Moringa Oleifera, Himalayaların yerlileri tarafından sağlık için sunduğu faydalardan dolayı uzun yıllardan beri kullanılan bir bitkidir. Spirulina, chlorella ve klamat(mavi yeşil alg)  sebze krallığındaki en iyi alglerdir ve ek olarak tüm vitaminleri, mineralleri ve tam proteini sağlarlar. Bu nedenle bu bitkiler vejetaryenler ve veganlar için de harikadır.

Ek olarak, özellikle chlorella vücudu ağır metallerden ve toksinlerden detoksifiye eder. Aşıların ve amalgam dolgulardaki civanın zararlı etkilerini ortadan kaldırmak çok iyidir.

Gelelim Moringa oleifera’ya, çok özel bir bitkidir, vitaminler, mineraller ve antioksidanlarla doludur.

Her şeyden önce yüksek bir C vitamini, magnezyum ve potasyum konsantrasyonuna sahiptir. Magnezyum hormonal optimizasyonda çok önemli bir rol oynayan bir mineraldir. Testosteron üretimi de dahil vücutta 300 işlemde kofaktör görevi görür.

Ayrıca, moringa yeşil kahvede de bulunabilen doğal bir kimyasal bileşik olan klorojenik asit olarak bilinen bir antioksidan kaynağıdır. Bu kimyasal bileşiğin, karın içinde biriken yağ dokusunun ortadan kaldırılmasına ve ayrıca ince bağırsakta şeker glukozunun yok edilmesine yardımcı olduğuna inanılmaktadır.

Mısırlı araştırmacılar , streptozotosin kaynaklı diyabet hastası olan albino sıçanlarını Moringa oleifera yapraklarının sulu ekstreleri ile beslemiştir . Deneme süresi boyunca, sıçanların açlık plazma glukoz seviyelerini ve  Moringa’da bulunan antidiyabetik özellikler içeren bir antioksidan olan glutatyon düzeylerini ayrıca yüksek seviyelerde bulunan lipid oksidasyonunun toksik bir yan ürünü olan malondialdehid’i izlediler.

Denemenin sonunda Moringa’yla beslenen diyabetten muzdarip  sıçanlar  kontrol grubundan çok daha iyi çıkmıştır. Spesifik olarak, moringa ekstraktları oruç plazma glukoz seviyelerini % 380’den % 145’e düşürmüştür (yani kan şekeri seviyelerinin 2.5 katından daha fazla azalması). Ekstraktlar ayrıca sıçanların zararlı malondialdehid düzeylerini %385’ten % 186’ya düşürdü ve önemli antioksidan glutatyon düzeylerini %22’den % 73’e çıkardı – üç alanda da önemli bir iyileşme oldu. 

Araştırmacılar,
“Deneysel bulgular, M. oleifera yapraklarının sulu ekstraktının güçlü bir antidiyabetik tedavi olarak kullanılmasının potansiyel faydalarını açıkça göstermektedir .”

Bu bitki aynı zamanda bağırsakta bakteriyel kalıntıları ortadan kaldırarak bir arıtıcı olarak hareket eden önemli bir lif kaynağıdır.

Hemen hemen tüm amino asitleri içerir.

Moringa, Spirulina kadar büyülüdür (dana etine göre % 65-71 oranında tam protein) ve 20 temel amino asidin 18’ini içerir.

Suyu Arıtır

Moringa oleifera ağaçlarından elde edilen tohumlar, suyu arıtmak için kullanılabilir. Uppsala Üniversitesi, tohum materyalinin günümüzde kullanılan geleneksel sentetik malzemelere göre daha verimli bir arıtma işlemi yapabileceğini keşfeden bir araştırma grubunu yönetmektedir.

Temiz su, iyi bir sağlık için gereklidir. Birçok ülkede temiz su elde etmek hala zor. Gelişmiş ülkeler bile, atık suları başka sentetik kimyasallar eklemeden arıtma işleminden yararlanabilirler.

Uppsala Üniversitesi tarafından yönetilen bir projede, çeşitli ülkelerden bilim adamları, suyu temizlemek için Moringa ağaçlarının tohumlarından elde edilen bir ekstrenin nasıl kullanılabileceğini araştırmışlardır. Tohumlardaki bir protein, kümelerin sudan ayrılabilmesi için toplanmalarına neden olan  kirliliğe bağlanır, böylece kümeler sudan ayrılabilir.

Bu, üzerine biraz moringa koyduğunuz sürece musluk suyu içebileceğiniz anlamına gelmez, ancak bu verilerden çıkarabileceğimiz şey vücudumuzda arındırıcı bir etki oluşturabilir.

Kaynaklar:

http://diabetes.niddk.nih.gov 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov 

http://science.naturalnews.com 

http://truthwiki.org/Natural_Help_for_Diabet

Write A Comment