Kahve içmenin yanlış bir yolu olduğunu biliyor muydunuz? Hızlı metabolizma ve sağlık yararları için kahve içmenin belirli bir yolu vardır, bu yüzden nasıl olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Kahvenin içinde etkili bir metabolizma uyarıcısı olan kafein bulunur. Kafein  vücudun metabolizma hızını ve şeker yakımını arttırmak için tiroidleri harekete geçerir.

Kahve; magnezyum, B vitamini, manganez ve potasyum açısından çok zengin bir metabolik maddedir.
Metabolizmayı harekete geçirecek her uyarıcı, yiyeceklerden elde edilen kan şekeri ile desteklenmelidir. Eğer yeterli derecede kahve içip metabolik destek yani yiyecek enerjisi alırsanız, metabolizmanız hızlanır böylece daha sıcak, daha odaklanmış, daha motive ve daha sakin hissedersiniz. Eğer bu metabolik destek yani yiyecek enerjisi kahveden gelen uyarıcı etkiyi yeterince karşılayamazsa; gergin, keyifsiz ve sinirli hissedebilirsiniz.

Eğer siz de bu şekilde gergin, keyifsiz ve sinirli hisseden taraftakilerdenseniz; bu, vücudunuzda depolanmış halde bulunan enerjinin yetersiz olduğu ve kafeinin getirdiği uyarıcı etkiye yeterli karşılığı veremediği anlamına gelir. Peki sonuç nedir? Kan şekerinde ani bir düşüş yani hipoglisemi.

Vücutta yeterli derecede depolanmış enerji yani glikojen olmadığı durumlarda, kahve vücuda zarar verir. Eğer vücutta yeterli kan şekeri olmadığı zaman çok fazla uyarıcı alırsanız, vücudunuz bu durumla baş edebilmek için kan şekerini yükseltmeye çalışır. Kahve içtiğimizde beklediğimiz şey kafeinin vücutla uyum içinde çalışmasıdır, vücudumuza zıt bir şekilde değil. Bu yüzden,kahveyi her zaman yemekten sonra tok karınla için. Bu kafeinin kana dolaşımına ani girişini engeller.Asla sabah aç karınla kahve içmeyin.

Hipotiroidizmliler  dikkat ! Hipotiriodizm, tiroid hormonunun karaciğer üzerindeki etkisinden dolayı, düşük kan şekerine olan hassasiyeti arttırır. Hipotiroidizmli bireyler kahveye daha duyarlıdırlar. Bu sebeple, kahve içerken daha dikkatli olmaları gerekir.

Özetlemek gerekirse kahve,

  • yemekle birlikte veya yemekten sonra alınmalıdır
  • veya yemekle değilse gerçek şeker / bal ve süt / krema / Hindistan cevizi sütü ile alınmalıdır.
  • jelatin ekleyerek tüketebilirsiniz.
  • ideal olarak, kilo kaybı da dahil olmak üzere birçok bedensel işlevi olumsuz etkileyen vücuttaki kortizolü (stres hormonu) yükselttiği için sabahları ilk aldığınız şey olmamalıdır. Yani yemek kahveden önce olmalıdır.

Neden gereklidir?

Öyleyse, onu bir yemekle ve / veya şeker ve sütle içmenin ardındaki sebep, kahvenin ürettiği metabolizma artışına uyması için gereken yakıtı sağlamasıdır.

Çok fazla kahveden sonra hiç titredin mi?

Her şey bununla ilgili yeterli glikojen yakıtı yok ve temelde vücudunuz son derece stresli, bu dönüşümü yapmak için çaresizce sıkı çalışıyor.

Write A Comment