Kucağınızda kullandığınız dizüstü bilgisayar doğurganlığınızı etkileyebilir.

Dizüstü bilgisayarınız ile kucağınızda çalışmak bir gün baba olmanızı tehlikeye sokar mı? Bu konu uzun yıllar ilgi ve endişe yarattı. Bilgisayarın kasıkta ürettiği ısının bazı sorunlara yol açabileceği doğrudur.

Isı spermlere zarar verir

Testislerin vücudun dışında olmasının nedeni vücudun geri kalanının sıcaklığından en az iki derece daha düşük bir sıcaklığa ihtiyaç duymalarıdır. Bu nedenle testislerin sıcaklığını artıran herhangi bir şey doğurganlığı etkileyebilir.

Önceki araştırmalar, ısıya düzenli maruz kalma ile insanlarda sperm sayısı ve kalitesi arasında açık bir bağlantı olduğunu göstermektedir.

Testislerde sıcaklığın artması spermler üzeeinde ve dolayısıyla erkek doğurganlığı üzerinde olumsuz etkiye sahiptir. Asıl soru, dizüstü bilgisayar kullanımının gerçekten skrotal sıcaklığı arttırıp arttırmadığı. 2005’te yapılan ve dizlerde bir saatlik dizüstü bilgisayar kullanımından sonra skrotal sıcaklığın neredeyse 3 ° C’ye kadar yükseldiğini gösteren bir çalışmanın sonuçlarına göre (1).

Dizüstü bilgisayar kullanırken erkeklerin oturması işleri daha da kötüleştirebilir Dizler birbirine değerse, ısıyı daha çok tutarak testislerdeki sıcaklığı artırabilir. Bu durum bir dizüstü bilgisayar olmadan bile oluşur. Bilgisayar ile diz arasına bir yastık yerleştirme fikri bu nedenle kötü bir fikirdir.

Hiçbir çalışma henüz dizlerde bir dizüstü bilgisayar ile çalışmanın doğurganlığı azalttığını açıkça göstermedi.Ancak kucağınızda dizüstü bilgisayarla her gün bir veya iki saat geçirmenin spermin sağlığını ve canlılığını etkileyebileceği açıktır.

Peki Elektromanyetik Dalgalar?

Yüksek skrotal sıcaklık, dizüstü bilgisayarların kucakta kullanılması kısırlık için tek risk faktörü olmayabilir. Hücresel cihazlar (telefon ve laptop) tarafından yayılan elektromanyetik dalgalar, bu konudaki çalışmaların sonuçları karışık olsa bile, bir problem teşkil edebilir. Araştırmacılar sperm örneklerini cep telefonundan yayılan elektromanyetik dalgalara maruz bıraktılar.. Spermlerin hareket kabiliyetinde bir azalma ve sperm canlılığı ile oksidatif streste bir artış buldular.

Başka bir çalışmada, araştırmacılar WiFi dalgalarının 29 donörün sperm kalitesi üzerindeki etkisine bakmışlardır. WiFi dalgalarına maruz kalan spermin, sperm hareketinde bir azalma gösterdiğini ve sperm DNA’sının parçalanmasının arttığını “gösterdiler” (2). Bununla birlikte, bu çalışma metodolojisi hakkında güçlü eleştiriler almıştır ve yazarların ulaştığı sonuçlar sorgulanabilir olmaktan öte gözükmektedir. Üroloji profesörü ve Amerikan Üreme Tıbbı Merkezi direktörü Ashok Agarwal: “  Elektromanyetik dalgaların doğurganlık üzerindeki etkisi olabilir, ancak bunu ispatlamak için yapılacak çok iş var diyor.

Egzersiz ve fiziksel aktivite sperm sayısını arttırır, bu yüzden uzun süre oturmak da doğurganlık için kötüdür.

Testosterona bir etkisi var mı?

Hayvan çalışmaları, yerel sıcaklıkların 38 ° C’yi aştığında testosteron kan seviyelerinin düştüğünü gösteriyor. Bununla birlikte, insanlarda yapılan bir çalışma, uzun süre otururken testosteronda ve testis bölgesinde daha yüksek bir sıcaklıkta bile bir azalma bulamadı.

Sonuç olarak kesin bir şey söyleyebilmek için daha çok çalışmaya ihtiyaç olsa da tedbiri elden bırakmamak gerektiğini düşünüyorum.Bu nedenle testislerinizi olabildiğince serin tutun,dar giysilerden kaçının.

Kaynaklar:

1.Sheynkin Y, Jung M, Yoo P, Schulsinger D, Komaroff E. Increase in scrotal temperature in laptop computer users. Hum Reprod. 2005 Feb;20(2):452-5. Epub 2004 Dec 9.

2.Avendaño C1, Mata A, Sanchez Sarmiento CA, Doncel GF. Use of laptop computers connected to internet through Wi-Fi decreases human sperm motility and increases sperm DNA fragmentation. Fertil Steril. 2012 Jan;97(1):39-45.e2. doi: 10.1016/j.fertnstert.2011.10.012. Epub 2011 Nov 23.

Write A Comment