Kereviz Testosteron Artırır mı?

Kereviz ve testosteron mu? İlk bakışta, bu masum sebzenin testosteronu artırma konusunda sunacak hiçbir şeyi yok gibi durabilir ancak biraz derine inerseniz kerevizin aslında doğal olarak testosteron seviyelerinizi artırabilme potansiyeli sizi biraz şaşırtabilir.

Kerevizi bu kadar özel kılan nedir?

Kerevizin besin değerlerine bakıldığında, bu konuda da muhteşem bir şey yok. İyi miktarda A vitamini ve folat içerir ve K vitamini bakımından zengindir. K vitamini kemik mineralizasyonu ve kanın pıhtılaşması üzerindeki rolüyle bilinir ancak şaşırtıcı bir şekilde bu vitamin testosteron sentezinde de rol oynayabilir.

Genel olarak, K vitaminin testosteron üzerinde etkisinin olmadığı düşünülüyordu, ancak iki çalışma bunu doğru olmadığını gösteriyor. Örneğin, bir çalışmada K vitamini eksikliklerinin ortaya çıkmasının testosteron baskılanmasına yol açtığı, çünkü K vitaminin testosteron sentez yolunda rol oynayan önemli bir karaciğer enzimini düzenlemeye yardımcı olduğu bulunmuştur .

İkinci çalışmada, sıçanlara beş hafta boyunca K2 vitamini verildi, sonuçta testosteron seviyelerinin K vitamini verilmeyen bir kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede arttığı bulundu .

Peki bu etkiler insanlarda nasıl? Bu noktada, bu çalışmaların ikisi de kemirgenler üzerinde yapıldığı için kimse bir tahminde bulunamaz. Dolayısıyla, insanlarda bir araştırma yapmadan K vitamini etkisinin aynı olacağından emin olamayız.

Ancak, kerevizin faydaları bununla bitmiyor.Bu harika bitkinin daha fazlası var:

Luteinize Hormonun Üretimini Artırabilir

Testosteron üretimi sadece bir şeye bağlı değildir. Beyne ve testislere gelen  sinyallerle karmaşık bir geri bildirim döngüsüne bağlıdır. Bu nedenle normal testosteron seviyelerinden daha yüksek bir seviyeye sahip olmak zordur, çünkü geri besleme döngüsü bu hormonun yüksek kan seviyesini fark ettiğinde üretimi durdurur.

Peki kereviz luteinize edici hormonun salınımını nasıl tetikler? Feromon gibi davranarak. Feromon, doğal seks hormonlarımızla yakından ilgili bir yapıya sahip olan ancak konsantrasyon gradyanı ile etkisini tetikleyen bir bileşiktir. Kereviz, androstenon ve androstenol gibi iki feromon içerir.

Kereviz saplarının çiğnemesinden sonra, bu feromonların luteinize edici hormon üretimini başlatan ve daha sonra testosteron çıktısını arttırma testlerine sinyal veren gonadotropin salgılayan hormonu (GnRH) arttırmak için androjen reseptörlerini tetiklediğine inanılmaktadır.

Kereviz Aromataz İnhibe Edici Özelliklere Sahiptir

Kereviz şu ana kadar umut vaat eden bir potansiyele sahip gibi gözükse de karşılaştığımız asıl sorun, bu kilit noktaların çoğunun sadece varsayımsal olmaları veya insanlarda herhangi bir şeyi kanıtlamaya yetmeyecek potansiyele sahip olduğuna inanılmasıdır. Tabii ki, tüketim muhtemelen zarar vermez ancak daha sonra şimdiye kadar sözü edilen faydaların hiçbirini göremeyebilirsiniz. Peki, güvenebileceğimiz kanıtlanmış bir şey var mı?

Aromataz inhibe edici potansiyeli buna örnek verebiliriz. Bu en güçlü olanı değil ancak değerli testosteronumuzu östrojenlere dönüştürmekten sorumlu enzimi etkili ve güvenilir bir şekilde bastırıyor.

Kerevizde bulunan ve Luteolin adı verilen bir bileşik , aromatazı nadir bir mekanizma ile inhibe eden bu etkiden sorumludur. Örneğin, çoğu aromataz inhibitörü enzime bağlanır ve etkisiz hale getirirken, Luteolin bu enzimin yağ hücrelerinde üretimini bastırabilir. Bu yeni mekanizma aslında herhangi bir zamanda ihtiyaç duyulan dozu azaltabileceğinden, faydalı ve bazı şekillerde mevcut birçok aromataz inhibitöründen daha üstün olabilir.

Aromataz inhibe edici özellikleri hakkında son bir not: kerevizi organik tüketmezseniz, aromataz inhibisyonunun etkilerini tamamen kaybedebilirsiniz. Bunun nedeni birçok böcek ilacı ve endokrin bozucu olan pestisitlerin üretimde kullanılmasıdır. Bu, aromataz inhibisyonundan daha fazla testosteronun baskılanması anlamına gelir. Mümkünse her zaman organik ürünleri tercih edin.

İyi Bir Afrodizyak mı ?

Kereviz umut verici testosteron artırıcı özellikleri dışında, aynı zamanda iyi bir afrodizyaktır. Kereviz, kandaki nitrik oksit seviyelerini artırmak için gerekli olan zengin bir diyet nitrat kaynağıdır . Nitrik oksit, kan damarı genişlemesine ve ardından dolaşımın iyileştirilmesine yardımcı olur, bu da ereksiyon kalitesinin iyileşmesi anlamına gelir.

Aromataz inhibisyonu, testosteron seviyelerini arttırmanın bir yoludur, çünkü  daha az testosteron östrojene dönüştürülür.

Diğer faydaların da doğru olma ihtimalleri yüksek olsa da insan denekleri üzerine çalışmalar henüz tamamlanmadığından kesinlikle işe yaradığını söylemek yanlış olacaktır. Size tavsiyem diyetinizde bol miktarda kerevize yer vermeniz hatta her sabah aç karınla sap kereviz suyu da tüketebilirsiniz.

Luteolin Doğal Bir Testosteron Arttırıcı Mı? Makalesini Okumak İçin Tıkla

Write A Comment