Kötü boşalma veya düşük semen hacminin birçok nedeni vardır; ne yediğiniz, hormon seviyeleri, genel sağlığınız ve diğer faktörlerden etkilenebilir.

Düşük boşalma hacminiz, zayıf boşalmalarınız varsa bunu bir an önce dikkate almalısınız çünkü vücudunuzda bir şeyler ters gidiyor.

Güçlü ve sağlıklı boşalma için öncelikle meniyi dışarıya güçlü bir şekilde atabilmelisiniz. Bu şekilde boşalmak silah ateşlemek gibidir veya bu şekilde boşalmayı, bir kez başladıktan sonra durduramayacağınız bir hapşırığa benzetebiliriz.

Şimdi, boşalma sürecinin yanlış gitmesine ne sebep olabilir?

Düşük Testosteron Kötü Boşalmalara Neden Olur

Testosteron erkeklik hormonudur ve boşalma çok erkeksi bir şeydir. Düşük testosteronun kötü boşalmalara neden olabileceği mantıklıdır.

Bu durum düşük boşalma hacmi ve gecikmeli boşalma ile ilgili sorunlara neden olabilir. Erken boşalma sorunları çok yaygın olsa da gecikmeli boşalma sorunu da azımsanmayacak derecede yaygındır.

Mayo Clinic ve diğer saygın tıbbi kaynaklar , bir erkeğin boşalmadan önce uzun süreli uyarılmaya ihtiyaç duymasına neden olan bir durum olan gecikmiş boşalmanın bir nedeni olarak düşük testosteronu listeler .

Düşük testosteronu düzeltmek için hızlı hareket etmek mantıklıdır çünkü aşağıdakiler de dahil olmak üzere başka şekillerde cinsel işlev bozukluğuna neden olabilir:

Düşük cinsel dürtü, sertleşme zorluğu ve cinsel yaşamınızı etkileyen depresyon ve psikolojik değişiklikler.

Düşük testosteron aynı zamanda kemik kütlesinde azalmaya, kas kaybına, vücut yağında artışa, enerji eksikliğine ve diğer hoş olmayan etkilere neden olabilir.

Aşırı Mastürbasyon ve Zayıf Boşalmalar

Bazen, zayıf boşalmaların nedeni çok bilindiktir: mastürbasyon. Mastürbasyon yoluyla sperminizi vücudunuzun yenileyebileceğinden daha hızlı şekilde tüketiyor olabilirsiniz.

Her erkek günde birkaç kez iyi boşalmayı başaramaz. Ayrıca vücudumuzda cinsel aktivite için yedek hormonlar, nörokimyasallar ve besinler var.Mastürbasyon, bu doğal vücut kimyasallarını seks yapmakla aynı şekilde kullanır ve bu şeylerin yenilenmesi de zaman alır.

Bu tükenmiş durum için bir terim bile var: cinsel tükenme. Bu gerçekten tıbbi bir terim değil, ancak birçok alternatif uygulayıcı ve danışman onu gerçek bir şey olarak kabul ediyor.

Bu kesinlikle kötü boşalmaların tek nedeni değildir ama düzeltmesi en kolayı eğer kendini kontrol edebiliyorsan.

Soya İçeren Gıdalar Boşalma Hacmini Azaltır

Soya içeren gıdaları diyetinizden çıkarmak da oldukça kolay bir çözümdür ancak soya pek çok beklenmedik gıdada saklanıyor.Soya östrojeni artırabilir ve testosteronu düşürebilir.

Yüksek miktarda soya gıdaları ve soya izoflavonları alımının sperm kalitesinin düşmesine yol açabilir.

Harvard Halk Sağlığı Okulu araştırması, partnerleriyle birlikte bir doğurganlık kliniğine giden ve bir semen örneği sağlayan 99 erkeğin diyetlerine baktı.

Erkekler ne kadar soya yediklerine göre dört gruba ayrıldı ve en çok soya tüketen erkeklerin sperm konsantrasyonu, en az tüketen erkeklerle karşılaştırıldığında anlamlı bir fark vardı.

