Libido Düşüklüğünü Tersine Çevirmek için 5 Eylem

 

Elli yaşından itibaren libidoda bir düşüş olduğunu bilmek , sık görülen bir olay olarak kabul edilir. Nedeni, yıllar içinde hızlanan testosterondaki doğal düşüştür. Bu nedenle, 70 yaşın üzerindeki kişilerin % 26’sı, çoğunlukla testosteron seviyelerindeki doğal düşüş nedeniyle libidoda bir düşüş yaşıyor.

Ancak orta veya genç yaşlarda, tekrarlayan cinsel istek eksikliğinden muzdarip olmak şaşırtıcıdır.Çoğu zaman,orta yaştaki bir erkekte libidodaki düşüşte psikolojik faktörler rol oynar.

Bununla birlikte, erkeklikteki bir düşüş, yani testosteron seviyelerinde bir düşüşten de kaynaklanabilir.İşte orta yaşlardaki erkeklerde düşük libidoya karşı en etkili 5 çözüm.

1- Stresle mücadele edin

Stres, orta yaşlardaki erkeklerde düşük libidonun ana kaynağıdır. Aslında, 2013 yılında yapılan bir araştırmaya göre, birincil libido düşüşü vakaları, yani başka bir patolojiye bağlı olmayan, genel sağlık durumu iyi olan genç erkeklerde sık görülüyor genç erkek mezunları en çok ne etkiler? İşsizlik,iş yerinde stres veya diğer çevresel stres faktörleri.Orta yaşlarda kendimize 20 yaşından daha fazla baskı yapıyoruz. Kendinizi kanıtlamanın, evinizi satın almanın, bir aile kurmanın zamanının geldiğini düşünmeye başladık. Kısacası sorumluluklar birikiyor …

Stres fizyolojik olarak aşkın en kötü katili olduğundan, libidonun doğrudan etkilenmesine şaşmamalı .

Yaşadığınız stresi azaltmak için, imkanlarınıza ve zevklerinize göre aşağıdaki taktikleri deneyin:

Doğada yürümek
Takım sporu (futbol, ​​sokak basketbolu, tenis)
Dövüş sporu
Yoga + Meditasyon
Sofroloji
Terapistle rehberli rahatlama
Psikoterapi

Dikkatli olun, günün sonunda stresinizi ortadan kaldırmak için az ya da çok yasal öforik maddeleri kötüye kullanma eğiliminde olabilirsiniz fakat libidonuzu yeniden kazanmak istiyorsanız bu kötü bir çözüm olacaktır.

2 – Uyuşturucu ve alkolden uzak durun

Genç erkekler tarafından stresi azaltmak veya eğlenmek için sıklıkla kullanılan bazı maddeler, uzun vadede libidoları üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip olabilir.

İlaçlar
Özellikle esrar, yapılan bir araştırmaya göre bağımlılık vakalarında yaşanan yüksek doz esrar tüketiminin libido üzerinde zararlı bir etkisi olduğu görülüyor . Hassas kişilerde durum daha da kötüdür esrardaki THC maddesi, beyin çanında depresif semptomları kötüleştirebilecek bir değişikliğe neden olur.Libido kaybı, gizli veya bilinen depresyonla ilişkili olduğunda, esrar kullanımı durumu daha da kötüleştirebilir. Eroin ve metadon da libidodaki azalmadan sorumludur.

Alkol
Her yaştan erkekte stresi azaltmak için daha sık kullanıldığında, alkol zamanla kanda serbestçe dolaşan testosteron ve dolayısıyla arzu üzerinde zararlı bir etkiye sahip olabilir. Gerçekten de alkol , karaciğer üzerindeki etkisiyle testosteronun östrojene dönüşümünü destekler.

3 – İlaçlarınıza dikkat edin

Libido kaybı, genç erkeklere reçete edilen bazı tıbbi tedavilerin bir yan etkisidir. Maalesef doktorlar bazen hastaları ile bunları konuşmaz.Kellikle savaşmak için kullanılan bazı ilaçlar, libido düşüşünden ve hatta depresyonun başlangıcından sorumlu olabilir. 5 alfa redüktaz inhibitörü içeren ilaçlar veya losyonlar alıyorsanız dikkatli olun.

İşte hiper prolaktin salgılanmasına neden olarak erkeklerin libidosuna saldırabilen diğer ilaçlar:

Serotonin geri alımını engelleyen çoğu anti-depresan
Benzodiazepin bazlı anksiyolitikler
Antidopaminerjik nöroleptikler
Opiatlar

Tabii ki, sağlığınız onlara bağlıysa, bu durum onları almanızı engellememelidir ancak bunu bildiğinizde doktorunuzla konuşup gerekirse birlikte tedaviyi yeniden değerlendirebilirsiniz.

4 – Bitkilere odaklanın

Strese karşı savaşmak ve libidoyu uyandırmak için, özellikle erkek cinselliğine çok uygun adaptojenik bir etkiye sahip bitkiler vardır .

Ashwagandha

Hint kökenli bu bitki özellikle erkekler için tavsiye edilir çünkü vücudun stresin sonuçlarına, özellikle de cinsel arzunun düşmesine karşı savaşmasına yardımcı olur. Bu nedenle, günde 600 mg oranında, ashwagandha, stres hormonu olan kortizol seviyesini azaltabilir.

Ginseng ve Rodhiola

Bunlar düşük libido vakalarında faydalı olabilecek iki güçlü yorgunluk önleyici adaptojendir.

Maca

2002’de yayımlanan bir çalışmada, günde 3 gramlık 8 haftalık tedaviden sonra, maca nispeten genç erkeklerde (21-56 yaş) libidoyu eski haline getirmedeki etkinliğini kanıtladı.Macanın etkisinin seks hormonlarıyla bir ilgisi yok gibi göründüğünden özellikle libido bozuklukları psikolojik kökenli olan genç erkeklerde etkilidir.

5 – İlişki sorunlarınızı çözün

30 yaş ve altı erkeklerde libidodaki düşüşün ana nedeni, her şeyden önce romantik ilişkilerinin kalitesizliğidir.Bu kalitesizlik, yatak odasıyla hiçbir ilgisi olmayan çatışmalardan kaynaklanıyor olabilir: para, çocukların eğitimi konusundaki anlaşmazlıklar,ailevi diğer problemler vb.

Ancak en kötü çatışmalar, libidoyu gerçekten etkileyenler, cinselliği etkileyen çatışmalardır.

Erken boşalma , eşinizdeki anorgazmi veya ağrı, bir taraftaki aşırı beklentiler…

Libido eksikliğinizin nedeni bu problemlerse sorunlarınızı çözmek kesinlikle gerekli olacaktır.

Belki çift olarak yeni bir başlangıca ihtiyacınız var? Tatile çıkmayı deneyebilirsiniz tatil mutlaka bir çözüm değildir ancak yardımcı olabilir. Rutininizin dışına çıkmak genellikle sorunları azaltmak için iyi bir yoldur.

Write A Comment