Gluten Nedir?

Gluten buğdayda bulunan bir proteindir. Bağlayıcı bir maddedir, bu da malzemelerin birbirine yapışmasını sağlar ekmeğin kabarması yine gluten sayesindedir .Gluten, gliadin ve glutenin adı verilen iki proteinden oluşur.

Gluten Seks Yaşamınızı Nasıl Etkiler?

Sindirim sorunları: Her şeyden önce, gluten pek çok sindirim sorunu yaratır. En yaygın yan etkilerden bazıları aşırı şişkinlik, gaz ve genel sindirim rahatsızlığıdır.

Vitamin ve Mineral Eksiklikleri: Gluten bağırsağınızı tahriş eder ve sonuç olarak, bağırsaklarınızın birçok vitamin ve mineralleri emebilme kabiliyetine zarar verebilir.Örneğin, C vitamini, D vitamini, folat ve çinko…Sadece birkaç tanesidir. 2002’den bir çalışma, glutene duyarlı olan hastaların çeşitli vitaminlerde önemli eksiklikler yaşadığını ortaya koymuştur.Vitamin eksiklikleri pek çok hastalığa sebebiyet vermekle birlikte seks hayatınız ve testosteron seviyeleriniz için de iyi değildir.

Adrenal Stres: Glutenin cinsel gücünüze müdahale etmesinin en temel ve en kötü yolu adrenal strese neden olmasıdır.Gluten bağırsak iltihabına (ve genellikle kan şekeri salgılanmasına) neden olduğu için böbreküstü bezleriniz kortizolü aşırı üretmeye zorlanır. Bu kısa vadede kötü değil ama uzun vadede 2  kötü şey olur:

1. İlk olarak, adrenal bezleriniz yeterince uzun süre kortizol ürettikten sonra, aşırı çalışmadan dolayı yorulur ve yeterince kortizol üretmeyi bırakır, bu da sizin kendinizi yorgun hissetmenize ve sık sık depresyona girmenize neden olabilir.

2. İkincisi, adrenal bezleriniz yorulduktan sonra, yeterli seks hormonu üretmezler bu da genellikle cinsel gücünüzü önemli ölçüde azaltacaktır. Bir çalışma, yüksek kortizolün doğrudan düşük testosterona yol açtığını bulmuştur.

Yorgunluk, Depresyon ve Duygusallık: Hem vitamin eksiklikleri hem de adrenal stres, kolayca yorgunluk,depresyon ve huysuzluk ile sonuçlanabilir.Yıpranmış adrenal bezler, özellikle adrenal yorgunluğun neden olduğu tiroid rahatsızlıklarına neden olabilir.

Dengesiz Hormonlar: Glutenin vücutta prolaktin seviyelerini arttırdığını gösteren çok sayıda çalışma vardır.Testosteron söz konusu olduğunda prolaktinin bir erkeğin en büyük düşmanı olduğu bir gerçektir.Yapılan çalışmalar, prolaktin seviyeleri yükseldikçe, testosteron seviyelerinin düşeceğini göstermektedir.

Glutensiz yaşam tarzı birçok vakada testosteron seviyelerini olumlu etkilemektedir. Araştırmacılar bu yararın azaltılmış inflamatuar sitokinlerin sonucu olduğuna inanıyorlar. Bu, bireyin belirli bir süre boyunca diyetlerinden gluteni çıkarması sonrasında ortaya çıkar.

Bununla birlikte, glutensiz bir diyetin size ne kadar fayda sağlayacağını belirlemenin en iyi yolu, gluteni birkaç hafta boyunca diyetinizden çıkarmak ve nasıl hissettiğinizi görmek olacaktır.

Gluten İçeren Gıdalar

Buğday unu, buğday nişastası, kahverengi un
Çavdar, arpa.
Ekmek, pide ve lavaş
Pasta, kek ve turta
Kahvaltılık gevrek
Kurabiye, bisküvi ve kraker
Paketli patates kızartması ve cips
Bulgur, kepek, irmik
Makarna, erişte
Et suyu, işlenmiş et
Et veya deniz ürünü taklidi
Baharat karışımları
Çorba ve harçları
Sirke (tam damıtılmış sirkeler gluten içermez).
Sakız, şeker (glutensiz sakızlar da mevcuttur).
Soya sosu, salata sosları
Soslu kuru yemişler

Kaynaklar:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9699867

https://www.celiac.com/forums/topic/63216-sex-drive-after-going-gluten-free/

https://www.t-nation.com/diet-fat-loss/not-so-ugly-truth-about-gluten

Write A Comment