Gingko biloba

Ginkgo biloba, dünyanın en eski ve en sert canlı türlerinden biri olan ginkgo biloba ağacının köklerinden ve kabuğundan alınan bir bitki özüdür – en eski ginkgo ağacı şu anda 3.500 yaşındadır.

Ginkgo biloba, geleneksel Çin tıbbında hafıza problemlerinden cinsel sağlığa kadar çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle ereksiyonları sürdürmek için gerekli olan uzantılara kan dolaşımını artırarak işe yarayabilir.

Küçük bir çalışma, ginkgo bilobanın, katılımcıların yaklaşık % 84’ünde antidepresan kullanımından kaynaklanan libido kaybını azalttığını bildirmiştir.

Hem erkek hem de kadın katılımcılar -kadın katılımcılarda etkileri daha güçlü görünse de- günlük 60-120 mg ginkgo takviyesi tükettikten sonra artan arzu, heyecan ve orgazm olma yeteneğine sahip olduklarını söylediler . (Ç)

Bununla birlikte, bir takip çalışması ginkgo biloba alan benzer bir katılımcı grubunda bir gelişme olmadığını belirtti (Ç).

Ginkgo biloba genellikle iyi tolere edilir, ancak kan inceltici gibi davranabilir. Bu nedenle, kan inceltici ilaçlar kullanıyorsanız, ginkgo biloba Ç ) kullanmadan önce sağlık uzmanınıza danışın .

Mabet ağacı olarak da bilinen ginkgo bilobanın botanikte başka bir benzer cinsi yoktur ve kendine öz familya kategorisinde yer alır. Ana vatanı Çin olan ginkgo biloba ayrıca “maidenhair” olarak da adlandırılmaktadır. Tıbbi amaçlı kozmetik ürünlerinde yaygın olarak kullanılan ginkgo biloba, Çin’de keşfedildikten sonra Avrupa, Almanya ve dünyanın diğer bölgelerine yayılarak popülaritesini arttırdı.

Gingko bilobanın Çin’de yaklaşık 190 Bin yıldır kullanıldığı ifade edilmektedir. Eski Çinliler tarafından keşfedildiği belirtilen gingko biloba, 5000 yıldır alternatif Çin tıbbında yaygın olarak kullanılmaktadır. Beyin sağlığına önemli katkılarda bulunan gingko biloba, bu nedenle beyin ağacı olarak da bilinmektedir. Gingko biloba ağacının yapraklarında bulunan bazı etken maddeler hafızayı ve diğer zihinsel fonksiyonları geliştirmektedir.

1000 yıl yaşayabilen ve ortalama 20-40 metre boylarında olan gingko biloba ağacı, 50 metre ve daha fazlasına kadar uzayabilir. Avrupa ve ABD’nin pek çok bölgesinde yetiştirilen gingko biloba ağacı, tek başına bir türdür ve diğer ağaç türleri ile herhangi bir bağlantısı yoktur. Oldukça güçlü ve her koşula dayanıklı olduğu belirtilen gingko biloba ağacının 1945 yılında Hiroşima’ya atılan atom bombasının düştüğü yerden yalnızca 1-2 km uzaklıkta bulunan 6 adet gingko biloba ağacı patlamadan kurtulan tek canlı varlıklar olarak tarihe geçmiştir.

Gingko Biloba etken maddesi Ginkoloidtir, kan inceltici bir maddedir bu sayede  kalp sağlığını desteklerken fazla kullanılması dolaşım ve kardiyak sisteme zarar verebilir.

En bilinen özelliği Alzheimer hastalığını önlemesidir,hafızayı ve dikkati arttırdığına dair çok büyük ve birçok pozitif sonuç alan araştırmalar mevcuttur.

Bazı çalışmalar, ginkgonun Viagra gibi arter duvarlarını rahatlatmaya yardımcı olan nitrik oksit etkilerini arttırdığını ve penise daha fazla kan akışı sağladığını gösteriyor. (Ç)

Ayrıca:

Kuvvetli bir antioksidandır
Anksiyeteyi önler
Depresyonla savaşır
Göz sağlığı ve görüş sağlığını destekler
Baş ağrısı ve Migreni iyileştirebilir
Libido düşüklüğüne tedavi olabilir
Oksijen kapasitesini arttırır
Astıma iyi gelir
Beyne giden oksijeni arttırır
Göz içi basıncı dengeler (damar sağlığı açısından)
Uyku kalitesini arttırır (çünkü kan dolaşımı sorunlarını çözer)
Damar tıkanıklığını düzeltir
Sertleşme sorununa iyi gelir
Dopamin ve serotonin düzeyini arttırdığı görülmüştür
Nörogenez etkisi vardır
Ginseng ve aspirin ile kombine edilir

Hürkan Aykaş & Testosterontr

Write A Comment