Hesperidin: Portakal Kabuğundaki Pek Bilinmeyen Süper Antioksidan (P Vitamini) 

Hepimiz meyve ve sebzelerin tüketmemiz için birçok yararlı bileşik içerdiğini biliyoruz, ancak aslında, en faydalı bileşikler genellikle yemediğimiz kısımlarda bulunur. Buna iyi bir örnek kan akışını artıran amino asit L-Citrulline’dir ancak yaygın olarak karpuz kabuğunda bulunur, bu nedenle diyetlerimizde sıklıkla faydalandığımız bir şey değildir.
Bu makalenin ilgili olduğu bir başka güzel örnek ise, portakal ve mandalina gibi turunçgillerde en sık bulunan bir bioflavonoid olan hesperidindir. Hesperidin çok güçlü bir antioksidandır ve L-Citrulline benzeri bir şekilde kan akışını arttırmak için harikadır, ancak L-Citrulline gibi L-Arginine gibi nitrik oksit öncüllerine dönüştürmek yerine bunu antioksidan güçleri ile yapar. Bu kadar büyük bir antioksidan olduğu için vücuda çok fazla koruma sağlar, özellikle kardiyoprotektifdir; beyni hem fiziksel, hem kimyasal hem de duygusal  stresörlerden korur.

Hesperidin nasıl tüketilir?

Sabah tükettiğiniz portakal suyunuzda hesperidin bulunmaz, bileşik sadece narenciye kabuğunda bulunur. Mandalina kabuklarını kurutup tüketerek hesperidini tüketebilirsiniz.Kabuklar kurudukları zaman genellikle% 5-10 hesperidinden oluşur ve ilave bir doz yaklaşık 5-10 gr kuru kabuklarıdır.

Organik mandalina aldığınızdan ve kurumadan önce yıkadığınızdan emin olun. Birçok mandalina (organik olmayan) günlük tüketmek için çok zararlı olabilecek birçok böcek ilacı ile kaplıdır. Takviye olarak kullanmak isteyenler hesperidin tozu alabilirler.

Hesperidinin Yararları

Antienflamatuar

Hem iyi hem de kötü iltihap vardır. Kötü inflamasyon, sağlıksız bir diyet veya uzun süreli devam eden bir yaralanmadan kaynaklanan kronik enflamasyon olabilir ve iyi inflamasyon, büyüme ve onarımı teşvik etmek için kan akışını artıracak direnç antrenmanlarından sonra kaslarınızda oluşan enflamasyon olabilir. Hesperidin’in özellikle kronik enflamatuar durumlar için yararlı olan vücuttaki inflamasyon belirteçlerini düşürdüğü gösterilmiştir .

Kalbi korur

Atardamarlarda ve kalpte iltihap kalbin zamanla işlevini bozar ve sonunda kalp hastalığına yol açar. Hesperidin kalbi oksidatif strese karşı korur ve bu nedenle kalp fonksiyonu ve yüksek tansiyon tedavisi için faydalıdır. Çalışmalar

Yağ Birikmesini önler

Adiponektin, vücuttaki yağ metabolizmasını ve glikoz kontrolünü kontrol eden bir protein hormonudur. Daha iyi glikoz kontrolü genellikle daha az vücut yağı depolaması anlamına gelir ve hesperidinin karın yağını, vücut ağırlığını, toplam BMI’yi azalttığı ve metabolik hızı artırdığı gösterilmiştir. Sonuçta, bir antioksidan olduğu için Hesperidin bir uyarıcı olmadan çok ilginç yağ yakma etkileri gösterir.

Kemik Sağlığını Destekler

Genel olarak sporcular için çok daha fazla direnç eğitimi ve ağırlık kaldıran insanlar için kemik sağlığı çok önemlidir. Yaşla birlikte, birçok insan yaşlanma sürecinin bir sonucu olarak kemik kaybına maruz kaldığından kemikleriniz zayıflar ve kırılgan hale gelebilir. Hesperidinin kemik hücresi oluşumunu arttırdığı ve kemik metabolizmasını iyileştirdiği gösterilmiştir .

Stresi Azaltır ve Uykuyu Artırır

Hem fiziksel hem de zihinsel stres vücuttaki oksidatif hasarı artırır. Antioksidan etkiye sahip herhangi bir şey, vücudu bu oksidatif hasara karşı daha güçlü hale getirebilir ve böylece stresi azaltır. Hesperidin güçlü bir antioksidan olduğundan, stresi azaltmaya ve vücudunuzu oksidatif hasardan korumaya yardımcı olabilir . Ayrıca beyindeki opioid reseptörlerini aktive ederek uykuyu artırabilen hafif sakinleştirici özelliklere sahip olduğu görülmektedir .

Kan Akışını Artırır

Bununla birlikte, Hesperidinin en güçlü etkisi, kan akışındaki artıştır. Bunun nedeni, Hesperidinin daha fazla kanın akmasını sağlayan kan damarlarının genişlemesini desteklemesidir . Sporcularda bu, daha fazla kas dayanıklılığı ve pump elde etmek için çok faydalı olabilir. Aslında, kan akışındaki artış öyle büyüktür (% 24 artış), Hesperidini L-Citrulline, Agmatine ve Kakao özü gibi diğer büyük vazodilatörler arasında en üst sıraya koyar.Bu da bize hesperidinin cinsel güç ve ereksiyonlar üzerinde etkili olacağını göstermektedir.Hatta bir hemoroid ilacı olan Daflon ( hesperidin içerir.) kullanan kişilerin  bazıları sebepsiz ereksiyonlar yaşadıklarından ve ereksiyon güçlerinin arttığından bahsetmektedirler.

Write A Comment