araştırmalar, C vitamininin sağlıklı ereksiyonlar için gerekli olan endotel (arterlerin astarı) fonksiyonunun iyileştirilmesine yardımcı olduğunu göstermektedir.

B Vitamini Kompleksi

B vitaminleri birçok sağlık yararı sunarken, güç ve kan akışı ile ilgili olanlar ereksiyonları iyileştirmek için en yüksek potansiyele sahip olanlardır. B1 vitamini (tiamin) enerji ve dolaşımın artmasından sorumluyken, B3 vitamini (niasin) seksüel hormonların üretimi ve sentezi ile sağlıklı dolaşımda rol oynamaktadır.B9 vitamini nitrik oksit üretimi ve erektil tepkisi ile bağlantılıdır. Hem Çin’den hem de Türkiye’den yapılan çalışmalar folat eksikliği ile erektil eksiklik arasında yüksek bir ilişki olduğunu göstermektedir.B12 Vitamini, belki de en önemlisi, iktidarsızlığın önlenmesi ile ilişkilendirilmiştir.

Kaynaklar:

https://jhu.pure.elsevier.com/en/publications/vitamin-d-deficiency-is-independently-associated-with-greater-pre
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21810191
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25080932
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11336572
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20522326

Write A Comment