Bir erkek için “normal” sperm konsantrasyonu mililitrede 80 ila 120 milyon arasındadır ve her gün ortalama olarak soya bazlı gıdalardan bir porsiyon yiyen erkeklerin ortalaması 41 milyon daha azdır.

Hayvan çalışmaları daha önce de aynı şeyi göstermişti.

Araştırmayı yürüten Dr Jorge Chavarro, soyadaki izoflavon adı verilen kimyasalların sperm üretimini etkileyebileceğini söyledi.

Bu kimyasallar, insan hormonu östrojenine benzer etkilere sahip olabilir

Dr Chavarro, aşırı kilolu veya obez erkeklerin bu etkiye daha yatkın göründüğünü fark etti, bu da daha yüksek vücut yağı seviyelerinin erkeklerde östrojen üretiminin artmasına neden olabileceği gerçeğini yansıtıyor olabilir. Fakat Asyalı erkeklerde yapılan çalışmalarda onların soyadan pek etkilenmediği görülüyor.

Yine de, boşalmanız kötüyse soya sütü, soya peyniri, edamame ve soyadan yapılmış et ikamelerinden kaçınmak iyi bir fikir olabilir.

Diyabet ve Kötü Boşalmalar

Şeker hastaları, retrograd boşalma adı verilen bir durum için yüksek risk altındadır  yani meni dışarı çıkmaz ve bunun yerine mesaneye kaçar.

Bazen kuru orgazm olarak da adlandırılan bu durum zararlı bir durum değildir  ancak sperm kadınına asla girmezse çocuk sahibi olamazsınız.

Diyabet, kontrol edilmediğinde uzun vadede sinir hasarına neden olur ve mesanenin nöropatisi, bu hasarın vücudunuzu etkilemesinin bir yoludur.

Boşalma sırasında çok az meni geliyorsa ve sonrasında idrarınız bulanıksa, muhtemelen retrograd boşalmanız var demektir.

Bu duruma ayrıca diğer şeylerin yanı sıra multipl skleroz, omurilik yaralanması, bazı ilaçlar ve mesane veya prostat ameliyatı neden olabilir.

Andrology dergisinde yapılan küçük bir araştırma , tip 2 diyabetli erkeklerin üçte birinin retrograd boşalmaya sahip olduğunu buldu.

Bu nedenle doğurganlık sorunu olan diyabetik erkekler bu durum için kontrol edilmelidir.

Bu duruma, gerilmeyen bir kasın neden olduğunu anlamak önemlidir ve durum genellikle egzersiz ve diğer eylemlerle iyileştirilebilir.

Kötü Boşalma ve Endokrin Bozucu Kimyasallar

Journal of Environmental dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, endokrin bozucu kimyasallar kısırlığa ve yetersiz doğurganlığa neden olabilir .Bu kimyasallar kansere, diyabete, gelişim sorunlarına ve obeziteye neden olabilir. Peki onlar ne?

Korkunç olan kısım bu etrafımız endokrin bozucularla kuşatılmış durumda.

Sizin için zayıf boşalma nedenleri arasında olabilecek endokrin bozucu kimyasallar:

birçok insan yapımı böcek ilacı, gıda kirleticileri, kişisel bakım ürünü bileşenleri , ve çok daha fazlası…

Başka bir deyişle, bilmeden bu kimyasallarla temas ediyor olabilirsiniz.

Ve bazı maruz kalmaları sınırlayabilirken tamamen engelleyemezsiniz.

Ancak plastik kaplardan uzak durabilir, sadece doğal tarım ilaçları kullanabilir, organik gıda satın alabilir, doğal kişisel bakım ürünleri kullanabilirsiniz .

Bunların hepsi yardımcı olur.

Gördüğünüz gibi, birçok farklı türde kötü boşalma sorunları ve birçok nedeni vardır.

Ancak genel sağlığı iyileştirmek, hormonlarınızı düzene sokmak ve diyabeti ve cinsel sağlığınızı etkileyebilecek diğer durumları kontrol etmek yardımcı olabilir.

Sadece sağlıklı bir yaşam sürmek, kötü boşalmaları iyileştirmede büyük bir fark yaratabilir.

 

Comments are closed.