Maca Testosteron Artırır mı?

Maca olarak bilinen Lepidium meyenii, birçok iyileştirici özelliğe sahip Perulu bir bitkidir. Perulular yüzyıllar boyunca onu doğal bir ilaç olarak kullanıyor. Maca’nın erkekler için yararları hakkında konuşacağız ve büyüleyici çalışmalardan ve steroid kullanıcılarına nasıl yardımcı olabileceğinden bahsedeceğiz. Maca hakkında her şeyi öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin.

Maca Nedir?

Maca, Peru ginsengi olarak da bilinir. Bitki çoğunlukla Peru’nun merkezindeki And Dağları’nda yetişir. Sert şartlarda ve yüksek irtifalarda büyür. 1350 yılına dayanan Perulu el yazmaları bize Peruluların Maca’yı uzun süredir yemek pişirme amacıyla kullandığını söylüyor. Bu kayıtlar ayrıca İnka savaşçılarının Maca’yı kavga etmeden ya da savaşa girmeden önce aldığını da söylüyor. Bitkinin kökü yenilebilir ve insanlar onu besin takviyesi olarak kullanıyor. Çoğu zaman, bir toz olarak satılmaktadır. Bununla birlikte, ayrıca kapsüllerde veya sıvı bir özüt olarak da temin edilebilir. (1) Maca, erkekler tarafından şunlar için kullanılır:

Libido artırmak
Erektil disfonksiyonu azaltmak (sertleşme sorunları)
Kısırlık tedavisi
Enerji artırmak
Kan basıncını azaltmak

Ayrıca Maca serbest radikallerle savaşabilir ve ruh halinizi iyileştirebilir. Aynı zamanda oldukça besleyici bir bitkidir.Libidoyu, enerjiyi ve ruh halini artırmaya yardımcı olan bazı besin ögelerine sahiptir. (2) Bu besinlerin bazıları:

Kompleks karbonhidrat
Sağlıklı yağ asitleri – linolenik, oleik ve palmitik asit
Amino asitler – 20 amino asit (arginin, aspartik asit, glutamik asit, glisin, histidin, fenilalanin, serin, treonin, tirozin ve valin…)
Vitaminler – B1, B2, B3, B6 vitaminlerinin yanı sıra C ve E vitaminleri
Mineraller – çinko, magnezyum, potasyum ve kalsiyum
Bitki sterolleri -% 0,05 ila% 0,1

Maca – Testosteron Çalışmaları

Şimdi, Maca’nın testosteron seviyelerini gerçekten arttırıp artırmadığını görelim. Sonuçta hemen hemen tüm en çok satan testosteron takviyelerinde maca bulunabilir.Dört maca çalışmasını inceleyeceğiz. Bu çalışmaların ikisi sıçanlar üzerinde yapıldı, ikisi ise insan denemeleriydi.

Maca LH seviyesini yükseltir

Nakamura Gakuen Üniversitesinden Japon araştırmacılar, Maca’nın iki grup dişi sıçan üzerindeki etkilerini inceledi. Her iki gruba da % 5,% 25 veya% 50 Maca tozu içeren normal yem içeren bir yem verildi. Deney yedi hafta sürdü. Bu süre geçtikten sonra araştırmacılar serum izolasyonu için sıçanlardan kan aldı. (3)

Sonuçlar

Araştırmacılar, farelerin gıda alımında veya büyüme hızında herhangi bir değişiklik görmediler. Bununla birlikte,% 50 Maca konsantresi içeren yemi alan sıçanlar, luteinize edici hormon (LH) üretimini 4.5 kat arttırmayı başardı. Ayrıca, fareler folikül büyümesinden sorumlu hormonda 19 kat artış gösterdi. Bu sonuçlardan Maca’nın LH serum seviyelerini nasıl artırdığını görebiliriz.

