Erkeklerin Uzak Durması Gereken Doğal Anti-Androjenler İçeren Bitkiler

Doğal anti-androjen takviyeleri testosteronu azaltır veya testosteronun tam anlamıyla kullanılmasını engeller.

 

Reishi mantarı ( Ganoderma lucidum ):

Çin dilinde LingZhi olarak bilinen kırmızı reishi, birçok sağlık yararına sahip olduğu düşünülen bir mantardır. 20 tür mantarın anti-androjenik etkilerini araştıran bir araştırmada, reishi mantarlarının testosteronu inhibe etme konusunda en güçlü etkiye sahip olduğu görülmüştür. (Ç) Bu çalışma reishi mantarlarının testosteronun daha güçlü formu olan DHT’ye dönüşmesini önleyerek 5-alfa redüktaz düzeylerini anlamlı derecede düşürdüğünü bulmuştur. (Ç)

 

Adaçayı (Salvia officinalis):

Östrojen hormonunun yerine geçecek fitoöstrojen olarak adlandırılan bitkilerde bulunan bir madde içerir.Yüksek dozlarda tüketilmemelidir.

 

Civan perçemi: (Achillea Millefolium):

Erkek sıçanlar üzerinde yapılan bir çalışmada civanperçemi çiçeklerinin yüksek dozunu alan gruptaki sıçanların üreme organlarında ve vücut ağırlığında, sperm motilitesinde,kan testosteron konsantrasyonu ve doğurganlık oranlarında anlamlı bir düşüş vardı. (Çalışma)

Anason ve Rezene :

Sıçanlar üzerinde yapılan bir çalışma anason ve rezene yağının sıçanlarda testosteron, sperm sayımlarının ,T3 ve T4 hormonlarının azaldığı ve sperm motilitesini bozulduğu gözlemlenmiştir. (Çalışma)

 

Beyaz Şakayık ( Paeonia lactiflora ) :

Testosteron üretimini inhibe eder ve testosteronu östrojene dönüştüren aromataz enziminin aktivitesini arttırır. (Ç)

Saw palmetto (Cüce Palmiye ) :

5-alfa redüktazı inhibe eder. (Ç)

 

Hayıt (Vitex agnus-castus) :

Vitex markasıyla satılan Chaste Tree veya Chasteberry, anti-androjenik etkilere sahiptir ve ayrıca östrojen reseptörlerini de arttırabilir. (Ç)

 

Karayılan otu (Black Cohosh) :

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre karayılan otu, anti-androjenik etkileri nedeniyle testosteron düzeylerini azaltır.

Çin Melekotu (Dong Quai) :

Dong quai, kadınlarda aşırı yüksek testosteron düzeylerinin neden olabileceği polikistik over sendromunu tedavi etmek için kullanılmıştır.Erkekler için tavsiye edilmez.

 

Kırmızı yonca:

Kırmızı yonca, suda çözünebilen bitki bazlı östrojenler olan zengin bir fitoöstrojen kaynağıdır, bu yüzden testosteron düşürücü güçlere sahiptirler. Sıçan çalışmalarında, Kırmızı Yonca kökenli isoflavonların testosteron ve DHT düzeylerinin düşürülmesinde önemli bir etkisi olduğu bulunmuştur. (Ç)

 

Çuha Çiçeği Yağı :

Bu doğal yağ genellikle balık yağı ile birlikte vücut geliştiriciler için önerilir fakat çuha çiçeği yağı tiroid baskılayıcıdır, testosteronun DHT’ye dönüşümünü engeller ve östrojeniktir.

 

Mercanköşk (Marjoram):

Mercanköşk sıklıkla oregano ile karıştırılır ikisi aynı bitki değildir, marcanköşk testosteronu azaltan ve adet döngüsünü düzenlemek ve hormonal dengeyi geliştirmek için alternatif tıpta sıklıkla kullanılan doğal bir besindir. Özellikle, mercanköşk çayı, polikistik over sendromlu kadınlarda adrenal androjen düzeylerinin azaltılmasına yardımcı olabilir. Ürdün Üniversitesinden araştırmacılar, hastalara 30 gün boyunca günde iki kez mercanköşk çayı ve günde iki kez bir plasebo çayı verdi. Kontrollü çalışmanın sonunda, mercanköşk çayı içen kadınlarda, DHEA-S (böbreküstü bezleri tarafından üretilen bir androjen) ve açlık insülin seviyeleri önemli ölçüde düşmüştür.

 

 

Write A Comment