Sık sık yorgun hissediyor musunuz? Yorgunluk ve bitkinlik hayatınızı zorlaştırıyor mu? Bu durumu tersine çevirmenin en iyi yollarından biri kanınızdaki oksijen seviyelerini artırmaktır.

1. Egzersiz Yap

Kanınızın oksijen ile infüze olmasını sağlamak için düzenli olarak çalışmanız gerekir. Egzersiz yaptığınızda, vücuttaki hücreler oksijeni normal hızdan daha hızlı yakar ( 1 ). Vücuttaki karbondioksit seviyeleri arttıkça beyniniz daha fazla oksijen kaynağı almak için solunum hızını artırır. Akciğer ve kalbiniz egzersiz sırasında daha fazla oksijen almak için optimum kapasitede performans gösterir. KOAH’tan muzdarip kişilerin ve sonuç olarak düşük oksijen satürasyonunun egzersiz yoluyla kandaki oksijen seviyelerinin artırabildiği gözlenmiştir.

2. Antioksidanlardan Bolca Tüket

Antioksidan yiyecekleri tükettiğinizde , vücudunuz oksijeni daha iyi bir şekilde kullanabilir ( 2 ). Vitamin E ve C de dahil olmak üzere belirli vitaminlerin kanıtlanmış antioksidan özellikleri vardır. Antioksidan alımınızı arttırmak için kızılcık, yaban mersini, kırmızı barbunya fasulyesi ve koyu yapraklı sebzeler gibi yiyecekler yiyebilirsiniz.

3. Duruşunu İyileştir

Postür ve kandaki oksijen artışı ile ilgili bir bağlantıyı düşünmemiş olabilirsiniz, ama aslında birbirleriyle bağlantılıdırlar. ( 3 )  Ayakta durduğunuzda, yürürken veya kötü bir duruşta oturduğunuzda, nefes alma işlemi bir ölçüde engellenir. Sonuç olarak, daha az miktarda oksijen almış olursunuz.Dik duruş ile oturmak veya yürümek, daha fazla oksijenin solunmasını sağlar.

4. CO2 ve Karbonmonoksitten Kaçın

Karbonmonoksit ve benzeri gazların yoğunluğunun daha yüksek olduğu bölgelerden uzak durmaya çalışın.Eğer şehirde yaşıyorsanız bu biraz zor tabi.Yine de trafik yoğunluğunun fazla olduğu yollardan kaçınmaya çalışın.

5. Temiz Hava Al

Kirliliğin daha az olduğu ve temiz havanın mevcut olduğu bölgelerde daha fazla zaman harcadığınızda, kan akışınız büyük miktarda oksijen alır.Nehir kenarında veya ormanda yapılan koşu veya sabah yürüyüşü, daha fazla oksijen almanın iyi bir yoludur.Ayrıca evinizdeki odaların uygun şekilde havalandırıldığından da emin olun.

6. Omega-3 ve ALA İçeren Besinler Tüket

Omega -3 yağ asitlerini içeren yiyecekleri yemek birçok yönden yararlıdır ( 4 ). Kandaki oksijen miktarını arttırmak istiyorsanız bu gıdalar idealdir. Alfa-linolenik asit ve linoleik asit gibi bileşiklere sahip gıdalar da bu açıdan çok yararlıdır. Alfa-Lipoik Asit (ALA) – Serbest radikal süpürücü yeteneklerinin yanı sıra, inflamasyonu azaltmak için gen ekspresyonunu değiştirebilen güçlü bir antioksidandır. Alzheimer,Parkinson hastalığı gibi beyin hastalıkları olan kişiler için sayısız yararlar sağlayan güçlü bir ağır metal şelatörü ve beyninize kolayca taşınabilen tek antioksidandır. ALA; C ,E vitaminleri ve glutatyon gibi diğer antioksidanları da yeniden üretebilir, böylece vücudunuz bu antioksidanları kullanıyorsa, ALA onları yeniden üretmeye yardımcı olabilir.Birçok gıda çok düşük miktarlarda alfa-lipoik asit içerir.Fakat en önemli kaynakları olarak Ispanak, brokoli, patates, maya, domates, Brüksel lahanası, havuç, pancar,kırmızı ettir. -özellikle organ eti-

7. Derin Solunum için Teknikler Öğren

Daha fazla oksijen almak istiyorsanız, derin nefes alma tekniklerine başvurunuz. Yavaş ve derin nefes alma yöntemleri, akciğerlerinize daha fazla oksijenin girmesine ve kan dolaşımında daha fazla oksijen dolaşmasını sağlar.

8. Uyuşturucu, Alkol ve Sigarayı Bırak

Sigara ve alkol tüketiminden kaçınarak, kan dolaşımınızın gerekli oksijen seviyesine ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

9. Yükseklere Çık

Yüksek irtifa, kan oksijenasyonunuzda büyük bir fark yaratır. Deniz seviyesine mola verin! Havadaki oksijen seviyeleri daha yüksek rakımlarda azalır. Bunun kişinin kan oksijen alımında önemli bir etkisi vardır. Oksijen alım kapasitenizi artırır.

10.Suyun Önemi

İnsan vücudunun kabaca yüzde 60’ı sudur, bu yüzden vücudun verimli çalışmasında suyun ne kadar kritik olduğunu bilmek gerekir.Vücut hücrelerinin büyümesini, eklemlerimizin yağlanmasını ve vücut sıcaklığının düzenlenmesini sağlar. Oksijenasyonun tüm faydalarını görmeye çalışırken, filtrelenmiş su içilmelidir. Yeniden yapılandırılmış veya iyonize su, daha küçük gruplar halinde su molekülleri ile mikro-kümelenmiştir. Bu, hücresel düzeyde yüksek seviyelerde hidrasyon ve oksijenlenme sağlar.

Artık kandaki oksijen seviyesini nasıl artıracağınızı biliyorsunuz, ne bekliyorsunuz? Bugün bu basit ipuçlarını deneyin ve kanınızdaki oksijen seviyelerinin sonuçlarını görün. Oksijen seviyeniz daha yüksek, daha az yorgun ve çok daha iyi hissedeceksiniz!

Write A Comment