L-Citrulline’in Testosteron ve Seks Gücüne Etkisi

L-Citrulline nedir?

L-Citrulline güç ve dayanıklılık artışı , sertleşme bozukluklarında iyileşme ve kalp sağlığı artışı gibi sağlığa birçok faydası olan, vücutta doğal olarak oluşan bir amino asittir.Kilit rollerinden biri de atıkların vücuttan uzaklaştırılmasıdır.

Karaciğeri temizlemeye,amonyağı vücuttan atma sürecinde üre döngüsüne yardımcı olur.Vücutta, bir başka amino asit olan L-arginin’den bir nitrik oksit yan ürünü olarak üretilir.

L-Citrulline, böbrekler içinde Arginin’e dönüştürülür.L-Citrulline Döngüsü daha iyi kan akışını sağlama yeteneğinden dolayı sporcular tarafından bir performans arttırıcı olarak kullanılır.Bu aminoasidin hem sporcular hem de kalp sağlığı sorunları olanlar için umut verici sonuçları vardır:

https://examine.com/supplements/citrulline/

L-Citrulline karpuzda bol miktarda bulunur. Öyle ki ismini Latince karpuz anlamına gelen Citrullus kelimesinden alır.

Libidoya bir etkisi var mı?

Ereksiyon elde etme söz konusu olduğunda,sağlıklı bir kan akışı çok önem arz eder. Vücutta sağlıklı bir kan akışı için gerekli olan nitrik oksidi arttıran arginindir, L-Arginin seviyesini arttırmak için ise vücudumuzun L-Citrulline’e ihtiyacı vardır.

L-Citrulline spor salonunda da önemlidir. Artan nitrik oksit, vücudun besin maddelerini daha verimli bir şekilde taşımasına ve kan akışını arttırarak spor esnasında oluşan laktik asit oluşumunu azaltıp performansı artırmaya yardımcı olur.

L-Citrulline ayrıca sporcular ve fitness tutkunları için başka avantajlara da sahiptir. L-Citrulline takviyesinin sağladığı yükselmiş Arginin seviyeleri, kas sentezine ve daha hızlı toparlanmaya katkıda bulunur.

Artık PDE5 inhibitörlerinden (viagra vs.) etki alamayacak şekilde hasarlı damarlara sahip erkeklerde L-Citrulline, erkeklere yardımcı olabilecek gerekli nitrik oksiti sağlar.

Arginin mi yoksa Sitrülin mi daha etkili?

L-Arginin vücutta uzun süre kalmaz yani tutarlı ve uzun vadeli sonuçlar elde etmek için yeterli değildir. Ek olarak, argininden etkili sonuçlar görebilmek için günlük 5 gram ve yukarı dozlar alınmalıdır. Bu önemli bir miktardır ve istenmeyen yan etkilere sebebiyet verebilir.Örneğin kalp hastalığı olan erkekler için L-Arginin ölümcül bir seçim olabilir.

L-Citrulline ise daha düşük dozlarda çok daha ‘kullanıcı dostu’, görünüyor ve yapılan çalışmalar oldukça umut verici görünüyor.Bir çalışma, sadece 1.5 gram Citrulline alan erkeklerin plasebo alanlara göre daha sert ereksiyonlar gözlemlediğini gösterdi.Piyasada Citrulline Malate ve L-citrulline olmak üzere iki çeşit karşımıza çıkmakta;Malat, malik asittir citrulline ile birleştiğinde daha etkili bir hale gelir.Citrulline alacaksanız malat formunu tercih etmeniz daha iyi olacaktır.

L-Citrulline Ne Kadar Tüketilmelidir?

Daha önce bahsettiğim gibi, L-Citrulline’nin en bol ve doğal kaynağı karpuzdur- daha spesifik olarak en yüksek miktar kabuğun içindedir. Takviye olarak alınacaksa ne için kullanıldığına bağlı olarak farklı dozlarda alınabilir:
Erektil disfonksiyon tedavisi için günde 1,500 mg’lık bir dozun etkili olduğu kanıtlanmıştır.

[ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21195829 ]
Yorgunluğu azaltmak ve egzersiz kapasitesini arttırmak için günde 2.400 mg etkili bir dozaj olmuştur.
[ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26900386 ]
Kalp yetmezliği için günde 3,000 mg’lık bir doz etkili olmuştur.
[ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21154265]
Kan basıncını düşürmek için ise günde 3.000 mg etkiliydi [https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4983290/]
Atletik performansı ve egzersiz kapasitesini arttırmak için ise 6 ila 8 gramlık sitrülin malat dozları kullanılmıştır.
[https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20386132/]
[https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20499249/]

Diğer Sağlık Faydaları:

1) Yorgunluk ve Kas Ağrısını Azaltır
2) Egzersiz Kapasitesini Artırabilir
3) Erektil Disfonksiyonu Azaltır
4) Nitrik Oksiti Artırır
5) Kan Akışını Arttırır
6) Kan Basıncını Düşürür
7) Kalp Fonksiyonunu İyileştirir
8) Büyüme Hormonunu Arttırır
9) Bağışıklığı Artırabilir
10) Orak Hücre Anemisine Yardımcı Olabilir
11) Üre Döngüsü Bozukluklarının Tedavisine Yardımcı Olur

Write A Comment