ABD’li araştırmacılar, açıklanamayan erkek kısırlığının bazı vakaları için kurşun maruziyetinin çevresel öncül suçlu olabileceğini düşünmekteler.

Tüp bebek tedavisine katılan 140 çiftin katıldığı çalışma, erkek sperminde daha yüksek kurşun seviyelerinin, böyle bir bağlantının ilk kanıtı olan düşük dölleme oranlarıyla ilişkili olduğunu göstermiştir. Daha da önemlisi, hiçbir erkek yüksek kurşun maruziyeti ile sonuçlanma ihtimali olan mesleklerde çalışmıyordu.

Sperm fonksiyon testleri, semen numunelerindeki yüksek kurşun seviyelerinin, spermin yumurtaya bağlanma,yumurtaya nüfuz etme ve dölleme yeteneğinin azalmasıyla korele olduğunu göstermiştir.Kurşun seviyeleri ile düşük doğurganlık arasındaki nedensel bağlantı, araştırmacıların dokuz doğurgan erkekten alınan spermi artan kurşun dozlarına maruz bıraktıkları ek deneylerle desteklendi.

Kurşun seviyeleri yüksek olduğunda, spermin başında yumurtadaki şekerleri tanıyan ve bağlayan daha az reseptör vardı. Yüksek kurşun seviyeleri ayrıca spermin akrozom reaksiyonu adı verilen bir reaksiyonda yumurtaya nüfuz etmesini de engelledi. Spermin yumurtaya ulaşmasından önce meydana gelen kendiliğinden yıkıcı “spontan” akrozom reaksiyonları kurşun zengin numunelerde daha yaygındı.

Kurşun, çoğu metalden çok daha uzun süre vücutta kalır, kemikte 11 yıllık yarı ömre sahiptir.

Kurşun zehirlenmesi günümüz dünyasında devam eden bir tehditdir.Kentsel alanlarda artan vakalara ve içme suyunda artan kurşun oranlarına rastlanıyor ; özellikle Amerika’nın doğu kıyısı ve Venezuela,Nijerya gibi fakir Ülkeler . Flint, Michigan kirli içme suyu ve yanlış tahsis edilmiş atık birikintilerinden dolayı kurşun zehirlenmesi salgınıyla ünlüdür.İran da hem uzun bir tarihe hem de oldukça fazla kurşun zehirlenmeleri vaka raporuna sahiptir.

Kimler Daha Fazla Risk Altında ?

Akü üretim ve tamiri yapanlar, plastik ve kauçuk üreticileri, ateşleme eğitmenleri, pil geri dönüşümcüleri ve üreticileri, cam üreticileri, oto tamirciler, kaynakçılar, madenciler, matbaa işçileri, bakır ve çinko içeren cevher işleme yapanlar ve boya üretim işçileri kurşun zehirlenmesi yaşama ihtimali yüksek çalışanlardır.

Sonuç olarak ele alındığında kurşun zehirlenmesi ciddi bir kriz ve sadece insanların fiziksel sağlığı için bir tehdit değil aynı zamanda ruh sağlığı için de bir tehlikedir.En önemli çözüm kurşun maruziyetini mümkün olduğunca azaltmaya odaklanmaktır.Fakat istemeden de olsa kurşuna maruz kalmış olabiliriz işte kurşunu vücudunuzdan atmaya yarayacak 4 doğal çözüm :

1.Sarımsak (Kyolic) [ÇALIŞMA] : Sarımsak özleri ve ürünleri ,hem doğrudan karşıt etkiler yoluyla hem de kurşunu ortadan kaldırmak için karaciğer ve böbreklere yardım ederek kurşun maruziyeti veya zehirlenmesi belirtilerini azaltır.Yani sarımsak sarımsak kurşunun vücuttan atılması için eliminasyon organlarına yol açar.

2.Kişniş Ekstresi [REFERANS] : Kişniş ve kişniş ekstreleri kandan kurşun çıkarır ve eliminasyon için işlerler; hücresel etkiler üzerinde doğrudan antagonistik etkileri vardır.

3.C Vitamini (Ester-C) [Tıbbi Referans] : C vitamini iyi bilinen bir şelatördür ve kurşunu vücuttan çıkarma yeteneğine sahiptir. “Ester-C” ,standart c vitamininden dört kez daha hızlı dokulara girer, vücut dokularında daha uzun süre kalır ve elde edilen vitamin c düzeyleri de dört kat daha yüksektir.

4.N-Asetil-Sistein (NAC) [ÇALIŞMA] : N-asetil-sistein vücuttan kurşunu kaldırır ve beyin, kalp, böbrekler, karaciğer [ref], sinirler ve diğer organlardaki kurşun etkilerini bloke edebilen kükürt içeren bir amino asittir! Ayrıca
N-Asetil-Sistein civa ve arsenik zehirlenmelerinde de etkilidir.

Kurşun maruziyeti yüksek olan erkekler 1970’lerde popüler olan kurşunla rekabet eden çinko takviyeleri de alabilirler.

Write A Comment