Maca özü ile artan testosteron seviyeleri

Bir diğer Japon araştırmacı grubu, Maca’nın testosteron seviyelerini yükseltip yükseltemeyeceğini belirlemek için bir çalışma yaptı. Ayrıca, bir grup erkek farede steroidojenik yeteneği arttırıp arttırmayacağını test ettiler. Altı hafta boyunca erkek sekiz haftalık sıçanlara hidroalkolik Maca özü verdiler. Araştırmacılar, ekstraktın üreme organlarının ağırlığını ve testosteron ve LH serum seviyelerini etkileyip etkilemediğini belirlemeye çalışıyorlardı. (4)

Sonuçlar

Altı hafta sonra araştırmacılar, ilerlemelerini kontrol etmek için sıçanlardan kan aldı. LH serum seviyeleri ,üreme organlarının büyüklüğü ve leydig hücrelerinin sayısı artmadı. Bununla birlikte, testosteron konsantrasyonları ekstrakttan sonra önemli ölçüde arttı. Araştırmacılar, testosterondaki artış nedeniyle, Leydig hücrelerinin bazı metabolik işlemlerden sonra daha fazla testosteron ürettiğini söyledi.

Maca ve Jatropha macrantha

Maca ve Jatropha macrantha Japonya araştırmacılarından bir başka çalışmada Lepidium meyenii Walp ve Jatropha macrantha’nın östradiol-17β, progesteron, testosteron ve farelerde embriyo implantasyon oranı kan seviyeleri üzerindeki etkilerini test ettiler. Araştırmacılar 100 ml su kullanarak kendi özlerini yaptılar 5 ve 2.5 gram Maca ve Jatropha macrantha tozunu çözdüler. Araştırmacılar, farelerin ne kadar içme suyu aldığı ve ne sıklıkta olduğu hakkında herhangi bir bilgi sahibi değildiler.

Sonuçlar

Maca ile takviye edilmiş içme suyu alan farelerde progesteron seviyelerinin anlamlı şekilde arttığını buldular. Testosteron seviyeleri ayrıca Maca alan farelerde olduğu gibi Maca ve J. macrantha alanlarda da önemli ölçüde artmıştır. Kombinasyon en iyi sonucu verdi. (5)

Yukarıdaki çalışmalar Maca’nın sıçanlarda testosteron seviyesini arttırabildiğini gösteriyor. Ancak yine de insanlar için aynı etkileri gösteren herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Öte yandan, Maca’nın diğer etkilerini gösteren bazı çalışmalar olmuştur. Örneğin, ereksiyon gücünü ve genel refah duygusunu artırabilir. Ayrıca, hafif erektil disfonksiyonu (ED) olan erkeklerde libidoyu artırmaya yardımcı olabilir.

Maca libidoyu arttırır

İtalya’dan çalışma

İtalya’daki bir hastanedeki doktorlar, Maca’nın libidoyu arttırıp arttırmadığını ve ED(erektil disfonksiyon) konusunda yardım edip edemeyeceğini görmek için çift kör bir klinik çalışma gerçekleştirdi. Araştırmacılar, hafif ED’li 50 beyaz erkekten oluşan bir grubu inceledi. Bir grup 2400 mg Maca alırken, diğeri plasebo aldı. Test 12 hafta sürdü. Tüm erkekler daha önce genel memnuniyet düzeylerini belirlemek için testler de yapmıştı. Ayrıca, erektil disfonksiyon skorları da ölçüldü. (6)

Sonuçlar

On iki hafta geçtikten sonra, erkeklerin hepsi ED puanlarını iyileştirmişti. Ancak, Maca’yı alan erkekler çok daha iyi sonuçlar aldı. Ayrıca, her iki grup da daha yüksek düzeyde genel memnuniyet ve refah bildirmiştir. Yine, plasebo grubundaki erkeklerin, özü alanlardan daha düşük puanları vardı.

Son test, grupların fiziksel ve sosyolojik testlerinde nasıl performans gösterdiklerini görmek oldu. Sadece Maca’yı alan erkekler bir gelişme gösterdi. Temelde bu test, maca kök ekstraktının hafif ED’den muzdarip erkekler üzerinde önemli bir etkisi olabileceğini kanıtlıyor.

Peru’dan çalışma

Araştırmacılar 21-56 yaş arası erkeklere, iki dozdan birinde maca verdiler: 1,500 mg veya 3,000 mg veya plasebo. Çalışma 12 hafta sürmüştür.

