Bağışıklık sisteminizin önemli bir kısmı bağırsak sisteminizde bulunur ve bazı yerlerde bağırsaktan sadece tek bir hücre kalınlığına sahip bir astar ile ayrılır. Bu astar geçirgen hale gelirse gıda partikülleri kan dolaşımınıza kayabilir. Bu olduğunda, vücudunuz bu parçacıklara antikorlarla saldırır ve kronik iltihaplanma seviyenizi yükselten sitokin adı verilen kimyasallar üretir.

Enflamasyon kontrol edilmezse performansınızı etkileyebilecek birçok kötü sonuca yol açar. Yorgunluk, ağrılı eklemler, yavaş iyileşme ve hatta depresyon oluşabilir. Leydig hücrelerinin ölümüne de yol açabilir. Bunlar testis içindeki testosteron üreten hücrelerdir, ölümleri testosteron seviyenizi kaynağında düşürecektir.

Enflamatuar seviyeleriniz yükselmeye devam ettikçe, bu da vücudunuzun visseral yağ depolaması olasılığını artırabilir. Aşırı viseral yağ, pro-inflamatuar bir sitokin olan daha yüksek interlökin-6 (IL-6) üretimine yol açabilir. Bu, Leydig hücrelerini öldürmeye devam edebilecek bir pro-enflamatuar fenomen çemberi yaratır.

Daha da kötüsü, yüksek enflamatuar seviyeleri aromataz seviyelerini arttırır ve bu, hala üretmeye çalıştığınız testosteronun daha fazlasını östrojene dönüştürür.

Beyin ve sindirim sistemi vagus siniri yoluyla doğrudan bağlandığından, bağırsak yolundaki tutarlı kronik inflamasyon seviyeleri beyni bile etkileyebilir. Beyin iltihabı hem hipotalamik hem de hipofiz fonksiyonunu inhibe edebilir. Bu, büyüme hormonu üretimini, tiroid uyarıcı hormonu ve sağlıklı endokrin fonksiyonu için hayati önem taşıyan bir dizi diğer hormon ve öncüsünün üretimini inhibe edebilir.

Bilim adamları ayrıca bağırsak mikrobiyomunuz ile genel hormon üretiminiz arasında doğal bir bağlantı olduğuna inanıyorlar. Bağırsak bakterilerinin, sağlıklı bir bağırsağa ulaşmayı sağlayan büyüme hormonu, testosteron ve TSH’nin sinyalizasyonunu ve üretimini teşvik etmede potansiyel olarak önemli olduğu bulunmuştur.

 

Zayıf Sindirim Nasıl Onarılır?

Zayıf sindirim hemen olmasa da uzun süreçte sizi etkileyebilir Şimdi bile, ağrıyan eklemler, sürekli şişkinlik hissi ve spor salonunda olmadığınızda enerji eksikliğine sahipseniz sindirim probleminiz olabilir.Ancak bu alınacak önlemlerle düzeltilebilir. Testosteron düşüren bağırsak problemlerinden kaçınmak ve sindiriminizi girişten çıkışa düzeltmek için yapmanız gerekenler:

 

1 – Yiyeceklerinizi Sindirime Uygun Hale Getirin 

 

Büyük ölçüde,pek çok insan sebze,tahıl ve fındık sindiriminde sorun yaşar Bu nedenle sebzeler, tahıllar ve fındıklar için sindirim sürecinin ilk ısırmadan önce başlaması gerekir. Onları düzgün bir şekilde hazırlamak tüm farkı yaratabilir:

 

Sebzeler

Sebzeler söz konusu olduğunda, yemeden önce dış duvarı yıkmak ve yumuşatmak çok önemlidir. Yapraklı yeşillikler ve brokoli gibi sebzeleri kestiğinizden, dilimlediğinizden veya parçaladığınızdan emin olun ve 10 dakika bekletin.

Bitkiler hasar gördüğünde, dokularına daha fazla zarar vermemek için polifenolleri serbest bırakırlar. Bitki, bu polifenolleri serbest bırakmak için hücresel bozulmaya neden olan enzimleri serbest bırakmak zorundadır. Bu enzimler hücresel duvarı parçalamaya yardımcı olur ve bu onları daha sindirilebilir hale getirir. Bu ayrıca bitkiyi polifenollerin ekstra salınımı nedeniyle daha besleyici hale getirir.

Ayrıca, sebzeleri pişirmek ve ezmek de onları daha sindirilebilir hale getirmeye yardımcı olabilir. Sebzeleri kaynatırsanız, sıvıyı da tükettiğinizden emin olun. Kaynatma, en önemli besinlerin suya karışmasına neden olabilir.

Ayrıca, sebzelerinizi akıllıca seçin. Ciddi bağırsak sorunlarınız varsa, çözünür lif bakımından yüksek ancak çözünmeyen lif açısından düşük sebzeleri seçin. Örnek: havuç, kış kabağı, soyulmuş yaz kabağı, nişastalı yumrular, şalgam, yaban havucu, pancar…

 

Tahıllar

Tahıllarınızı filizlendirin  bu sindirilebilirliklerini, vitamin içeriğini, mineral içeriğini artırarak ve fitik asit içeriğini azaltarak onları çok üstün bir ürün haline getirir. Fitik asit, minerallere bağlanan ve emilimini önleyen bir antibesindir. Zaten filizlenmiş tahıllar satın alabilir veya bunları kendiniz nasıl filizlendireceğinizi araştırabilirsiniz.

