Östrojen Karşıtı Yağ Bileşiği

Avrupa Farmakoloji Dergisi Ürdün Bilim ve Teknoloji Üniversitesindeki farmakologlar tarafından yayımlanan bir makaleye göre saf zeytinyağında bulunan oleocanthal, anti-kanserojen ve anti-östrojenik özelliklere sahip bir bileşik. Belki de oleocanthal takviyesi, tamoksifen gibi anti-östrojenlerin etkisini artırabilir.

Çalışma
Araştırmacılar, MCF-7, BT-474 ve T-47D meme kanseri hücrelerini (-) – oleocanthale maruz bıraktı. Bu hücre tiplerinin tümü östradiol reseptörlerine sahiptir.

Sonuçlar
Oleocanthalın  konsantrasyonu arttıkça, kanser hücreleri üzerindeki etkileri daha ölümcül olur. Soldaki aşağıdaki şekil, Oleocanthal’ın MCF-7 kanser hücrelerini öldürdüğünü göstermektedir. Ortama östradiol eklenmesi, meme kanseri hücrelerini oleocanthala  karşı  korumuştur, ancak yeterince yüksek bir konsantrasyonda oleocanthal
bu koruyucu etkiyi iptal etmiştir.

MCF-7 hücreleri östradiole duyarlıdır. Östradiol içeren test tüplerinde, anti-östrojen tamoksifen, östradiol etkisini etkisiz hale getirerek kanser hücrelerini öldürür. Oleocanthal, tamoksifenin bu etkisini arttırır.

Bir hayvan çalışmasında, araştırmacılar farelere BT-474 kanser hücresi yerleştirdiler. Ayrıca kg vücut ağırlığı başına 5 veya 10 mg  oleocanthal verilen farelerde, tümörlerin büyümesi durdu.

Araştırmacılar  oleocanthalı doğrudan ince bağırsaklara enjekte ettiler. 80 kg ağırlığındaki bir yetişkin için kullanılan dozun oral insan eşdeğeri, günde 80-160 mg oleokant olacaktır.

Araştırmacılar, oleokant takviyesinin, laboratuvar hayvanlarının tümörlerinde östradiol reseptör alfa konsantrasyonunu %40 azalttığını keşfetti. Bilgisayar modellerini kullanarak oleokantın tamoksifen gibi estradiol reseptörüne bağlandığını ve ardından reseptörün bozulduğunu saptadılar.

BT-474 hücreleri sıçanlarda ve farelerde iyi çalışmaz.Araştırmacılar, tümör büyümesini aktive etmek için farelere ekstra östradiol vermek zorunda kaldılar.Dolayısıyla, bu hayvan çalışmasının umut verici sonuçlarının insanlar için aynı şekilde geçerli olduğunu varsaymak mümkün değildir.

Sonuç
Araştırmacılar, “Sonuç olarak, (-) – oleokant, kısmen, hücre kültüründe ve hayvan çalışmalarında toplam estradiol reseptör-alfa seviyelerini azaltarak meme kanseri hücrelerinin büyümesini bastırdı” dedi. “(-) – oleocanthal’ın standart anti-östrojen ilacı olan tamoksifen ile kombinasyonu, sinerjik aktivite gösterdi.”

“Bu bulgular hormon bağımlı meme kanserinde endokrin tedavileri ile kombinasyonu halinde potansiyel bir terapötik seçenek olarak (-) – oleokantinin daha fazla değerlendirilmesini desteklemektedir.”

Kaynak:
Eur J Pharmacol. 2017, Eylül 5; 810: 100-11.

Write A Comment