Sonuçlar

Maca ile tedavi edilen grupta, 4 hafta sonra, erkeklerin% 24.4’ü cinsel isteği dile getirdi 8. ve 12. haftalarda cinsel istek artışı sırasıyla% 40.0 ve% 42.2 idi. (6)

Maca ve performans

Konuşacağımız son çalışma Maca’nın atletler üzerindeki etkisini gösteriyor. Araştırmacılar, ekstrenin bisikletçilerin hızlarını ve genel performanslarını artırmalarına yardımcı olup olamayacaklarını bilmek istedi. Ayrıca araştırma, erkeklere libidolarında nasıl yardımcı olduklarını gösteriyor. Denekler Maca’yı 14 gün boyunca bir besin takviyesi olarak aldı.

Sekiz erkek bisikletçi grubu, takviye almadan bir kez ve takviyeleri aldıktan sonra bir kez 40 km boyunca bisiklet sürdü. Tabii ki, bazı erkekler maca, diğerleri ise plasebo alıyordu. Ayrıca, bisikletçiler yarıştan önce ve sonra bir kez cinsel istek envanterini tamamlamak zorunda kaldılar. (7)

Sonuçlar

Birincisi, Maca’yı alan tüm erkekler, 40km’lik ikinci yarışlarında çok daha iyi sonuçlar aldı. Öte yandan, plasebo alan denekler hiçbir iyileşme göstermedi. Ayrıca, plasebo grubundaki erkekler libidolarının aynı kaldığını söyledi. Yine de, Maca’yı alan erkekler cinsel dürtülerinin arttığını söyledi. Bu sonuçlar oldukça umut verici. Bununla birlikte, erkekler için Maca’nın gerçekten neler yapabileceğini kesin olarak kanıtlamak için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor. Ayrıca, çalışmaların daha kapsamlı olması için hem sporcuları hem de ortalama bireyleri içermesi gerekir.

Uyarı!

Akılda tutulması gereken bir şey farklı Maca kökü çeşitleri olmasıdır. Hem kırmızı hem de siyah kökler seks gücünüzü artırmanıza yardımcı olabilir. Bununla birlikte, kırmızı kökten gelen tozun çok daha güçlü olduğu ve hayvan çalışmalarında testosteronu arttırdığı gösterilmiştir. Kırmızı maca cinsel arzuda siyah macadan daha iyi performans gösterir. (8)


Kırmızı Maca ve Prostat

Kırmızı Maca, prostat hiperplazisinin testosteron enantat tarafından indüklendiği erkek sıçanlarda doz-yanıt tarzında prostat boyutunu azalttı. Steroid döngülerinin risklerini azaltmak için doğal takviyeler arayan steroid kullanıcıları için ilginç bir bilgi. (9) , (10)

Sonuç

Maca testosteron seviyelerini arttırmada etkili olmasa da libido artışına yardımcı olur. Maca ayrıca hafif sertleşme problemlerinde ve doğurganlık konularında da yardımcı olabilir.

Son olarak, bazı insanlar çiğ macaları sindirmekte zorlanabilir nedeni maca yumrusundaki nişastaların miktarı ve türü nedeniyledir. Ağırlık olarak ham maca kökü yaklaşık yüzde 70 oranında karbonhidrattır ve bunun yarısı nişasta, özellikle amiloz ve amilopektindir.Bazı insanlar sindirimi zor olan bu nişastaların gaz, şişkinlik ve rahatsızlığa neden olduğunu fark eder.Jelatinleşmeden sonra, çok az nişasta kalır.Sindirim problemi olanlara jelatinleştirilmiş maca almalarını öneririm. Maca almanın bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Yetkili bir satıcıdan satın aldığınızdan ve özütün doğrudan Peru’dan geldiğinden emin olun.

Kaynaklar: 
1. https://www.healthline.com/nutrition/benefits-of-maca-root
2.https://nutritiondata.self.com/facts/custom/2193874/0
3. https: // www. ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24333960?dopt=Abstract
4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26174043
5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ pubmed / 14600359
6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19260845 
6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12472620 
7. https: //www.ncbi .nlm.nih.gov / pubmed / 19781622 
8. https://www.mdpi.com/1424-8247/9/3/49
9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17334591 
10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17289361

Write A Comment