 

Kuru Yemişler 

Fındık, badem gibi kuru yemişleri 24 saate kadar suda bekletip yemeden önce kurutarak tüketmeniz sindirimini kolaylaştıracaktır. 

 

2 – Yemeğinizi İyice Çiğneyin

Sindirim, gıda dudaklarınızı geçtiğinde başlar. Sindirim sisteminize giren yiyecek partikülleri büyüdükçe hasara ve sızıntılı bağırsağa neden olma olasılıkları artar. Çiğneme bunları parçalamaya yardımcı olur, ancak besinleri daha sindirilebilir hale getiren önemli enzimlerin salınmasına da yardımcı olur. Ne kadar uzun çiğnerseniz, bu enzimler işlerini o kadar iyi yapar.

 

3 – Antasitlerden Kaçının!

Dünyanın en kötü fikirlerinden biri, kötü sindirime yardımcı olmak için antasit almaktır. Antasitler protein ve diğer besin maddelerinin emilimini engelleyebilir.Ayrıca mide asitlerinizi nötralize ederek sindiriminizi daha da kötüleştirebilirler. Birçok antasit kalsiyum içermesine rağmen mide asidinizi nötralize etmek aslında kalsiyum emilimini engelleyebilir. Çok fazla kullanılmayan kalsiyum varsa bu bir yere gitmelidir fazlası böbrek taşlarına dönüşebilir.

Çoğu kişinin çünkü yeterli mide asidi yoktur. Antasitler yerine, yemeklerden önce karnınıza biraz asetik asit katmak için bir bardak suya iki yemek kaşığı elma sirkesi eklemeyi deneyin. Bu, artan insülin duyarlılığı ve glikojen emilimi dahil olmak üzere diğer birçok fayda ile birlikte sindiriminizi geliştirmeye yardımcı olabilir.Ek olarak, sindirim enzimleri almak, midenizdeki yiyecekleri parçalamaya başlamak için vücudunuzun üretmesi gereken asit miktarını azaltmaya yardımcı olabilir.

 

4 – Dirençli Nişasta

Dirençli nişasta İnsülin duyarlılığını arttırmaya ve yağ yakma yeteneğinizi artırmaya ek olarak  bağırsak astarınızı iyileştirmeye ve korumaya yardımcı olabilir.Sıçanlarda, dirençli nişastanın IL-10 seviyelerini arttırdığı gösterilmiştir. Bu protein vücudun enflamatuar seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur ve kolorektal kanser ve bağırsak hastalığı olasılığını azaltmaya yardımcı olabilir.

Dirençli nişasta aynı zamanda dost bakteriler için prebiyotik bir besin kaynağıdır. Bu, bağırsak sisteminizde daha fazla fayda için yer almalarını sağlar. Bu bakteriler dirençli nişasta ile beslendiklerinde butirat dahil yağ asitleri salarlar ve butirat, bağırsak astarını iyileştirmeye ve bağırsak iltihabını azaltmaya yardımcı olur.

Patates ve pişmiş ve daha sonra soğutulmuş pirinç yemek de dahil olmak üzere çeşitli şekillerde dirençli nişasta alabilirsiniz. Karbonhidratlarınızı düşük tutuyorsanız, bir bardak suya çeyrek çay kaşığı patates nişastası ekleyin. Çok dayanıklı bir nişasta kaynağıdır. Başlangıçta bu dozu aşmamaya dikkat edin.

 

5 – Fermente Gıdalar Tüketin

Dirençli nişasta ile dost bakterileri beslemeye ek olarak bağırsağınızı da aktif bakterilerle aktif olarak doldurmalısınız. Bunu yapmanın en iyi yollarından biri fermente gıdaları diyetinize dahil etmektir. Yemeklerinizin her birine çiğ lahana turşusu veya kimchi dahil etmek, sindirim sisteminizi korumak için size harika bir bakteri müttefiki kaynağı sağlayabilir.

 

6 – NSAID’lerden Kaçının

NSAIDS’ler bağırsak sisteminizi daha geçirgen hale getirerek sindirim sağlığınızı tamamen mahvedebilirler.

Kaynakça:

  1. T Diemer-D Hales, W Weidner. “Immune-endocrine Interactions and Leydig Cell Function: the Role Of Cytokines.”
  2. A Gummesson; L Carlsson; L Storlien; F Bäckhed-P; LundinL; Löfgren K; Stenlöf Y; Lam B Fagerberg; B Carlsson. “Intestinal Permeability Is Associated with Visceral Adiposity in Healthy Women.”
  3. Madelyn Houser, Malú Tansey . “The Gut-brain Axis: Is Intestinal Inflammation a Silent Driver Of Parkinson’s Disease Pathogenesis?”
  4. Neuman, et al. “Microbial Endocrinology: the Interplay Between the Microbiota and the Endocrine System.” Fems Microbiology Reviews, Oxford Academic.
  5. Chris Albert, “Bad Digestion İs Killing Your Testosterone”T-nation.
  6. S Krasinski, et al. “Fundic Atrophic Gastritis in an Elderly Population. Effect on Hemoglobin and Several Serum Nutritional Indicators.”
  7. X Ma-P, et al. “Butyrate Promotes the Recovering Of Intestinal Wound Healing Through Its Positive Effect on the Tight Junctions.”
  8. E Untersmayr, et al. “Antacid Medication Inhibits Digestion Of Dietary Proteins and Causes Food Allergy: a Fish Allergy Model in Balb/c Mice.”

Write A Comment